
Peruánske pivo
Pozadie.
Naše tradičné oslavy sú vždy plné ľudí, keď má niekto narodeniny, do domu príde 30 – 40 ľudí, keď sú to nejaké okrúhle narodeniny a robí sa oslava (keď príde len 30 ľudí, tak to nie je oslava) príde 50, 60 a aj viac hostí. Väčšinou v dome nie je dostatok miest na sedenie, tak hlavne chlapi stoja v kruhoch a v týchto kruhoch sa pije z jedného spoločného pohára. Podľa veľkosti osláv býva niekoľko skupín popíjajúcich. Pije sa fľaškové pivo, tradičná fľaša má objem 0,7 l, alebo liter.
Algoritmus.
· Stojíš v kruhu a dostaneš pohár (fľašu už máš)
· naleješ si trochu do neho (asi pol deci až deci)
· podáš fľašu stojacemu po Tvojej ľavici, povieš mu pritom „Salud“ (na zdravie) a rozprávaš sa ďalej
· po nejakom čase vypiješ celý obsah pohára a podáš pohár susedovi s fľašou.
Ak si necháš pohár s pivom príliš dlho, budú ti hovoriť, že zohrievaš pivo, to znamená, že sa máš poponáhľať. Malá 0,7 l fľaša obyčajne sa vypije rýchlo. Fľaše si každá skupina - kruh debatujúcich a popíjajúcich vyťahuje z chladničky po pár kusoch a položia si ich do stredu kruhu. Niekedy sa dá do stredu celá prepravka, t.j. 12 fliaš.
Väčšie skupiny.
Ak je veľa ľudí v kruhu pije sa s dvoma pohármi a dvoma fľašami. Ľudia v kruhu by mali piť tak, aby fľaše boli rovnomerne rozložené v rámci krúžku. Tak, aby si nedostal za sebou, v krátkom slede, dve fľaše a aby ostatní nečakali príliš dlho na svoj prídel.
Výhody.
Výhoda takéto spôsobu pitia je, že každý pije svojou rýchlosťou. Ten, ktorý je smädný si dá plný pohár, ten ktorý pije len pre spoločnosť si naleje málo. Druhá výhoda je, že špiníš len jeden pohár za skupinu.
Nevýhody.
Asi to nie je najhygienickejší spôsob pitia, ale znamená to niečo ako, že pijem len s priateľmi. Niečo podobne sa deje v Argentíne alebo v Uruguaj, kde keď pijú Mate, pijú z jedného „pohára“ a cucajú z jednej „bombilla“ (kovovej slamky) a podávajú si ten jeden pohár.
Etiketa.
Ak je v skupine žena, hlavne ak je staršia, nemala by sa jej podať fľaša. Chlap, ktorý stoji pred ňou, keď dostane pohár, predtým ako si naleje, sa jej spýta či si dá pivo, ak ona odpovedá že áno, tak chlap jej naleje do pohára a podá jej pohár. Potom čaká, kedy ona dopije a vráti pohár a pokračuje sa podľa skôr popísaného algoritmu.
Kultúrne rozdiely.
Kamarátka Slovenka raz sa postavila do kruhu a keď jej podali fľašu ona ju zobrala a začala z nej priamo piť, čo spôsobilo rozruch a teraz ju volajú „Viking“.
Nie je jednoduché piť pivo v Peru.
Ak budete skúšať takýto spôsob pitia a budete potrebovať skúseného lektora nezabudnite ma zavolať :)
Pre doplnenie:
Takto sa pije v domoch, alebo na záhradných party. V pohostinstvách každý dostaneme pohár a fľašu. V Peru je málo miest, kde nájdete čapované pivo a tam, Vám väčšinou dajú pivo do litrového džbánu a k tomu dostanete toľko pohárov, koľko ľudí je v skupine.
V Peru sa pije pivo „českého typu“ (teda aj slovenského), nie to sladké, čo pijú v USA. Dokonca niekoľko rokov dozadu postavili nový pivovar v meste Iquitos v amazonskom pralese. Celá technológia je Česká a prvý majster pivár bol Čech.
Najpredávanejšie pivá sú Cusqueňa (čítajte: kuskeňa, podľa mesta Cusco), Cristal (čitajte: kristál, t.j. krištáľ) a Pilsen (v prvom blogu som písal, že po španielsky nevieme vyslovovať slova kde je niekoľko spoluhlások spolu.).