Na základe nižšie uvedených otázok a odpovedí môžete posúdiť, či ide o alibizmus, ústretovosť voči lajdáckym podnikateľom (hlavne tým, čo tunelujú podniky), alebo len o nepochopenie vážnosti veci zo strany ministerky:
Otázka novinára Trendu na ministerku: Mnohí podnikatelia ignorujú zákonnú povinnosť uviesť upadajúcu firmu do konkurzu v čase, keď má aspoň nejakú hodnotu z ktorej by mohli byť uspokojení veritelia. Existujú úvahy definovať to ako nedbanlivostný trestný čin...
Odpoveď ministerky: Nemyslím si, že je to dobrý nápad ísť cestou kriminalizácie podnikateľov a týchto trestať za ich neúspešný podnikateľský zámer. To je riskantná cesta. Ako dobré východisko vidím vytvorenie čiernej listiny na ktorú by sa dostávali podnikatelia, ktorí majú za sebou sériu neplnenia povinností. Okrem nesplnenia povinností podľa zákona o konkurze tam určite môže byť neplnenie povinnosti zverejňovať účtovné uzávierky.
Kto hovorí o tom, že podnikatelia majú byť trestaní za neúspešný podnikateľský zámer? Novinár jasne hovoril o ignorovaní zásadnej zákonnej povinnosti a ministerka toto ignorovanie nazýva „neúspešným podnikateľským zámerom". On o koze, ona o voze.
Preto sa novinár nevzdáva a kladie ďalšiu otázku, ale ako vidno zbytočne:
Otázka novinára: Teda samotná sankcia by spočívala vo fakte, že sa títo podnikatelia ocitnú na čiernej listine?
Odpoveď ministerky: Už tento samotný fakt (byť na čiernej listine) by mohol poslúžiť tým, že vzbudí pozornosť u obchodných partnerov. Možno sa pristúpi aj k tomu, že sa takýmto podnikateľom na určitý čas zakáže zakladať nové obchodné spoločnosti.
Ministerka sa úplne vyzula z odpovedi na najzásadnejšiu otázku. Veď novinár sa nepýtal či dané zverejnenie vzbudí alebo nevzbudí pozornosť u obchodných partnerov, resp. do akej miery, ale na to, či toto zverejnenie možno považovať za dostatočnú sankciu za ignorovanie zákonnej povinnosti vyhlásiť na seba konkurz ak je firma v predĺžení viac ako 30 dní.
Podobá sa to tomu, ako keby sme išli trestať napr. tých čo krátia dane, robia podvody pri odpočtoch DPH, pytliakov atď. atď. nie väzením či hrozbou väzenia, ale len ich zverejnením na čiernej listine poprípade zákazom rozširovať okruh ich pôsobenia.
Toto je prosím nejaká sankcia!? Toto môže byť dostatočne odstrašujúce pre ďalších potenciálnych páchateľov? Veď toto ich môže len a len povzbudzovať k porušovaniu zákonov za ktoré im maximálne hrozí nejaká čierna listina poprípade smiešny zákaz zakladať nové obchodné spoločnosti, ktorý sa navyše bude dať ľahko obísť, ak ho zákonodarcovia náhodou schvália. Stačí zakladať nové spoločnosti a podnikať na meno niekoho iného.
Prečo pani ministerka spravodlivosti rovno nezrušiť Trestný zákon v časti Hospodárske a Majetkové trestné činy? Prečo štát „kriminalizuje" podnikateľov keď skrátia daň? Lebo štát ako poškodený je niečo viac ako súkromný podnikateľ v postavení poškodeného?
Načo v Trestnom zákone už roky existujú ustanovenia o trestných činoch Marenia konkurzného konania a Zavineného úpadku? Na okrasu? Alebo na to, aby sa uplatňovali proti tunelárom spôsobujúcim hoci aj s nepriamym úmyslom značné škody iným?
Ak takéto vyjadrenia počujú z úst ministersky spravodlivosti orgány činné, resp. ak treba tak aj nečinné v trestnom konaní, nemožno sa až tak potom čudovať, ak trestné stíhania pre podozrenie z vyššie spomínaných trestných činov budú tieto orgány naďalej zastavovať s odôvodnením, že nejde o trestný čin, ale len o zlý podnikateľský zámer, ktorý nemožno kriminalizovať..., úplne ale pritom ignorujúc, že lajdácki podnikatelia ignorujú možno najzásadnejšiu zákonnú povinnosť uviesť upadajúcu firmu včas do konkurzu. Robia to pred očami orgánov nečinných v trestnom konaní veselo tunelujú svoje firmy na úkor veriteľov.
Ministerka spravodlivosti si navyše protirečí:
V tom istom článku - rozhovore pre Trend z 28.4.2011 potvrdzuje, že ministerstvo pripravuje novelu Trestrného zákona podľa ktorej trestným činom bude aj nelegálne zamestnávanie a postavenie čiernej stavby. Je zaujímavé, že v týchto prípadoch, aj keď v nich tiež pôjde o porušenie povinností vyplývajúcich z iných zákonov, o kriminalizáciu nepôjde. Ale u zmarení konkurzných konaní pri ktorých v porovnaní so spomínanými budúcimi trestnými činmi dochádza k ešte k závažnejším následkom a väčším škodám a ktoré sú navyše podľa Tr. zákona trestným činom už pár rokov, o kriminalizáciu ide. Prečo?
Nestavia sa tak ministerka spravodlivosti proti samotnému Trestnému zákonu?
Za OZ Marcel Burkert