Puberta slovenskej demokracie

Nechať sa vo verejnej funkcii pozvať na akciu priateľom a potom sa prihovoriť za finančnú podporu jeho filmu znamená v Nemecku koniec politickej kariéry a hrozbu trojročného väzenia alebo finančný trest. To sa musia v slovenských Komjaticiach smiať. U nás sme zvyknutí na tuhšie priateľstvá. Na jachte v Monaku alebo v byte na Vazovovej sa dohody zapíjajú coca-colou a vznikajú väzby na celý život. Konanie na hrane zákona sa u nás volá šikovnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Christian Wulff je prvým obžalovaným prezidentom v Nemecku. V decembri 2008 si mal údajne ešte ako dolnosaský ministerský prezident zabezpečiť neprimerané výhody. Podľa obžaloby sa prihováral u šéfa predstavenstva firmy Siemens o podporu filmového projektu producenta Davida Groenewolda. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby ho pán producent v septembri toho istého roku nepozval na Októberfest do Mníchova a nezaplatil hotel, večeru a opatrovanie detí. Spolu 753,90 €. Aféra prepukla v decembri 2011 a vo februári 2012 prezident Wulff abdikoval. Všimli by sme si to na Slovensku vôbec ?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemecká verejná mienka to zobrala veľmi vážne. Stupňujúci tlak médií a verejnosti prinútil prezidenta zložiť funkciu. Nie, ani nemecká demokracia nie je bez finančných deliktov. Aj tu sa peniaze prevážajú batohom do Švajčiarska, lobuje za spriatelené firmy. Ale z protizákonného konania sa vyvodzujú dôsledky.

Demokracia bez trestnoprávnej zodpovednosti je nebezpečný precedens. O jej účinku sa presviedčame každý deň. Z nezaplatených faktúr, úplatkov, provízií a eurofondov sa stavajú honosné rodinné sídla, vymieňajú autá, kupujú futbalové kluby. Slobodu, ktorú sme si 17. novembra odvážne vybojovali, ohýbame do bizardných tvarov až máme pocit, že sa nám v komunizme žilo ľahšie. Demokracia dáva priesor aj bezcharakterným ľuďom. Ale rovnako ponúka možnosť sa s nimi vysporiadať. Bez vnímavej spoločnosti postavenej na silných morálnych základoch, kde neplatí - keď môžu iní môžem aj ja, je demokracia výsmechom slušnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Prepojenia verejných funkcií s neprimeranými osobnými výhodami sa v Nemecku vnímajú veľmi citlivo. Podozrivý majetkok sa nedá ospravedlniť tipovaním, ako u nás za čias pána Kanisa alebo tajomnými pôžičkami pri výstavbe Elektry. Vysoké nároky, ktoré sú kladené na politikov sú zrkadlom konania väčšiny spoločnosti. Lekári neprijímajú úplatky, sudcovia sa nekamarátia s ľuďmi z podsvetia a na vybavenie povolení netreba nikoho uplácať. Pán Wulff prišiel o svoje kreslo za 753,90 € v zrelej demokratickej krajine.

Slovensko sa po 24 rokoch od pádu komunizmu nachádza v pubertálnej fáze demokratického vývoja. Ak prevládne v spoločnosti rezignácia na morálne hodnoty, je koniec nádeje na lepšiu budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčom k vyspelej demokracii sme my sami.

Peter Stachura

Peter Stachura

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  28x

Budúcnosť nie je vo hviezdach,budúcnosť je v nás... https://zalepsiezdravotnictvo.skhttp://www.davatjeviac.sk Zoznam autorových rubrík:  PolitikaCestovanieMedicínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu