Milovaná babička

Škoda, že tieto slová ti už nemôžem viac povedať. Ako málo som ich použila. Prečo si uvedomíme, až keď stratíme milovanú bytosť, ako veľmi sme ju ľúbili, čo pre nás znamenala?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Dnes je nielen významný Deň narcisov, ale pre mňa je aj dňom, kedy ma navždy opustila úžasná bytosť, milujúca a chápajúca, moja babička. Bola mi ako mamka, ktorú som stratila v dospievajúcom veku. Moja babka prišla počas druhej svetovej vojny o svoju prvorodenú dcérku a osud to tak pekne zariadil, že ja som jej bola dcérka, aj prvorodená vnučka v jednej osobe. Potrebovali sme sa navzájom.

Ona mi dávala svoju nehu, lásku, starostlivosť a učila ma žiť. Ja na oplátku som jej dávala svoj smiech, mladosť, energiu a silu. Mala úžasný dar pochopenia. Bývala síce v malej dedinke, kde líšky dávajú dobrú noc, no napriek tomu bola nesmierne inteligentná, praktická a neskutočne pracovitá. Milovala ma svojim úžasným srdcom, ako nik na tomto svete. Vždy, keď som ju opúšťala, plakali sme ako malé deti, ktorým beriete ich obľúbenú hračku. Dokonca mi pripravila aj výbavu na svadbu ako svojej dcérke. Každé letné prázdniny, aj voľno zo školy, som trávila u nej . Pre mňa to boli tie najkrajšie a nezabudnuteľné chvíle. Prvý krát v živote som sa naučila robiť praženicu, používať hrable, sadiť zemiaky a kŕmiť sliepky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Babkina usmiata tvár a dobrácka povaha bola známa po celej dedine. Keď sme sa vybrali do obchodu, než sme k nemu prišli prešla aj hodina. Pretože jednak sme od neho bývali ďaleko a zhovorčivosť, ktorá vraj ani mne nie je cudzia, nás zdržala pri každom dvore a susedoch. Toto som na dedine najviac obdivovala. Každý sa o každého zaujímal, prihovoril sa, keď trebalo pomohol. Všetci si boli tak blízky ako rodina.

Babka mala ako každý v jej veku niekoľko diagnóz a bolesti ju často nútili používať hromadu liekov. Pod posteľou mala celú škatuľu od vitamínov až po mastičky. Pracovala v zdravotníctve a ja som sa od malička hrávala so striekačkami, obväzmi, infúziami. Chcela som byť lekárka a pomáhať ľuďom. Chodiť v bielom plášti a mať vlastnú ordináciu, iste by sa tomu bola babička potešila. No nestala som sa lekárkou. Ale aj tak viem, že by na mňa bola hrdá. Iba jedno mi je ľúto, nemala možnosť spoznať svoje skvelé pravnúčatká. Odišla priskoro.

Iveta Špaková

Iveta Špaková

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Je obyčajná,mladá žena,ktorá sa presťahovala z rušného mesta na pokojný vidiek.Miluje prírodu a ticho jej pomáha pri tvorbe vlastných príbehov,ktoré však ležia v jej zásuvke a rada by to zmenila.Podarilo sa jej však aspoň to,že dva jej články boli uverejnené v oblastných novinách,čo ju inšpirovalo k ďalšiemu písaniu.Už učiteľka na základnej škole tvrdila,že jej slohy sú najlepšie a bola by z nej dobrá spisovateľka.Ktovie, možno sa jej to raz podarí... Zoznam autorových rubrík:  ÚvahaVlastné zážitkyPostrehyCestovaniePotulky prírodouV živote sa stávaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu