
A tých orechov na kokosových palmách je menej. Na tomto som napočítal 25.
V mnohých krajinách na zber kokosov majú cvičené opice, alebo domorodci vylezú na strom.
Tí, ktorí nemajú cvičené opice, ani zručnosť lezenia na kokosovú palmu, musia vystačiť s rebríkom a pílkou na konci žrde:

Odporúča sa aj prilba alebo predvídanie dráhy letu padajúcich kokosov, lebo z osem metrovej výšky kokos priemernej váhy môže spôsobiť nepríjemné spomienky na zber úrody, ak to pravda prežijete. Počas oberania, obyčajne na vedľajších stromoch, sa nájdu operení zvedavci, ako tento papagáj na dáždnikovníku (Umbrella tree), ktoré kvitnú tri - štyri mesiace a títo vtáčkovia ich milujú.

No, a keď kokosy dopadnú na matičku zem, už viac neohrozujú svojim pádom
nechránené “palice” okoloidúcich. A začína sa zber orechov....doslova.

Hneď sa nájdu ochotné pomocníčky, aspoň takto pre fotku s kokosmi.
Z troch guľatých objektov na fotke, kokosy sú tie zelené vľavo a v pravo :-)

Ešte pre zaujímavosť ...koľko váži priemerný kokosový orech?
Tieto “moje” vážili 2,4 až 3,0 kila ..., to je asi taká priemerná váha nákupu z obchodu.
Viete si predstaviť nákup orechov na Centrálnom trhovisku:
“Prosím si kilo vlažských a tri kilá kokosových orechov?”

Samotné jadro kokosu obaľuje rastlinné tkanivo, z ktorej domorodci vyrábajú rôzne veci, ako napríklad lano. Pod tvrdým drevnatým obalom jadra sa nachádza mäkká biela kokosová vňať, zvaná kopra, z ktorého sa vylisuje kokosový olej. Kopra ohraničuje dutinu vyplnenú tekutinou.
Lano z kokosu robiť ešte neviem a nemám ani lis na kokosový olej, ale rád si pochutnám na obsahu dutiny. A k tomu, aby som sa k nemu dostal, stačí kladivo a skrutkovač.
Skrutkovačom sa narazí diera smerom k jadru a do otvoru sa potom strčí slamka:

Takto, skoro bez námahy, cez slamku sa dostaneme k chutnému
obsahu kokosového orecha. Je to sladkastá vodička, ktorú volajú aj kokosové mlieko alebo kokosový džús. Mlieko z drvených kokosových orechov sa používa pri výrobe rôznych koktailov alebo pudingov, či chutných krémov. Kokosové mlieko je takmer tak isto bohaté na minerály ako samotná dreň, ale neobsahuje žiaden tuk.
A na záver malá úvaha.....
Ak otepľovanie našej zeme bude postupovať tak, ako doteraz, nie je vylúčené, že v budúcnosti budú na Dunajskom nábreží v Bratislave rásť kokosové palmy :-), veď podľa mojich informácií už sem tam na Slovensku rastú figy. Pravda, tým pádom sa roztopia aj ľadovce, zdvihne sa hladina mora a my tu potom budeme vyháňať žraloky z miest, kde predtým boli záhrady. :-)