Karaván šou v rómskych osadách

Doposiaľ som sa 3 krát obracal s vážne mienenými otázkami alebo dotazmi na Obyčajných ľudí. Ani raz som odpoveď nedostal. V prvom prípade to bolo pred voľbami 2010 práve v súvislosti s riešením rómskej otázky, ktorá dnes tak leží na srdci p. poslancom Matovičovi a Hlinovi. E-mail sa mi nevrátil, preto si myslím, že ho Obyčajní dostali. Na strane druhej na podobnú otázku týkajúcu sa rómskej problematiky reagovali také strany a poslanci, od ktorých som odpovede veľmi nečakal. To je prvý z troch dôvodov, prečo tvrdím, že pánov poslancov Matoviča a Hlinu ženie do rómskych osád žiaľ niečo iné, ako túžba po poznaní a riešení rómskeho problému.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Cez kempovanie v rómskych osadách si idú riešiť v 1. rade svoj mediálny obraz nie rómsky problém. Ten je až druhoradý. Ak výlučne neslúži aj im, tak ako mnohým iným projektantom a projektom, len ako prostriedok k cieľu niečo na ňom vyryžovať. Čo považujem za nemorálne, keďže na alibistické riešenie rómskeho problému raz všetci trpko doplatíme. Tá doba nie je ďaleko.

Ak by do osád páni poslanci nešli z vypočítavosti, potom by tam odišli potichu, bez pozornosti médií. A ak by to náhodou nejaké vyňúrali, vždy by sa to dalo predbežne poprieť. Médiá by informovali až po skončení akcie. Prípadne by mohli časopisom a scénaristom televíznych talk šou poskytnúť aj nejaké tie zážitky z expedície pripomínajúcej návštevu domorodých kmeňov v pralesoch Papuy - Novej Guiney, na ktorú sa v slovenských podmienkach pred nimi nepodujal ešte žiaden poslanec. Nie to ešte na vlastnú päsť v karaváne! Svoj plán by nevytrubovali vopred v rôznych médiách. Ale je možné, že bez toho by akcia nemala želaný efekt a tým ani zmysel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tretí dôvod prečo si myslím, že za Tour de Roma je vypočítavosť je ten, že nám netreba spoznávať rómsky problém, ale vlastný alibizmus, ktorý jediný nám bráni tento problém efektívne riešiť. Príčiny rómskeho problému sú už dlho viac menej známe. Dostatočne známe minimálne na to, aby sa dali prijímať účinné opatrenia k jeho riešeniu. Okrem toho, existuje kopec materiálov od zasvätených, ktorí majú s Rómami a so životom v rómskych komunitách nie 5 dňové skúsenosti (na základe kempovania), ale dlhoročné - na základe priameho prežívania. Ale je pochopiteľné, že kempovanie v osadách je minimálne v lete zábavnejšie a navyše sa ním dá aj pomerne ľahko zabodovať u voličov, lebo ide na slovenské pomery o niečo netradičné; aj keď nič neriešiace.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím si, že páni poslanci neprídu na nič, čo by už nebolo známe a ich vysvetľovanie Rómom, že bez práce nie sú koláče nebude mať bez konkrétnych citeľných opatrení žiaden efekt. Rovnako ako vysvetľovanie, že deti musia chodiť do školy aj bez toho aby ich rodičia za to dostávali príspevky. No tak k peniazom prídu iným spôsobom: napr. plodením ďalších detí.

To väčší efekt by malo ak by v osadách začali zadarmo rozdávať kondómy a súčasne prednášať o nevyhnutnosti plánovaného rodičovstva. Som zvedavý, či Obyčajní k tomu naberú odvahu. Rád by som sa mýlil, ale tipujem že odvahu k tomu nenaberú a tým sa zaradia medzi širokú škálu politikov, ktorí sa z vypočítavosti boja povedať tým Rómom, ktorých sa to týka, že:

SkryťVypnúť reklamu

čím viac detí budú plodiť tým menej sa im ako celku bude dať pomôcť, a že mať deti to je síce právo, ale toto právo prináša aj povinnosť o deti sa postarať - v 1. rade z vlastnej kapsy. A tí, ktorí toho nie sú schopní, nemali by mať deti, kým sa o ne nebudú vedieť sami finančne postarať. Alebo sa im páči ak ich deti budú trieť biedu? Tí rodičia, ktorí ich napriek tomu budú ľahkovážne alebo z iných dôvodov plodiť aj naďalej, aj keď sú sami odkázaní na sociálne dávky, nemali by mať morálne právo žiadať od daňových poplatníkov aby títo cez svoje dane živili ich deti a tým ukracovali svoje vlastné deti. Môžu o pomoc len prosiť.

SkryťVypnúť reklamu

Politici, ktorí túto pravdu zamlčujú sú pokrytci, ktorí tvrdia, že im ide o riešenie rómskeho problému. V skutočnosti im ide o riešenie svojich preferencií, alebo sú vyložení ignoranti.

Som sklamaný aj z prvého rómskeho poslanca Petra Polláka. Jeho návod ako riešiť rómsky problém, aspoň čo som mal možnosť čítať, sú podľa mňa iba frázy, ktoré v rôznych formách počúvame od r. 1995: dozeranie na to, aby peniaze na riešenie rómskeho problému nešli na zbytočnosti, aby boli využívané efektívne, ďalej integrovanie Rómov do spoločnosti, zabezpečenie, aby sa Rómom oplatilo pracovať, nie poberať dávky...

Čo na tom, že na vidieku dlhodobo nie je dostatok práce ani pre o dosť vzdelanejších „gádžov"? Len prosím Vás neskĺznime do nič neriešiaceho polemizovania, či práce dostatok je, alebo nie je, lebo to polemizovanie tu už trvá 20 rokov a doposiaľ ani za mak neznížilo nezamestnanosť u Rómov. Jeho jediným výsledkom je, že nám bráni pristúpiť k rozhodujúcemu kroku, na ktorom všetko stojí a padá: Rodinné prídavky a rodičovský príspevok len na minimálny počet detí, a kto chce detí viac, môže si uplatňovať úľavy na dani z príjmu. 

Ak by sa štátu, obciam a 3. sektoru aj podarilo vytvoriť v jednotlivých osadách trvalejšie pracovné miesta pre pár desiatok Rómov tieto miesta budú mať len minimálny význam ak sa súčasne nezastaví alebo aspoň výrazne nespomalí pomerne rýchly nárast rómskej populácie a to vhodnou zákonnou úpravou, ktorá by ignorovanie plánovaného rodičovstva konečne prestala podporovať (rodinnými prídavkami a rodičovskými príspevkmi na neobmedzený počet detí), a začala ho postihovať. V opačnom prípade prípadná znížená nezamestnanosť u Rómov okamžite stúpne naspäť na cca 99%. Nehovoriac ešte o ďalších efektoch pre štát ktoré prináša nárast sociálne odkázaných ľudí.

Pán poslanec Pollák, ak tvrdíte, že mnohopočetnosť detí nesúvisí s etnicitou, ale s chudobou, ja s Vami súhlasím, ale treba povedať aj B, že my si už jednoducho nemôžme dovoliť čakať na to, že Rómovia (tí ktorých sa to týka) začnú zodpovedne pristupovať k plánovaniu rodičovstva až keď budú mať dostatok pracovných príležitostí.

Lebo to môže byť až (ako sa hovorí na východe) na svatého Dindy! Teda nikdy. To je čistý, aj keď sofistikový alibizmus s nedoziernymi následkami.

Ak štát 20 rokov nevie zabezpečiť Rómom dostatok práce (tým nemyslím brigády, ktoré im občas ponúkajú obce), tak nech pre začiatok aspoň nepodporuje ignorovanie nutnosti plánovaného rodičovstva, ale ho postihuje a pomáha v 1. rade tým, ktorí k tejto otázke pristupujú zodpovedne. A čím ich bude viac, tým lepšie v prvom rade pre Rómov samotných.

Ale aby som nebol neobjektívny: Obyčajní ľudia sú viac menej len na začiatku. K dnešnému neblahému stavu Rómov dopomohli svojim alibizmom iné strany. Niektoré už v parlamente nie sú. Chcem veriť tomu, že v riešení rómskej otázky konečne prejdú od všeobecných fráz a výhovoriek k požadovaniu plánovaného rodičovstva od tých, ktorí majú sklon ho totálne ignorovať na čo dopláca zvyšok spoločnosti, ktorý podľa dnešného zákona musí ich nezodpovednosť finančne kryť.

V tom je nie len nespravodlivosť, ale aj diskriminácia nezlúčiteľná s Ústavou SR. Zodpovední sú trestaní za nezodpovedných, aby tí nezodpovední mohli naďalej pokračovať vo svojom nezodpovednom správaní.

Za OZ Marcel Burkert

Stop alibizmu

Stop alibizmu

Bloger 
  • Počet článkov:  125
  •  | 
  • Páči sa:  357x

- "Stop alibizmu - Has, aj čo ťa nepáli", je občianske združenie, ktoré chce v 1. rade nabádať k spoluzodpovednosti za pomery v spoločnosti. - Blog Stop alibizmu do roku 2015, teda ešte pred tým, než sa na ňom začala kritizovať politika otvorených dverí a totalitná ideológia: islam, maskujúca sa za náboženstvo, mal postavenie VIP. - Po článku "Prezidentka Čaputová sníma svoju peknú masku, popiera svoje slová, a nielen to", zo dňa 11.2.2022, ktorý v ničom kódex neporušil, sa blog Stop alibizmu ocitol v kategórii nechcených, filtrovaných, už sa na titulke blogu nezobrazuje, aby jeho nepohodlné, alebo pre spoločnosť "nebezpečné" postrehy mohlo čítať čo najmenej ľudí. Považujeme to za sofistifikovanejšiu cenzúru Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená10 ciest z bludného kruhuPolícia s.r.o.Spravodlivosť a právo s.r.o.Bankroty, úpadková kriminalitaOsobnosti alibizmuNevoličom alibistomSpoločnosťRómska otázkaIslamPlaty učiteľov a policajtovŠkolstvoZdravotníctvoŽivotné prostredieEnvironmentálna kriminalitaŠtátna ochrana pytliakovEkonomikaDôchodcomOstatná štátna správaBratislavskoKlamanie na piveOchrana spotrebiteľaO združeníRusofilom

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu