E-mail z Slovenska.

Približne v tom istom čase, ako som dostal ten E-mail z USA, o ktorom som písal v poslednom blogu , mi došiel ďalší , tentoraz z Popradu. Na Slovensku bola doba privatizácie a tiež „privatizácie“ ale i vzniku novej štátnosti. Mladý projektant menom Róbert, zamestnaný v práve sprivatizovanej naftárskej spoločnosti, mal túžbu uplatniť svoje schopnosti v Austrálii.

Písmo: A- | A+

Vraj je expertom v počítačovom odbore PDMS (Akronym PDMS = Plant Design Managemet Software), ktorá vtedy bola a dodnes je špičkovým nástrojom počítačového dizajnu projektantov na celom svete. Jedná sa o priestorové 3D projektovanie.
Róbert mal mladú rodinku a vo voľnom čase bol náruživým rybárom.
Vzal som jeho údaje a napriek tomu, že som s takýmto niečím nemal skúsenosti, kontaktoval som firmy ako Shell, BP a iné v Melbourne a ponúkol im schopností mladého človeka pochádzajúceho pre nich z ďalekej, neznámej krajiny - Slovenska. Niektoré firmy na ponuku ani nereagovali. Neveril som, že by sa im niekedy niekto podobný s takouto špecializáciou ako Róbert ponúkal. Dokonca podľa ich reakcie sa mi zdalo, že ani nevedeli, čo to je PDMS, nakoľko v tom čase v celej Austrálii mali asi len 4 firmy na licenciu na tento softweare. Vraj bolo by najlepšie, keby “ten váš priateľ prišiel z Slovenska sem a predviedol čo dokáže”.
E-maily poletovali medzi nami a dozvedeli sme sa rôzne veci jeden o druhom.
Dokonca počas mojej návštevy Slovenska, cestou z Bratislavy na východ som sa na hodinku stavil v Poprade a spoznal Róberta, manželku a dve dcérky osobne. Bolo to pekné stretnutie. Obaja sme konečne aj videli osobu za počítačovými obrazovkami. Róbert na mňa zapôsobil príjemne a nemal som žiadne pochybnosti, že mu ten jeho sen vyjde. Uvedomil som si, že Slovensko má mnoho šikovných, talentovaných ľudí. Dal som si predsavzatie, že pridám na svojm úsilí. Približne vtedy som si spomenul, že v Melbourne mám priateľa - krajana, je výkonným riaditeľom firmy, ktorá buduje a kolauduje rafinérie. Skontaktoval som s ním Róberta kvôli možnej spolupráci.
Róbert sa rozhodol a na vlastnú päsť i náklady sa vybrať do mesta Perth na západnom pobreží Austrálie (sú tam vrtné veže a ťaží sa plyn na export), aby predviedol, čo dokáže. Samozrejme, noví zamestnanci sa nenajímajú ihneď po prvej návšteve, aj keď urobil na nich veľký dojem.
Medzitým Róbert usilovne komunikoval s mojím priateľom z fachu a ten keď videl ukážky Róbertovej práce, si uvedomil, že Róbert nie je žiadne “béčko”. Začal zisťovať pracovné možnosti pre Róberta.

Presne dva dni pred útokom na WTC mu poslal email - “ Róbert, vyzerá to veľmi sľubne - ak sa projekt rozbehne, vo februári by si mohol začať u nás (Uhde AU) !!!” Bohužiaľ, tým útokom zastavili optimizmus a investície v Austrálii pre Indický oceán. Bola to rana pre nás oboch.
Jeho rozvoj to spomalilo, ale nezastavilo. Pomocou známostí si zaistil prácu v Česku - v známej renomovanej spoločnosti. Odtiaľ vďaka pracovným úspechom sa prepracoval do ďalšej firmy v Nemecku. V nemeckej firme mu ponúkli prácu a samozrejme vybavili Visa, dokonca krátko na to pobudol rok v Paríži na FPSO projekte ( plávajúci tanker na primárne spracovanie ropy), keďže vedenie firmy nemeckej pobočky bolo v Paríži.
A raz, keď už takto dostane šancu zviditeľniť svoje schopnosti, odborníci vidia pracovitosť nášho človeka, zvyšok je už jednoduchý, ponuky sa hrnú - má otvorený celý svet. V Európe už nepotrebuje víza, má pracovné skúsenosti z Nemecka, Francúzska a Nórska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Momentálne projektuje v krajine fjordov - Nórsku, kde v Severnom mori sú obrovské ložiská ropy a tým pádom aj morské vrtné veže. Róbert však sníva o Austrálii, a viem, že uskutočniť jeho sen z pred tých rokov je dnes už iba formalitou. Na jednej strane je to škoda, že Slovensko stráca takéto talenty, nuž ale možnosti s jeho špecializáciou sú jedine v zahraničí, v krajinách, kde dodávajú know-how pre vrtné veže, na ropu z mora.

Mimochodom, pôvodní manažéri jeho Popradského podniku celkom úspešnú firmu doviedli ku krachu teraz už asi šesť rokov na Slovensku je nemožné robiť v PDMS.
Jeho prípad je dôkazom, že ak človek skutočne cieľavedome ide za svojim snom, skôr či neskôr sa ten sen premení na skutočnosť.
Róbert ma občas nabáda, aby som si brúsil moje háčiky na ryby, lebo on nemá pochýb, že raz na tie ryby pôjdeme spolu, ale tentoraz v krajine, po ktorej tak sníval – v Austrálii. Pre mňa, ale hlavne pre neho to bude nádherné zavŕšenie úsilia zrealizovať životnú túžbu, vydobyť pre seba a rodinku čo najkrajšie miesto pod Slnkom.

Steven Nagy

Steven Nagy

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Don't cry for me Argentina.. I'm on my way to see you soon. Zoznam autorových rubrík:  PoznávacieVtipnéSmutno-vážnePolitickéInformačnéExistencionalistickéOsobnéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,086 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

237 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu