Relatívne hlúpe ľudstvo alebo relatívne hlúpy jednotlivec?

Začalo sa to nevinne. Na počiatku bolo totiž ICQ a dopisovanie si s kamarátom. Padla od neho totiž otázka: Chceš počuť moju novú teóriu? Každý, kto ho pozná, vie, že je zle-nedobre, takéto teórie totiž zaberú veľa času a často sú z takého trochu divného súdka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Takže teória: " No jednoduché ... Čím viac má ľudstvo poznatkov, tým menej sa jednotlivci stíhajú oboznámiť s týmito poznatkami a teda aj najmúdrejší ľudia sveta sú hlúpi, lebo nevedia veľmi veľa veci (na porovnanie s pravekom, vtedy vedel každý všetko ...). Chápeš?"

I vedel som, čo chcel povedať, ale to by som nebol ja, aby som mu to nevytmavil odpoveďou takéhoto formátu: Za prvé, ani vtedy nevedel každý všetko a za druhé, keďže teraz vie každý veľa a oveľa viac ako ľudia v praveku, tak ľudia sú neustále múdrejší, žejo? Ledaže by si chcel napísať, že sú relatívne hlúpejší v porovnaní so všetkými známymi vedomosťami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme už toto stačí na rozsiahlu diskusiu, ktorá sa aj spustila až nakoniec sme sa dohodli na tom, že chcel povedať to, že ľudstvo ako celok je síce najmúdrejšie vôbec, ale jednotlivci sú stále hlúpejší. Teda relatívne samozrejme :). Toto som už trochu prijal, aj keď neochotne s tým, že s ato skončilo bude pokoj a s tým, že som ho nazval fatalistom. Začal to totiž ďalej miešať. A to tým, že ľudstvo je predsa len najhlúpejšie, pretože je toho ešte veľa, čo nevie. Argument, že doteraz najosiahlejšie vedomosti ľudstva znamenajú, že predsa len je najmúdrejšie, ho presvedčil a zasa hrozil pokoj ... Rýchlo sme potom preskočili starý známy paradox; čím viac vieme, tým viac si uvedomujeme, že je toho ešte veľa, čo nevieme.

SkryťVypnúť reklamu

Moju radosť z víťazstva mi pokazil zmienkou o tom, že čím viac toho ľudstvo vie, tým väčšie hlúposti robí, viď katastrofa Kolumbie. Hm, to už znelo vážne, moje pochybnosti o tom, či nemieša niekoľko vecí dokopy sa zdali byť potvrdené ... Dorazil to ešte ďalšou "hlúposťou" a to potopením Titaniku. Znovu prebehla výmena zbytočných info, kým sme sa dopracovali k tomu, že chcel povedať, že vďaka tomu, že ľudia vedia toho toľko a že robia stále väčšie veci a stále viac, tak sa deje viac katastrof a nehôd. Teda ak som to správne pochopil. A že tie nehody sa stávajú kupodiu práve preto, lebo každý človek je relatívne neustále hlúpejší a hlúpejší.

SkryťVypnúť reklamu

Potom sa pokúsil o definíciu, a to relatívnej hlúposti. Vyznela takto: Čím viac vedomostí, tým väčšie katastrofy. No súhlasili by ste s tým a nechali to tak? NIE! Krom iných vecí som s apokúsil o jeden z najlepších didaktických prostriedkov, o príklad. Psi na psej farme v New Orleanse, ktorí sú teraz relatívne najhlúpejší (keďže teraz je asi najviac povelov, ktoré by sa mohli naučiť od ľudí, ale naučia sa stále menšie percento z týchto povelov) a ktoré by zahynuli pri hurikáne Katrina zahynuli preto, lebo boli relatívne najhlúpejšie. S tým samozrejme, že aj nehody sa dejú vďaka náhodám, nepozornosti, ... a sú podobne nepredvídateľné ako prírodné katastrofy.

SkryťVypnúť reklamu

Toto už posunulo celú diskusiu do roviny: stále väčšia relatívna hlúposť jednotlivca = stále väčšia múdrosť jednotlivca = tým väčšia katastrofy a táto jednoduchá rovnica potom môjho milého spolubesedujúceho priviedla k otázke, kedy dôjde ľudstvo k tej hranici, že bude už také múdre, aby sa samo zničilo. Trvalo chvíľu, než prijal môj názor, že otázka skôr znie, kedy bude ľudstvo také múdre, že sa už samo nezničí, ba skôr, bude schopné sa zachrániť. Teda zdalo sa. Obrat späť znamenal návrat k Titaniku a Kolumbii. Totižto relatívna hlúposť jednotlivca spôsobila tieto nehody! Tak som sa znova pustil do vysvetľovania, že to bola neopatrnosť, sebeckosť, nevnímavosť, atď. atď. a že aj ľudia v praveku boli podobní a nie je tu veľmi veľký súvis so skutočnou múdrosťou a relatívnou hlúposťou.

Ďalším zaujímavým výrokom bolo: Mám pocit, že nárast relatívnej hlúposti je nebezpečný. No to už sme sa blížili ku koncu, ako sa ukázalo. Stačilo trošku zatlačiť a vysvitlo, že v skutočnosti išlo o nebezpečnosť vývoja ako takého. Teda, ako sa ľudstvo vyvíja, stáva sa stále nebezpečnejším. Spolu s vedľajšími produktami: odpadmi, znečistením, hrozbou jadrovej vojny ... No, to som už kapituloval. Pretože keď je vývoj zlý, tak na čo sa vôbec snažit? A prečo nejdeme všetci hneď teraz do Afriky do nejakej savany a nezačneme sa živiť ako naši predkovia? Lenže ktorí? Kedy bola ešte tá doba, kedy ľudský vývoj nebol nebezpečný?

Hm, bola to zaujímavá diskusia. A zabila dve hodiny.

Ján Štěrba

Ján Štěrba

Bloger 
  • Počet článkov:  65
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Vedec, dúfajme aspoň trochu dobrý, učiteľ, ktorý aspoň niečo naučí, ktorý premýšľa o primnohých veciach ...http://mojaprezidentka.sk/ Zoznam autorových rubrík:  blábolyKeňadastalo sa mi ...trošku vedeckejšieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu