reklama

Nemocnicu musí riadiť hutník! Ministerstvo zdravotníctva zvládne aj lekár...

Minister zdravotníctva MUDr. Marek Krajčí nedávno odvolal riaditeľa Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb a.s., Košice. Profesora medicíny, Františka Sabola, vymenil za vyštudovaného hutníka – Antona Jura;

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

ktorý okrem iného riadil stratégiu rozvoja americkej spoločnosti U. S. Steel na európskych trhoch a bol na vrcholových postoch tejto korporácie v USA a Kanade, pričom po 7 rokoch pôsobenia v zámorí sa vrátil na Slovensko a naposledy zastával post generálneho manažéra pre rozvoj stratégie a podnikania v U. S. Steel Košice. „Má dlhoročnú prax v špičkovom riadení v prevažne priemyselných spoločnostiach na Slovensku, ale aj v USA a Kanade,“ uviedlo MZ SR.

Kritika rozhodnutia ministra zdravotníctva bola, alebo je, odbíjaná vyhlásením, že nemocnicu má manažovať manažér a lekár má liečiť!…,

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

že riešiť personálne veci, účtovníctvo, verejné obstarávania, nákupy, zmluvy…, to nie sú veci, ktoré sa študujú na lekárskej fakulte, a keďže sa toto ignoruje, tak v zdravotníctve to od zlého k horšiemu stále ide hlavne z tohto dôvodu…

Tak do čerta, ako to je!?

Mal by napr. aj jadrovú elektráreň manažovať jedinec, ktorý je dobrý manažér bez ohľadu na to, že jadrovej energii sa rozumie asi tak ako hus do piva!?

Stačí, ak budúci šéf jadrovej energie úspešne manažoval X rokov továreň na výrobu automobilov, ocele a pod.???

Aj keby sme to pripustili, zásadná otázka znie: Kde sú v tomto hranice??? V ktorom bode, alebo konkrétne v akých funkciách prestávajú byť dôležité vzdelanie a prax v danom odbore, bez ohľadu na to, koľko rokov zastával, napr. post riaditeľa nemocnice lekár, a rozhodujúce začína byť to, kto má, alebo nemá manažérske vzdelanie?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pýtam sa tých, ktorí argumentujú tým, že nemocnicu má manažovať manažér! a lekár má, alebo môže maximálne tak liečiť!…:

Pýtam sa, či dobrí manažéri, ktorí okrem manažovania nie sú odborníkmi v žiadnom odbore, resp. sú odborníkmi iba na manažovanie, by mali zaujať funkcie ako:

 • šéf jadrovej elektrárne

 • šéf úradu jadrového dozoru

 • šéf Slovenskej inšpekcie životného prostredia

 • šéf Lesníckeho výskumného ústavu

 • riaditeľ úradu boja proti korupcii

 • prezident Policajného zboru

 • minister vnútra

 • dekan lekárskej fakulty

 • šéf veľkej advokátskej firmy

 • riaditeľ stavebnej firmy

 • riaditeľ IT firmy

 • šéf Ústavného súdu

 • šéf Najvyššieho súdu

 • šéf Národnej banky Slovenska

 • minister financií

 • veliteľ leteckého pluku

 • minister hospodárstva

 • generálny prokurátor

akonáhle tieto zastávajú síce odborníci na dané konkrétne špecifické odbory, ale nie vyštudovaní manažéri?

Tak aké sú odpovede na tieto otázky?

A viete si predstaviť, žeby lekára pustili manažovať spoločnosť U.S. Steel Košice len preto, lebo má za sebou niekoľkoročné úspešné riadenie nejakej nemocnice?

Argument, že naše nemocnice sú dlhodobo v zlom stave hlavne preto, lebo ich neriadia manažéri, ale len lekári…, je dosť pochybný. Podobne by sme totiž mohli argumentovať, že školstvo je v zlom stave preto, lebo väčšina našich doterajších ministrov školstva neboli vyštudovaní učitelia, nemali prax v odbore, nevideli do problematiky vôbec, alebo ju vnímali len povrchne. Lebo absencia, aj keď vo všeobecnosti žiaľ veľmi podceňovaného pedagogického vzdelania, a absencia pedagogickej praxe im hlbší pohľad do problémov, ako predpokladu k ich efektívnemu riešeniu, neumožnila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To, že je niekto špičkový lekár, neznamená, že nemôže byť dobrý manažér.

Šikovný hutník, alebo aj lekár, ešte môže učiť matematiku, alebo chémiu na gymnáziu, ale žeby ústav srdcovo-cievnych chorôb riadil hutník, tak to už je veľmi silná káva.

Je iste zaujímavé, že kardiochirurga, na funkcii riaditeľa Ústavu srdcových a cievnych chorôb, za hutníka manažéra vymenil na tomto poste práve lekár na poste ministra zdravotníctva – Marek Krajči. Dalo by sa to snáď ešte ako tak ospravedlniť v prípade, ak by on sám sa vzdal postu ministra zdravotníctva, lebo zjavne nemá na to, aby túto funkciu zastával. Alebo nemá odvahu oponovať svojmu ministerskému a súčasne straníckemu predsedovi Igorovi Matovičovi a to ani v tých najnezmyselnejších zdravotníckych opatreniach v boji proti Covid-u 19.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Som toho názoru, že vysoko odborné inštitúcie, ako napr. vyššie uvedené, vrátane VÚSCH a.s. Košice, ktorý sa zaoberá tak závažnou zdravotnou a liečebnou činnosťou ako sú choroby srdca a ciev, by mali mať vo vedení ľudí, ktorí v 1. rade výborne rozumejú daným problematikám a popritom majú aj predpoklady manažovať, lebo riadiace schopnosti sa dajú osvojiť a rozvíjať určite ľahšie a rýchlejšie, ako stať sa odborníkom na srdcovo-cievne onemocnenia.

Nuž politické čistky v štátnych funkciách a podnikoch, tak neslávne známe z vládnutia bývalých vlád, proti ktorým chcel tzv. Mgr. Igor Matovič a spol. bojovať pred parlamentnými voľbami 2020, pokračujú v jeho gescii, a vo veľkom, aj po týchto voľbách. „Česť“ vašej práci, súdruhovia!…

Marcel Burkert

Stop alibizmu

Stop alibizmu

Bloger 
 • Počet článkov:  130
 •  | 
 • Páči sa:  424x

- "Stop alibizmu - Has, aj čo ťa nepáli", je občianske združenie, ktoré chce v 1. rade nabádať k spoluzodpovednosti za pomery v spoločnosti. - Blog Stop alibizmu do roku 2015, teda ešte pred tým, než sa na ňom začala kritizovať politika otvorených dverí a totalitná ideológia: islam, maskujúca sa za náboženstvo, mal postavenie VIP. - Po článku "Prezidentka Čaputová sníma svoju peknú masku, popiera svoje slová, a nielen to", zo dňa 11.2.2022, ktorý v ničom kódex neporušil, sa blog Stop alibizmu ocitol v kategórii nechcených, filtrovaných, už sa na titulke blogu nezobrazuje, aby jeho nepohodlné, alebo pre spoločnosť "nebezpečné" postrehy mohlo čítať čo najmenej ľudí. Považujeme to za sofistifikovanejšiu cenzúru Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená10 ciest z bludného kruhuPolícia s.r.o.Spravodlivosť a právo s.r.o.Bankroty, úpadková kriminalitaOsobnosti alibizmuNevoličom alibistomSpoločnosťRómska otázkaIslamPlaty učiteľov a policajtovŠkolstvoZdravotníctvoŽivotné prostredieŠtátna ochrana pytliakovEnvironmentálna kriminalitaEkonomikaDôchodcomOstatná štátna správaBratislavskoKlamanie na piveOchrana spotrebiteľaO združeníRusofilom

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu