A PLACE IN SLOVAKIA - OČAMI ANGLIČANA

Objavil som blog s dátumom 6/12/2005 na adrese anglického serveru http://community.channel4.com/groupee/forums/a/tpc/f/186602047/m/5570035413/p/2 pod titulkom I "Brought a house in Slovakia...no snakes! (“Kupil som dom na Slovensku...bez hadov!”), ktorý je vlastne akýmsi dotaznikom TV kanálu pre Angličanov, ktorí si zaumienili sa vysťahovať do cudziny. Je dobrým pohľadom do myslenia cudzincov a ich pohľad na Slovensko. Ten blog ma zaujal, preložil, a uverňujem ho tu. Sú to otázky pre manželov Mellorovcov a ich a odpodede. Oni si vybrali Slovensko ako krajinu kde chcú žiť. Trošku to naviaže na môj predošlý blog A Place in Slovakia. vid. Linku http://www.sme.sk/clanok.asp?vyd=20060425cl=2687046

Písmo: A- | A+


Prečo ste zakúpili majetok v zahraničí?
Boli sme trikrát “kusnutí” tu na realitnom markete. Znechutení tým čo tu mali vtedy (roky 2003-4), ako neudržatelný market, znechutení životným štýlom v UK , znechutení s počasím.

Čo vás primälo k výberu Slovenska ako krajiny a oblasti?
-Výhliadky mať skutočné zimy a letá, ktoré v UK nemáme. Mať dovolenky vo východnej europe , a pracovať v Nemecku. ( sme svoj dom kúpili po našej piatej návšteve, po dôkladnom výskume pozadia mesta a oblasti).
-Velký potencial rastu Slovenska.
-Historická oblasť s krásnymi kaštielmi, opevnenými mestami, ohromujúcimi horami a fantastickými oblasťami.

Žijete tam permanentne celý rok, alebo je to iba váš útulok na dovolenku?
Momentalne majetok je v prvej fáze renovácie (šrukturálne opravy a renovácia fasády).
Druhá fáza renovácie a väčšiny prebudovania sa urobí v roku 2007.
Našim úmyslom je použiť dom ako multifunkčný dom (rentovanie prízemia na biznis a druhej časti na prenajímanie pre dovolenkárov), s následným prechodom do penzie z UK a permanentnou rezidenciou, ktorá bude doplnená príjmom z renty.

Aký je to dom? Rodinný? Postavený svojpomocou? Alebo ste začali svoj vlastný podnik?
Dom je na listine kultúrnych pamiatkov postavený okolo roku 1300 a potom renovovaný v renesačnom štýle v roku 1550. Lokácia domu je v štáte chránenom centre mesta Levoča, - jeden z najviac zachovaných miest Slovenska.
My chceme rekonštruovať dom do pôvodného stavu a usporiadania: Prízemie ako primárny priestor biznisu, prvé a druhé poschodia ako byt majitela/uživatela. Zadná balkonova časť budovy bude vydaná iným podnikom.

A čo proces kúpy Ā\ je to tam iný ako britský systém? Mali ste nejaké problémy?
Prvý a snád najväčší problém bolo nájsť realiťáka s dobrou reputáciou. Sme stretli niekolkých....rôzne charaktery....ale eventualne sme našli jednu čestnú ženu. Zaistenie nezávislého notára bolo celkom jednoduché (a urýchlenie procesu našou agentkou, ktorá pracovala v tom istom úrade).
Ako vždy (pre nás britov), jazyková bariera bola hrozná....ale kombinácia telesného/gestikulačného jazyka a vzájomnej poslabšej znalosti nemčiny nás akosi dostala cez 60 percent konverzácií! Zvyšných 40 percent a všetky legalne dokumenty boli skúmané vzájomným priateľom, krorý mal plynulú angličtinu (právnik pre Komisiu na Verejné Práce v dobe kúpy). Všetky dokumenty na podpisy potom boli oficialne preložené súdnym prekladateľom a orazítkované notárom.

Ako ste sa usadili? - Boli ste prijatí do verejnosti? Hovoríte ich jazykom?
Ešte nie! Ešte máme kopu roboty, než tam začneme aktualne žiť, nakoľko dom potrebuje novú inštaláciu vody, elektriny atd.
(odstránenie smetí tam nakopenej za predošlého režimu)! Verejnosť nás tam velmi uvítala, sú neuveritelne pohostinní.....A Slivovica (pálenka z sliviek) je zabiják....ale “ked v Ríme”/Levoči....! (“konaj ako Rimania”pozn. prekladateľa)
Jazyk sa učíme pomaly , ale vynaložíme koncentrované úsile počas roka, aby sme sa vylepšili v základoch! To budú roky pokial budeme plynulí, ale to je niečo, s čím sme pripravení žiť.

A čo kulturalné rozdiely-Ako vás postihli? Ste ich prijali?
Ako prijmete Slivovicu? Tam sú kulturálne rozdiely ako tiež rozdiely ked sa presťahujete z dediny do mesta atd.
Oblať je hlboko umelecká, obsiahnutá historiou a ja sa tam cítim a kulturný imbecil!
Slováci sú o moc viac rodinne orientovaní, a majú pomalší, na čas menej kritický spôsob života.
Organizácie a byrokracia sa ešte stále drží od čias vlády komunistov, ale chvála bohu je časom odpratávaná.
Napriek tomu, majú serioznu pracovnú etiku, a ked je im daná práca, oni s tým nezahálajú.
Okrem jazyka, aby som bol úprimný, sa tam cítim ako medzi priateľmi - ako doma.
Dúfam, že toto vám dodalo urýchlený prehlad a návod kúpy domu na Slovensku!
Všetko najlepšie
Steven a Natasha Mellor

Steven Nagy

Steven Nagy

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Don't cry for me Argentina.. I'm on my way to see you soon. Zoznam autorových rubrík:  PoznávacieVtipnéSmutno-vážnePolitickéInformačnéExistencionalistickéOsobnéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu