Komu slúži odbor ekonomickej kriminality Prezídia PZ

Uvedený článok je kópiou otvoreného listu - žiadosti o zjednanie nápravy - zaslanej policajnému prezidentovi dnes ráno. Týka sa vrcholne neprofesionálneho, alibistického až ignorantského prístupu polície, resp. jej prezidiálnych špecialistov na problematiku ekonomickej kriminality k riešeniu tzv. úpadkovej kriminality; na verejnosti skôr známej pod pojmom "tunelovanie firiem".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Vážený pán prezident PZ, podvodné úpadky firiem, úmyselné poškodzovania veriteľov a účelové zmarenia konkurzných konaní (ignorovaním zákonnej povinnosti podať na vlastný podnikateľský subjekt návrh na vyhlásenie konkurzného konania akonáhle sa tento ocitne v predĺžení stanovený počet dní), sú na Slovensku už roky takmer národnými športovými disciplínami za ktorými sa často krát skrýva tak známe tunelovanie firiem. (Ďalej len tzv. úpadková kriminalita).

Zrejme jedinou účinnou prevenciou proti úpadkovej kriminalite, je dôsledné vyvodzovanie trestnej zodpovednosti za zmarenie konkurzného konania nesplnením si vyššie uvedenej povinnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Nezáujem

Ale ako môže polícia bojovať proti úpadkovej kriminalite ak ani špecialistov na ekonomickú kriminalitu krajských riaditeľstiev PZ a dokonca ani špecialistov Prezídia PZ podľa všetkého nezaujíma, či: nesplnenie si vyššie uvedenej povinnosti naplňuje alebo nenaplňuje skutkovú podstatu trestného činu marenia konkurzného konania jeho znemožnením, resp. úplným zmarením. 

Príslušní špecialisti zjavne nemajú ani šajnu o tom, či vôbec existuje nejaký odsudzujúci rozsudok súdu, ktorý by takéto konanie posúdil ako trestný čin. Na moje nespočetné žiadosti o informáciu, či polícia za posledné roky spracovala nejaké návrhy na podanie obžaloby za takéto konanie, odpovedali opakovane vyhýbavo, poskytnutím všeobecných suchých štatistík o ktoré som vôbec nežiadal. Ani tá najmenšia prídavná hodnota z ich strany, žiadna snaha o zmapovanie toho, čo už mali mať dávno sami zmapované a čo by mali vysypať rukáva. To naozaj majú problém čo i len nazrieť do relatívne málo spisov na vec sa vzťahujúcich a vytiahnuť z nich potrebnú informáciu? Navyše to nemusia robiť sami, ale môžu o to požiadať jednotlivé krajské a okresné riaditeľstvá PZ. 

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka mojej "dotieravosti" sa prezidiálni špecialisti nakoniec unúvali a moju žiadosť o poskytnutie informácie odstúpili krajským úrovniam. Ale zosumarizovanie a vyhodnotenie výsledkov za jednotlivé kraje nepriamo nechali na mňa. Akoby sa ich vôbec netýkalo to, čo vo veci zistili krajské úrovne. To je už ignoranstvo dosť vysokého kalibru. Pokúšal som sa aj o komunikáciu s krajmi, na ktoré ma prezidiálni špecialisti odkázali, len aby si oni ušetrili čas na "dôležitejšie veci", ale komunikácia s krajskými riaditeľstvami, až na jednu dve výnimky, bola nekonečným príbehom alibizmu. Preto som to po pol roku vzdal.

SkryťVypnúť reklamu

Človek musí byť vyzbrojený dosť veľkou trpezlivosťou, aby mohol tomuto alibizmu odolávať pred tým než sa mu snáď podarí primäť, či „zmotivovať" zodpovedné osoby, aby začali robiť to, za čo sú pomerne štedro platení daňovými poplatníkmi z ktorých väčšia polka nezarába ani polovinu z ich platu. 

Ak ich táto zásadná vec nezaujíma ako potom môžu účinne bojovať proti úpadkovej kriminalite? Komu alebo čomu vlastne slúžia? Nezmýlili si povolanie?

Zmarenie konkurzných konaní (ignorovaním vyššie uvedenej zákonnej povinnosti zo strany štatutárov firiem, ktoré smerujú k úpadku) neraz spôsobuje u veriteľoch druhotnú platobnú neschopnosť, krach ich firiem, nakoľko ich pohľadávky, ktoré by v rámci konkurzného konania mohli byť aspoň čiastočne uspokojené, sú stratené, resp. môžu si ich "vymáhať" od bezdomovcov a pod., na ktorých sú vytunelované firmy prevádzané. A kompetentných, vrátane polície, to netrápi. Hlavne, že títo veritelia prispievali svojimi daňami do štátneho rozpočtu z ktorého sú platení štátni zamestnanci, teda aj policajti atď. 

SkryťVypnúť reklamu

Myslím si, že by to bolo potrebné daným policajtom alebo subjektom polície vhodné pripomenúť; ak im už naozaj chýba motivácia slúžiť.

 A to nie je všetko

Prezidiálny úrad kriminálnej polície, ktorého hlavnou náplňou práce je metodické riadenie a koordinačná činnosť voči krajským a okresným úrovniam, za posledné roky na danom úseku: 

  • nevykonal žiadne metodické usmernenie,

  • neposkytol žiadnu praktickú pomoc alebo asistenciu do prípadov riešených na okresných alebo krajských úrovniach,

  • nevydal ani tú najmenšiu metodickú príručku a

  • nevykonal žiadnu kontrolu plnenia starších ale platných metodických pokynov.

 Okrem toho

Na otázku či úrad za posledné 3 roky vykonal nejakú konkrétnu činnosť za účelom identifikovania prípadných: 

  • legislatívnych nedostatkov,

  • výkladových alebo aplikačných problémov čo sa týka ustanovenia trestného činu „marenie konkurzného konania"

  • rozdielov, čo sa týka uplatňovania ustanovenia trestného činu „marenie konkurzného konania" atď. medzi jednotlivými krajmi alebo okresmi 

resp. akú činnosť/činnosti za tým účelom vykonal, odpoveď znela viac než alibisticky

Vzhľadom k skutočnosti, že úradom nebolo identifikované nič z vyššie uvedeného úrad v tomto smere nevykonával žiadnu cielenú činnosť. (Ide o skrátenú odpoveď). 

Ku všetkým trom otázkam som dostal odpovede na otázky, ktoré som nepoložil. Zjavne som nežiadal o odpoveď či úrad v tomto smere niečo identifikoval alebo nie. V danom štádiu bola odpoveď úradu na túto otázku bezpredmetná a preto som ju nepoložil. Bez konkrétnej iniciatívy zo strany jeho príslušného odboru sa totiž sotva dá niečo identifikovať.

Nehovoriac o tom, že prax hovorí o niečom úplne inom: Je tu viac nedostatkov, výkladových problémov a aplikačných rozdielov než by bolo únosné. Čakať so založenými rukami, že sa niečo samo identifikuje je veľmi málo. Je to pán prezident v príkrom rozpore so známym „Pomáhať a chrániť".

Za OZ Stop alibizmu

Marcel Burkert

Stop alibizmu

Stop alibizmu

Bloger 
  • Počet článkov:  126
  •  | 
  • Páči sa:  365x

- "Stop alibizmu - Has, aj čo ťa nepáli", je občianske združenie, ktoré chce v 1. rade nabádať k spoluzodpovednosti za pomery v spoločnosti. - Blog Stop alibizmu do roku 2015, teda ešte pred tým, než sa na ňom začala kritizovať politika otvorených dverí a totalitná ideológia: islam, maskujúca sa za náboženstvo, mal postavenie VIP. - Po článku "Prezidentka Čaputová sníma svoju peknú masku, popiera svoje slová, a nielen to", zo dňa 11.2.2022, ktorý v ničom kódex neporušil, sa blog Stop alibizmu ocitol v kategórii nechcených, filtrovaných, už sa na titulke blogu nezobrazuje, aby jeho nepohodlné, alebo pre spoločnosť "nebezpečné" postrehy mohlo čítať čo najmenej ľudí. Považujeme to za sofistifikovanejšiu cenzúru Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená10 ciest z bludného kruhuPolícia s.r.o.Spravodlivosť a právo s.r.o.Bankroty, úpadková kriminalitaOsobnosti alibizmuNevoličom alibistomSpoločnosťRómska otázkaIslamPlaty učiteľov a policajtovŠkolstvoZdravotníctvoŽivotné prostredieEnvironmentálna kriminalitaŠtátna ochrana pytliakovEkonomikaDôchodcomOstatná štátna správaBratislavskoKlamanie na piveOchrana spotrebiteľaO združeníRusofilom

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu