
Inkovia boli deťmi slnka - INTI (slnko) a kusy zlata boli slzami Inti, ktoré padli na Zemi. Kusy striebra boli slzy mamy - Mama Quiclla (čitajte. Mama kikja) – mesiaca, hlavnej bohyne Inkov. V ríši Inkov bolo veľmi veľa zlata. Nepoužívalo sa ako platidlo. Malo len náboženský význam.
A aký je pôvod Inkov? Existujú dve legendy, ktoré o tom rozprávajú a tu je prvá z nich:
Legenda z jazera Titicaca
Pred dávnymi časmi boh INTI ( Slnko), vidiac v akých podmienkach žili ľudia na svete, zľutoval sa a rozhodol sa poslať svoje deti na Zem. Manco Cápac (Manko Kapak) a Mama Ocllo (Mama Okjo), súrodenci a zároveň manželia, vyšli z jazera Titicaca na juhu peruánskych Ánd. Manco Cápac niesol zlatý prút, ktorý sa mal zaboriť do zeme. Miesto, kde by sa prút zaboril, malo byť zvolené na založenie hlavného mesta impéria. Manco Cápac a Mama Ocllo chodili mnoho dní a skúšali na mnohých miestach či sa prút zaborí, až došli na územie kde sa dnes rozprestiera mesto CUZCO (Kusko). Tu sa vďaka úrodnosti územia zlatý prút zaboril, a tak tu podľa príkazu založili hlavné mesto. Manco Cápac naučil mužov obrábať pôdu a chovať zvieratá. Mama Ocllo naučila ženy variť a tkať. Toto bol začiatok jedného z najväčších impérií na Zemi.
Aj keď sme sa o tejto legende učili v škole ako o prvej a je najčastejšie vyrozprávaná, súčasní peruánski historici sa domnievajú, že peruánsky kronikár Inca Garcilazo de la Vega, syn španielskeho dobyvateľa a inkskej princeznej, upravil túto legendu tak, aby bola zrozumiteľná pre španielov. Druhá legenda je bližšie k andskej kultúre, ale o nej budem písať v ďalšom článku...
Dobývanie Peru a Slovensko
Peru je aj teraz šiestym najväčší producentom zlata na svete. Španieli našli v Peru toľko zlata, koľko sa nikomu nesnívalo. A ako to ovplyvnilo Slovensko? Dovtedy bolo Slovensko jedným z najväčších producentov zlata na svete. Po dobytí Peru cena zlata prudko klesla a bohaté slovenské banícke mesta ako Kremnica a Banská Štiavnica stratili svoj význam. Možno by Turci nezostali tak dlho v Uhorsku, keby Uhorsko malo viac peňazí na zaplatenie vojska.