reklama

"Velká cholesterolová lež" - trochu inak

Vždy keď narazím na text s bombastickým titulkom prinašajúci "zaručené riešenia" na nejakú (najlepšie) civilizačnú chorobu od neznámeho doktora (najlepšie so zvláštnym menom zo známej americkej univerzity s titulom MUDr :)) bez uvádzania akýchkoľvek zdrojov, spozorniem. A pogúglim. Ak ho naviac posiela ďalej na Twitteri viacero ľudí, ktorých sledujem, pokrútim pre seba hlavou. Väčšinou to má len o trochu menší efekt, než keď napíšem článok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Dr. Lunell tvrdí, že zníženie príjmu cholesterolu nijak nezníži riziko kardio-vaskulárnych chorôb a že doktori vás 20 rokov klamú a nemáte veriť "vedeckým faktom", máte jesť omega-3 mastné kyseliny a cholesterol a v žiadnom prípade cukry (2). Čánok, ktorý koluje na rôznych serveroch sa ďalej vyznačuje tým, že neobsahuje žiadne citácie na zdroje informácií a zväčša na konci ponúka na predaj výrobky aktuálneho servera (1).

Po krátkom skúmaní som našiel nasledujúce informácie, ktorých si je dobre byť vedomý pri vstrebávaní informácii z podobných článkov:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Dr. Dwight Lundell je naozaj (pre mňa prekvapivo) skutočný. Naozaj napísal knihy The Cure for Heart Disease: Truth Will Save a Nation The Great Cholesterol Lie. K poslednej z nich si môžete za nemalé peniaze kúpiť členstvo a dostávať tak pravidelné informácie (3).

- Dr. Lundell bol v roku 2008 pozbavený lekárskej licencie po viacerých predchádzajúcich oficiálne riešených pochybeniach v klinickej praxi (5).

- V súkromí sa mu tiež nedarilo najlepšie. Dvakrát bankrot, jeden súd za problémy s daňami (4).

- Tento článok sa nachádza na najrôznejších serveroch alternatívnej medicíny či výživových špecialistov zameriavajúcich sa na predaj :) príslušných produktov (viz. Google). Radi tohoto doktora nazývajú "Jeden z předních světových kardiochirurgů" . Texty sú väčšinou bez uvedenia zdroja, príp. odkazujú na obdobne zameraný server. Na podobných blogoch a stránkach sa text šíri samozrejme aj v angličtine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- K textu sa dokonca (údajne) vyjadrili aj českí doktori, ako o zavádzajúcom, pre server hoax.cz, kde je zaradený v hoaxoch (6).

Aby bolo jasné. Doktorov, farmaceutický priemysel i vedcov možno kritizovať. Dokonca je to potrebné! Mali by sme však k tomu pristupovať vždy poctivo, s citovaním našich vlastných zdrojov (aby sám čitateľ mohol posúdiť dôveryhodnosť), hlavne ak niečo vyhlasujeme za fakty. Napr. ako Ben Goldacre vo svojej novej knihe Bad Pharma, kde kritizuje praktiky zamlčiavania negatívnych výsledkov v klinických štúdiach farma firiem.

Zároveň treba mať na pamäti, že veda má v sebe úžasný autoopravný princíp otvorenia sa novým faktom, keďže aktuálne poznatky a postupy sa vždy dopĺňajú a menia v súlade s novými objavmi a celkovým aktuálnym poznaním. Napr. o užitočnosti omega-3 mastných kyselín sa vie dlhšiu dobu, aj keď výsledky nie sú jednoznačné. A rovnako by sme si mali dať pozor na "selective bias", keďže sme náchylni viac dôverovať informáciam, ktoré sa hodia do nášho presvedčenia. A skúsiť kritickejšie vnímať bobmastické titulky a viac overovať zázračne lieky. A hlavne overovať zdroje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdroje:

1. Google https://www.google.cz/#hl=sk&q=%C5%BDivo%C4%8Di%C5%A1n%C3%A9+tuky+obsahuj%C3%AD+m%C3%A9n%C4%9B+ne%C5%BE+20%25+omega-6&fp=1 (zámerne neuvádzam konkr. servery, ale link na Google, ktorý ich vyhľadá viac)

2. http://thecholesterollie.com/ (stránka Dr. Lundella; prístup 13.10.2012)

3. http://truthaboutheartdisease.org/ (stránka Dr. Lundella; prístup 13.10.2012)

4. http://www.quackwatch.org/11Ind/lundell.html (Kritický pohľad na Dr. Lundella s citovanými zdrojmi; prístup 13.10.2012)

5. http://www.casewatch.org/board/med/lundell/order_2008.pdf (Order of Arizona Medical Board)

6. http://www.hoax.cz/hoax/cholesterolova-lez/

Matúš Soták

Matúš Soták

Bloger 
  • Počet článkov:  117
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Error 555. Blogger no more to be found at this address. Zoznam autorových rubrík:  Čo mi behá po rozumeMoja dušaŽivot priniesolCestou necestouNasratý a potešenýVedaŠto to za ťechňika?HaluzeNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu