Klasika. Nemenovaná banka (ČSOB) dávno dávno (keď som bol ešte prváčikom :-)) navábila nás - slovenských študentov v Prahe - na svoje super produkty, t.j. Študentské konto, zadarmo takmer so všetkým.
Pre Slovákov, ktorí občas predsa len prijímajú finančné stimuly z domova, je samozrejme výhodné mať banku, u kt. sú prevody zo Slovenska zadarmo.
Časy sľubov sa však postupne naplnili. Vedenie účtu je síce zadarmo, avšak iné poplatky pribúdali (napríklad každoročný poplatok za kartu, za výber z bankomatu). Ale čo človek narobí. Moc sa s tým neštve, skôr sa zmieruje. Najmä keď momentálne jednoduchšie riešenie nevidí.
Po pár rokoch však treba nalákať nových študentov, a tak bola zriadená ponuka nového študentského konta, Kotno plus. Kkonto plus má mnoho nových plus. Skoro všetko zadarmo, ešte aj každý rok karta, výpisy, výbery z bankomatov (aspoň to tak momentálne píšu) No má svoje mínusy. Hlavným bolo, že nás "starých" študentov neinformovali o možnosti prejsť na nové konto. Študenti sú však vynaliezavý a šíri sa to medzi nimi rýchlosťou minimálne 10Mb/s .. predsa len, študentské siete sú vybudované dobre :-)) (Výhodou jest, že nepadajú.).
A tak som sa aj vybral do mojej pobočky (isté veci môžete vybaviť len v tej svojej.. to som tiež úplne nepochopil prečo.. veď hlavne že žijeme vo veku informačných technológii ako sa s tým kadekto oháňa). Vyčkal som si najprv frontu na informácie, aby som vedel aký lístoček s poradovým číslom si vytlačiť. Ďalších 45 minút som si počkal na klietského pracovníka. Medzitým som stihol zazrieť ďalších siedmich slovenských študentov riešiacich rovnaký problém.
Pracovník bol milý a na tento problém zvyknutý. Podal mi papier, kde som musel vyplniť všetky svoje údaje (ktoré mimochodom všetky banka má na mojom pôvodnom účte). A odovzdať pracovníčke informácii, ktorej sa tam už kopila pekná fronta.
Ďalší problém bola platobná karta. Tento mesiac mi končila a ďalšiu som nechcel (ďalšie dve stovky..). K novému študenskému kontu plusss bola zadarmo. Chcel som samozrejme až k novému. Tak som bol aj s tým poslaný na informácie.
Po ďalšej vystátej fronte mi slečna/pani okopírovala pas a občanku (čo samozrejme v databáze mali pri starom účte). Zobrala si žiadosť, o 14 dní nech sa dostavím podpísať zmluvu. Pripomenul som jej malý detail..kartu. Na tú som dostal samozrejme Žiadosť o zrušenie automatickej obnovy. Spýtal som sa, či je to teda OK, a ja dostanem novú kartu. Dostal som odpoveď, že stará už asi aj tak prišla a už mi ju asi zaúčtovali. "??" Až som sa trochu rozčúlil. Nevedela mi dať informáciu a ešte k tomu mi chcela zrušiť kartu vlastne zbytočne.. kľudne som ju mohol mať ďalej. Asi som ju však trochu vyplašil, lebo mi povedala, že ona nie je zodpovedná za tieto informácie, že ma pošle ku klientskému pracovníkovi. Tak mi vytlačila nové poradové číslo.
Tak som sa len tak naštvane, rezignovane ale s povznesením zároveň usadil a usmievavo pozeral po "klientských pracovníkoch", ktorí tam práve niečo riešili. Už som sa pripravoval ako im to tam pekne vytmavím, že tam nie je niekto zodpovedný, kto vie podať presné informácie, že od každého počujem niečo iné. A odvšadiaľ ma niekam posielajú niekam a potom späť. A musím vypĺňať údaje, ktoré už majú. A nakoniec tomu všetkému sa ani nedočkám patričných služieb, ani informácii o pre mňa vhodných produktoch.
S takýmito myšlienkami som sa usmieval, keď ku mne prišiel spoza pultíku pracovník, ktorý ma predtým obsluhoval. Spýtal sa čo je za problém, že s tým skúsi niečo robiť. Po porade s kolegyňou sa zhodli, že karty ešte nedošli a ešte to pravdepodobne stihnú zrušiť a že prípadne ak by bol problém, vyriešime ho potom.
Normálne ma dojal, ..a ja som mu zo svojej pripravenej reči nepovedal nič.. :-)Aj v bankách sú ľudia.. niekedy.