Zrušme cirkevné sviatky! A Slovensko bude lepšie.

1. november. Ďalší zbytočný sviatok v kalendári, pri ktorom sa zamýšľam nad vplyvom katolíckej cirkvi na život v Slovenskej republike. Úmyselne hovorím o Slovenskej republike a v súvislosti s dnešným dňom mi napadla citácia z nášho najdôležitejšieho právneho dokumentu - Ústavy SR: „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Ak máme brať vážne túto citáciu, potom nechápem, prečo Slovenská republika uznáva cirkevné sviatky ako štátom uznané dni voľna. Odhliadnuc od ekonomických škôd a strát (približne 250 až 280 miliónov EUR za každý sviatok), ide o jasné porušenie práv občanov tejto krajiny, ktorí nie sú katolíkmi. Nejde len o ateistov, ale aj o príslušníkov iných cirkví, ktoré sa nemodlia k svätým. Prečo nám štát nanucuje sviatky, ktoré nijako s našou vierou, či presvedčením nesúvisia? Nie je záujmom štátu tvoriť spoločenstvo občanov bez ohľadu na rasu, farbu pleti, náboženstvo a politické presvedčenie? Na Slovensku zrejme nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako luterán môžem žiadať štát, aby uznal za cirkevný sviatok napríklad 31. október, ktorý je pre našu cirkev omnoho dôležitejší, ako sviatok sedembolestnej panny Márie? Viem, že takmer 70% obyvateľstva SR sa hlási k rímskym katolíkom, prečo však táto väčšina terorizuje nás, menšinu, nanucovaním uctievania sviatkov, ktoré sú v rozpore s naším presvedčením? Nie je to diskriminácia? Zrejme je, pretože ide o jasný rozpor s ústavou, kde sa v čl. 12, odsek 2 uvádza: „Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať." Ja, ako aj ostatní evanjelici, sa cítim znevýhodnený, lebo štát mi prikazuje mať voľno v deň všetkých svätých, ale odopiera mi svätiť medzinárodný deň reformácie. Prečo? Sme občania druhej kategórie?

SkryťVypnúť reklamu

Tým samozrejme nikomu neodopieram právo prejavovať svoju vieru tak, ako o tom hovorí čl. 24, odsek 1 Ústavy SR: „Každý má právo slobodne prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru buď sám, buď spoločne s inými, súkromne alebo verejne, bohoslužbou, náboženskými úkonmi, zachovávaním obradov alebo zúčastňovať sa na jeho vyučovaní." Nikde sa však nespomína, že viera sa má prejavovať nanucovaním. Zdá sa mi (a to nie som etatista) však, že Slovensko je ešte stále klerikálnym štátom, farskou republikou, kde záujmy katolicizmu sa povyšujú nad záujmy štátu. Ten vedome diskriminuje polovicu populácie nanucovaním správania, ktoré sa jej prieči a je v rozpore s vnútorným presvedčením.

SkryťVypnúť reklamu

Nepredpokladám, že takýto čisto občiansky prístup k chápaniu štátu sa stretne s pochopením, najmä nie, keď si uvedomím princípy „stádového" myslenia, ktoré katolícka cirkev už po stáročia aplikuje na svoje ovečky. Nezabúdajme, že Ústava SR hovorí: „Každý má právo verejne prejavovať svoje zmýšľanie." Preto apelujem, zrušme cirkevné sviatky! Buďme spoločenstvo občanov Slovenskej republiky budované na nediskriminácii inakosti a rovnosti pred zákonom! Ak toto dokážeme, nepochybujem, že naša krajina bude lepšia.

Štefan Tóth

Štefan Tóth

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý muž, ktorého zaujíma veľmi veľa vecí. A najviac ekonómia, turizmus a rodné mesto Komárno Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáŠkolstvo a vzdelávaniePolitikaSpoločnosťSociálno-intelektuálna maticaQuo vadis Komárno?Ako prežiť vo firemnej džungli

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu