Arogantný župan Juraj Droba (SaS) o neočkovaných učiteľoch

Písmo: A- | A+

Bratislavský župan Juraj Droba, ktorý paradoxne, kým ešte nechyroval, že raz bude županom, tvrdil, že župy treba zrušiť, a ktorý pred tým vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu UK,

tak dnes ako župan, a teda aj ako zriaďovateľ mnohých škôl BA župy, so svojim odborným vzdelaním, si dovoľuje učiteľov hodnotiť a škatuľkovať – a to na tých primitívnych, ktorí sa odmietajú zaočkovať (aj keď priamo si to takto povedať nedovolí, lebo na to mu chýba odvaha), a na ten zvyšok.

Na úvod nezaškodí pripomenúť, že kým Slováci v máji 2021 museli kvôli zákazu vychádzania sedieť kvôli covid opatreniam po deviatej hodine večer doma na zadku, tak pre vyvoleného Juraja Drobu to neplatilo – so svojimi dvoma kolegami, na akože „pracovnom stretnutí“,  si popíjali a pofajčievali v bratislavskom podniku, v podniku, v ktorom má vlastnícky podiel Štefan Hríb, šéfredaktor časopisu Týždeň a redaktor známej relácie Pod lampou. Ten sa za to, že ich do podniku pustil, aspoň ospravedlnil.

To ale nebolo všetko. Kým jeho zvyšní dvaja kolegovia, resp. kolega a kolegyňa z parlamentu (Juraj Šeliga a Jana Žitňanská) sa vzdali aspoň svojich funkcií v parlamente (ešte že ich mali, lebo inak by bol tlak na to, aby sa vzdali mandátov, a tých by sa vzdávali len veľmi, veľmi ťažko, ak vôbec), tak Juraj Droba na to povedal, že on nevidí dôvod na vyvodenie zodpovednosti, teda na vzdanie sa mandátu poslanca, lebo podľa neho stačí, že sa ospravedlnil, že sa ospravedlnil za to, že sa mal lepšie pozerať na hodinky... A to, že bol zákaz vychádzania, že podniky boli povinne zavreté aj pred deviatou večer, to ho netrápilo. Veď sú to len nezmyselné nariadenia vlády, ktorej súčasťou je aj SaS, vďaka ktorej sa dostal do parlamentu. Takže pohoda, nie???

No a teraz k výroku pána župana na adresu nezaočkovanej učiteľky, teda nepriamo aj na adresu všetkých tých učiteľov, ktorí sa z rôznych, a nepochybujem že aj závažných, dôvodov, nedali zaočkovať.  

„Mňa osoba, ktorá v 21. storočí spochybňuje očkovanie, si nie som úplne istý, aby učila moje deti.“ (Noviny TV JOJ, 5. 8. 2021, úryvok z tlačovky)

V článku budem čerpať zo slov môjho učiteľského kolegu, s ktorými sa plne stotožňujem, dlhoročného pedagóga a donedávna aj riaditeľa ZŠ - Jána Papugu:

Tým, čo si nepriamo na adresu učiteľov dovolil povedať jeden z predsedov vyššieho územného celku, župan, sa priradil k radom nenávistných výrokov, ktorých denne počúvame/čítame stovky. Tento je však z úst politika, ktorý má blízko koalícii a ktorý by nemal zabúdať, odkiaľ pochádza jeho moc a kto stále drží napriek ich deviáciám tento štát nad vodou.

Kto je tento župan, že si dovolí po tom všetkom, ako sa učitelia priam trýznia v politicky zničenom školstve, hodnotiť ich konanie iba na základe nezaočkovania sa??? Tento človek bez učiteľskej skúsenosti si dovolí komplexne hodnotiť výchovno-vzdelávacie kompetencie pedagógov, dehonestujúc ich pomenovaním „osoba“, akoby to boli formy, ktoré môže naplniť iba on či politika jeho kumpánov.

Áno, v systéme máme kopec učiteľov, čo znehodnocujú podstatu pedagogiky. Keď mi povie kritiku učiteľov moja pani učiteľka zo strednej školy, uverím jej a bude pre mňa partnerom na diskusiu. Alebo keď sa vyjadrí moja profesorka slovenčiny z vysokej školy, plne ju podčiarknem, poučím sa z nej a budem uvažovať, prečo je tomu tak. Ale keď bude zaujato hodnotiť pedagógov tento politik bez kúska empatie, bez pedagogickej skúsenosti a takýmto hanlivým výrokom, nemôžem to vziať vážne, ba plne to odsudzujem.

Akoby si chcel uzurpovať vlastnú moc a neomylnosť v téme, kde je jeden náhľad nebezpečný. A v prípade učiteľského stavu ponižujúci. Navyše to vyriekol človek, čo pre školstvo nič nespravil. Ani v rámci župy. Jedine to, čo sa od VÚC-čky očakáva. Zmeniť však gymnáziá na bilingválne, aby snobskí rodičia mohli natlačiť svoje decká na b i l i n g v á l n e gymnázia bez ohľadu na to, ako sa v nich realizuje výučba, to nie je žiadna prevratná zmena. Najmä ak sa veľká časť škôl pod VÚC výrazne neposunula alebo sa posunula len vďaka práci riaditeľa danej školy a jeho zamestnancov.

Župan týmto, mimochodom gramaticky chybným výrokom, naznačil oveľa viac. Liberálna strana s ambíciou vládnuť a ponúkať iné ako konzervatívne hodnoty ostrakizuje učiteľov s iným, nie dezolátnym, ale jednoducho iným názorom vyplývajúcim z poznania a skúsenosti. Kde je tá ich sloboda??? Takto cynicky a nedemokraticky by chceli vládnuť, keby sa dostali k väčšej moci?

Župan spomenul 21. storočie. Veľmi ťažké obdobie plné rozporov aj v exaktných oblastiach. A zároveň informačne nabité tak, že nie je problém si zistiť čokoľvek, nič sa nedá utajiť. Zároveň ale žijeme v čase manipulácií, skresľovania reality, uzurpovania moci a vyvolávania konfliktov. A to predsa nerobia zväčša bežní ľudia, občania, čo pracujú pre štáty, starajú sa o svoje rodiny, platia dane a zveľaďujú svet. To robia všetko politici a mocní. A v tejto situácii sa oprávnene ľudia pýtajú, oprávnene pochybujú, najmä keď vieme, že pravda po čase vypláva na povrch. Ale ak už neuznajú to, že sú tu zdroje, pochybnosti, že sú tu doklady, ktoré ľuďom naháňajú strach, opakujem to, že právo na osobnú integritu je garantované na Slovensku i medzinárodne. Politický fanatizmus nemá čo do tohto práva zasahovať. Samozrejme, ak toto právo neoklieštia, čo sa nezdá tiež až tak nereálne. Ale tým by priznali svoje diktátorské pudy. Pripomínam, že opatrnosť pri očkovaní nie je vlastná iba učiteľom. Aj veľa zdravotníkov má pochybnosti. No do učiteľov sa najľahšie kope.

A rovnako neúctivo sa svojimi vyjadreniami správa županov stranícky kolega, minister školstva. Ťažko potom veriť proklamovaným zámerom pracovať v prospech školstva, keď majú takýto nechutný názor na učiteľov. A už vôbec ťažko veriť v zmenu v súvislosti s ministrom, čo má pochybné vzdelanie, nesúvisiace s pedagogikou a nulovú učiteľskú prax. Hlavne, že v takomto profile sa neomylne vyjadruje o vakcinácii. A takisto svojimi výrokmi kope do učiteľov, presadzuje ich povinné očkovanie, hoci práve on by mal pochopiť obavy z vedecky exaktných vedľajších účinkov (isto, ohrozujú menšiu časť ľudí, ale ohrozujú). Keď už nie odborne, tak aspoň ľudsky. Aspoň tak vyzerá pedagogika – dávame žiakom možnosti, vedieme ich a veríme ich rozhodnutiam, vidíme v nich ľudí. To však minister nepochopí, keďže nie je pedagóg. A že spravil pár kozmetických zmien a lepšie vie komunikovať? Po tých hrôzach, čo sedeli na ministerstve, by bol hviezdou aj vyhadzovač z diskotéky. A svojím postojom odobruje nehorázny výrok župana.

Mrzí ma, koľko nenávisti a rozbrojov obsahuje fanatické vyjadrenie župana. Vie ten vôbec, čo všetko učiteľka, ktorá sa len nechce dať očkovať zažila v škole? Koľké deti vychovala, koľko detí ju objalo, koľko ona pohladila, koľko žiakov sa za ňou mimo školy rozbehlo, koľkým ten nezaočkovaný učiteľ pomohol, koľko psychického zdravia investoval do politikmi zlikvidovaného školstva, aby deťom, kolegom, obci dal kus seba, koľko neplatených nadčasov daroval škole.

Vie pán župan, ktorý odmenil svojich učiteľov niekoľkými drobnými, ako sme sa krájali, aby naše deti uspeli, pochopili, tešili sa zo školy, napredovali, dostali sa na vytúženú školu, vie, koľkokrát sme s nimi plakali, vybavili pre ich dobro aj nemožné. Tuší, ako poctivo a čo najlepšie sme sa počas distančného snažili dať žiakom viac ako len obraz a zvuk, kým oni sa hrali s farebnými tabuľkami o opatreniach, ktoré nesprehľadnili situáciu a zabezpečili riaditeľom denné striehnutie na chaotické zmeny? A len preto, že sa niekto nedá očkovať, je osočený práve zriaďovateľom škôl.

Budú sa odoberať ich diplomy, kým tí, čo ich získali nepoctivo, sa voľne producírujú v koalícii? Prestáva rozhodovať kvalita učiteľa, ale iba to, či dovolil zrealizovať na sebe „dobrovoľný“ zdravotnícky úkon? Nabudúce prikážu vakcínu proti chrípke? Alebo Xanax, aby školy nestrácali nervy z gaunerov, ktorí tu roky vládnu? Takto sa v rukách týchto hejodborníkov zmenia kritériá na pedagóga? A verte tomu, že nohsledov, ktorí to takto budú aplikovať z pozície starostov, vedúcich úradov či riaditeľov, bude mnoho, čo zase sťaží postavenie a podmienky pri vykonávaní jedného z najťažších povolaní. A nahrá to do kariet nekvalitných, no zaočkovaných učiteľov či riaditeľov.

Možno županovi, ktorého jediným úspechom je, že prvý zatvoril školy na neurčito, stačia takéto kritériá, keďže nemá ani páru o učiteľskom povolaní. Možno by skôr odpustil očkovanému učiteľovi to, že sa stretol s mafiánom, ako on sám. Hlavne, že je očkovaný. Pán župan, možno práve ten ostrakizovaný nezaočkovaný učiteľ by vedel poriešiť opatrenia proti korone lepšie ako vy, čo ste si so svojím ministrom zatvorili školy a všetku zodpovednosť z toho plynúcu ste hodili školám, uvedomujúc si, že to, čo ste spáchali, má obrovské dôsledky, ktoré by padli na vaše hlavy. A keď ministra žiadali o pomoc, zvalil to na obce či riaditeľov. Váš ministerský kolega nechal v európskom meradle školy najdlhšie zavreté bez akejkoľvek pomoci učiteľom, rodičom či žiakom. Dokonca umožnil znížiť učiteľom počas ním zatvorených škôl mzdy. Toto je práca tejto nedovzdelanej vlády bez znalostí základných kompetencií. Existuje X možností, ako nechať školy otvorené a bezpečné. Aké, to nepoviem, lebo by ma hneď vzali za ministra školstva, no to by som sa musel spolitizovať. Avšak so súčasnou vládou, ktorej som kedysi i ja dal dôveru, nechcem nič viac mať. Obávam sa však, že súčasné ministerstvo nemá šancu ani vôľu napraviť školstvo tak, aby fungovalo. Lebo vtedy by sa mnohým otvorili oči. No to by vám nevyhovovalo. Lebo váš hejliberalizmus je počúvať a vyučovať iba vašu a mainstreamovú politicko-propagandistickú pravdu bez diskurzu odborných názorov.

Županovo konanie sa nedá oddeliť od politiky jeho strany. Tá je však už ďaleko za tým dobrým, čo kedysi deklarovala. Držíte tú najškodlivejšiu slovenskú vládu aj za cenu nedôstojných invektív zo strany koaličných partnerov, až mi je divné, že v nej zostávate. Homosexuálov už s periodickou pravidelnosťou klamete a spravili ste pre nich menej ako súčasný pápež. Povaliť Radičovej vládu pre úplnú blbosť nebol problém. A školstvo? Minister stratil rok opatreniami, ktoré mohli kreovať dvaja-traja úradníci stále rozbujneného ministerstva, nie všetky pedagogické inštitúcie. Za ten čas sa aj zabudlo, že sa platy ani nevalorizovali. Dva razy sa zrušili maturity. Provokovali nás mediálnymi chytákmi typu zrušenie deviateho ročníka či uvažovanie o označovaní pohlavia v školských dokumentoch. Chválili sa otvorením trhu učebníc v čase, keď niet autorov, motivácie k tvoreniu učebníc, pričom kritériá na posúdenie učebníc prechádzajú stále rovnakým procesom. A to nehovorím o spomínanom vzdelaní ministra š k o l s t v a, v e d y, v ý s k u m u. A takíto budú spochybňovať rozhodnutie vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí doposiaľ všetko plnili, poslúchali, realizovali rôzne nezmyselné požiadavky, v najväčších horúčavách počas intenzívnej komunikácie s deťmi sa dusili v rúškach spolu so žiakmi, vykonávali na pokyn ministerstva ako nekvalifikované osoby kloktacie testy, čím sa vystavovali riziku nákazy a pod. A časť z nich sa zastavila, vzoprela len v oblasti riešenia vlastného zdravia, domnievajúc sa, že tu platia základné práva a aj iné vedecké názory!

Pokojne realizujte kampaň o očkovaní. To vám nikto nebráni, veríte tomu, že to zachráni situáciu. Želať si, aby bola vyvážená, je asi zbytočné. Ale kydnúť do médií, že sám minister školstva by bol za povinnú vakcináciu, čo pritvrdí jeho kumpán župan arogantným výrokom, je veľmi ďaleko od pedagogického či etického taktu. Ich vlastnej strane by mal byť takýto teror cudzí. Narúšate ľudské práva a nijako to ani nezakrývate. Minister je aj ministrom vedy a mal by ju rešpektovať z hľadiska oboch náhľadov na vakcináciu. Nikoho nemožno donútiť k očkovaniu, kým platí status quo v ľudských právach.

Ale aj táto politická strana sa vydala na cestu zvyšnej koaličnej sekty, čo nerešpektuje nič a nikoho, iba samu seba a vyhlasuje o oponentoch argumenty, ktoré sú klamstvom. Nemáte ani morálne, ani odborné právo hovoriť o očkovaní, nieto ho prikázať, najmä keď krivíte zákon tak, že sa právny štát otriasa v základoch, v základných slobodách.

Výrok župana bol hlúpy, nenávistný a polarizujúci brutálne rozdelenú spoločnosť. Som presvedčený, že tento dezolát bude prvý, čo sa ozve, ak budú aj na základe takýchto kydov vrcholových predstaviteľov ďalšie protesty. Isto bude vulgárny, i keď možno nie verbálne. Strana, ktorá ma v rezorte školstvo opäť ponížila učiteľov, ohraničila ich kvality v závislosti od očkovania a naznačila tak, že tí, čo majú iný názor nepatria do školstvav čase, keď je nedostatok pedagogických síl práve pre niekoľkoročné fatálne zlyhanie školskej politiky. A takto naši politici robia to, čo potom deklamatívne kritizujú – polarizujú spoločnosť. Zdá sa, že im to vyhovuje, rozhádaná spoločnosť nedáva pozor na ich činy.

Veľká časť učiteľov napriek mnohým prekážkam svoju prácu miluje, nechce o ňu prísť, preto predpokladám, že podľahnú nátlaku očkovať sa. Niektorí však zrejme odídu zo škôl napriek láske k svojmu povolaniu a k jeho kvalitnému vykonávaniu. Verím však, že im veľa naznačil výrok arogantného župana či vety iných politikov. Nie iba o očkovaní, ale o prístupe k ľuďom, k učiteľom a aj k žiakom s rodičmi. Otvorene sa tu vrazil klin medzi pedagogickú verejnosť, vyjadrila sa tu vysoká miera neúcty k učiteľom, ktorí si plnia neraz nadštandardne svoje povinnosti a ich jedinou chybou je, že sa nezaočkovali. Úplne sa popreli kritériá na kvalitu pedagóga.

Verím, že si učitelia uvedomia, že takíto politici to s nami sotva myslia vážne a nebudú nás brať ako základ spoločnosti ani vtedy, keď podľahneme ich politickému nátlaku. Ak si to neuvedomia, budeme naďalej hľadať nepriateľov medzi sebou a to spôsobí nenapraviteľné škody v našich súkromných i pracovných životoch.

Za OZ Stop alibizmu

Marcel Burkert

Súvisiace články:

Skryť Zatvoriť reklamu