Boj s obezitou

Vyhlásil som boj s obeztiou, uvidíme kto vyhrá. Ak moje skúsenosti pomôžu aspoň jednému z vás, tak moja snaha nebola zbytočná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Boj s obezitou
Písal sa rok 1971 , mal som 14 rokov, ale vôbec neviem koľko som vážil. Jednoducho ma to nezaujímalo. Tak ako tisíce iných chalanov som miloval bicykel, futbal , vodu a zjedol som všetko okrem špenátu. Sladkosti akéhokoľvek druhu a v akomkoľvek množstve.

Toto je „cool“ nie?

Tento ostrov je vzdialený od pobrežia niekoľko kilometrov, čo nebol pre mňa v roku 1978 žiadny problém. Mojich 62 kilogramov som hravo zvládol na súši, vo vode i vo vzduchu.

Ale čo to je, chyba? Nie , fotografia je dobrá. Iba životný štýl si vybral svoju daň. Píše sa rok 2005 a som na vrchole - 127 kilogramov. V momente, keď sa môj „výstup“ schodiskom na tretie poschodie skončil urgentým príjmom v nemocnici, mi bolo jasné, že niečo musím urobiť. Začal sa boj, boj s obezitou! Posilňovňa, spalovače tukov, diéty. Hltal som všetky informácie o "zaručených" spôsoboch chudnutia. Delená strava, 90 - dňová diéta či tukožravá polievka neprinesli očakávaný efekt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spadol som do pasce, ktorú poznajú mnohí z vás. Hore, dolu - hovorí sa tomu aj jojo efekt. Boje boli ťažké ale konečné víťazstvo v nedohľadne. V januári 2009 som vyzeral asi takto. Moja hmotnosť 123 kg skutočne nebola očakávaným víťazstvom. Niekde robím chybu. Mal som iba dve možnosti, vzdať sa alebo vzdelávať sa a hľadať ďalej. Ja som si vybral tú druhú. Stará múdrosť hovorí, zmeň svoje zvyky a zmeníš svoj život.

Prvé čo som musel zmeniť bolo myslenie.
Je ťažké vzdať sa myšlienok aké je to nespravodlivé, že práve vy musíte stráviť zvyšok života obhrýzaním brokolice, ktorú nenávidíte, že nemáte čas na šport , že si zaslúžite predsa tú chvíľu oddychu pri televízore...a podobne. Určite sa to však oplatí. Po čase objavíte množstvo zaujímavých nových jedál a chutí a ranná prechádzka v daždi nebude pre vás šialenstvom ale potešením.

SkryťVypnúť reklamu


Áno zmena myslenia vás postupne privedie k zmene správania – životného štýlu. Aj ja som postupne nahrádzal zlé návyky dobrými. Napríklad som prestal fajčiť a drasticky som obmedzil sledovanie televízie. Z ušetreného času venujem jednu hodinu chôdzi (powerwalking) 4 až 5 krát v týždni. Viac si vyberám čo a kedy zjem. Keď sme už pritom, tejto téme sú venované stovky odborných prác a vedeckých štúdií pričom si často odporujú. Od malička ma učili, že základom zdravia sú silné raňajky, ale niektorí odborníci tvrdia že dopoludnia je najlepšie piť iba ovocné šťavy. Jedna skupina považuje mlieko za najdôležitejší zdroj vápnika a bielkovín, pre druhú je to priam jed.

SkryťVypnúť reklamu

Neopovážim sa čo len slovkom hodnotiť tieto teórie, ale pravdou je, že som bol niekedy dosť zmätený. Pri svojom bádaní som narazil na teóriu, ktorá bola pre mňa nová a celkom lákavá. Jesť 5 až 6 krát denne, takže žiadny stres z hladu, stačí len dávať pozor na to kedy, čo a koľko. Bolo to v máji 2010 keď som sa pustil aj s niekoľkými ďalšími "dobrovoľníkmi" do tohto programu. Skutočne to nie je diéta a zmysle slova ako ju poznáme. Je to prepracovný a pomerne jednoduchý systém stravovania.

Súčasťou môjho plánu sú doplnky výživy, vitamíny a ďalšie potrebné látky pre telo. Je nesporné, že nutričná hodnota našej potravy za posledných 50 rokov výrazne poklesla. Tak sa stáva, že sme „hladní nad plným tanierom“ ako hovorí autor rovnomennej knihy. Jednoducho ak telo nedostáva potrebné látky stále vysiela signály, že potrebuje ďalšiu dávku potravy.

SkryťVypnúť reklamu


A konečne očakávané tajomstvo! „Veľká zázračná pilulka“ a zbohom guľaté bruško! Je mi to naozaj ľúto, ale ja som ju nenašiel. Používam však niečo, hovorím tomu „barličky“ ktoré mi pomáhajú prekonávať slabšie chvíle a napredovať rýchlejšie. Často som napríkald siahal po jedle pretože som cítil nedostatok energie, ale moje telo ako vidno na fotke, má zdrojov viac ako dosť. Často som siahal po jedle lebo som nezvládal stres, nervozitu. Mne sa najviac osvedčili prípravky, ktoré obmedzujú nutkanie na jedlo, zvyšujú využitie vlastných energetických zdrojov organizmu a navodzujú pocit pohody . Na trhu je množstvo prípravkov, poraďte sa z lekárom, poraďte sa s ľuďmi, ktorí ich vyskúšali. Milí čitatelia, tento môj príbeh nie je ničím výnimočný, je iba pravdivý, nie som lekár ani výskumný pracovník, som jednoducho človek ktorý sa s vami podelil o skúsenosti.

Ak to pomôže čo i len jednému z vás zmeniť svoj život k lepšiemu , nebolo to zbytočné!


Štefan Lieskovský

Štefan Lieskovský

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Súkromný podnikateľ venujem sa oblasti marketingu a rozvoja osobnosti. Osobny web: www.steveliesky.com/sk/Facebookhttp://www.facebook.com/slieskovsky Zoznam autorových rubrík:  Šport a zdravieObchodnéO mne

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu