
Toto leto praje sviežej zeleni - napriek silnému slnku lúky neboli vyprahnuté.

Modré pakosty rastú popri cestách ako najpôvabnejšia burina.


Váh pod Strečnom spomaľuje a vteká do vodného diela Žilina.

Z lávky v obci vyzerá Strečno ako malý hrádok...

...ale plte plávajúce od Starého hradu vidia jeho rozložitú majestátnosť. Hrad nebol nikdy dobytý. Mohutné opevnenie dal zničiť až majiteľ (cisár Leopold), po tom, čo sa v ňom príliš úspešne bránili Tököliho povstalci. Hrad dlho chátral - a majitelia aj obyvatelia okolia mu v tom radi pomohli. Každý starší dom v obci Strečno vraj má kdesi v základoch červenkastý kameň z pôvodného hradu. Pri rekonštrukcii bol použitý sivý kameň (z iného kopca) a tak možno pri bližšom pohľade rozoznať, ktorá časť steny je z originálneho materiálu a ktorá dostavaná.
Vysoké úzke okno na pravej strane patrí hradnej kaplnke, pod ktorou sa nachádza krypta Žofie Bosniakovej, manželky palatína Františka Vešeléniho, známej dobrodinky miestnych chudobných. Tam našli (zhodou okolností pri hľadaní pokladu) jej telo "nedotknuté časom", hoci telá ostatných nebožtíkov sa rozpadli.

Obec Strečno je malebná...

... a nepostráda prvky originálneho ľudového umenia.

Starý hrad (Starhrad, Varín) dôstojne chátra na kopci pár kilometrov proti prúdu. Kedysi práve jeho páni vyberali mýto a strážili cestu, potom sa však posunulo koryto Váhu a strážnu funkciu prebral hrad Strečno. Neskôr vraj Starhrad slúžil ako základňa lúpežníkov. Dnes v jeho posledných zastrešených miestnostiach prespávajú (na vlastné nebezpečenstvo) turisti.

Ako zvedavé mravce preliezajú rozložité útroby hradu. Toto strategické miesto bolo obývané od praveku (ako dokazujú aj predmety, vystavené v expozícii na hrade Strečno) a jeho atmosféra neprestáva ľudí priťahovať. Cítia, že tu je vždy čo objavovať - napríklad povesťami opradenú tajnú chodbu medzi Strečnom a Starým hradom?


Okná Starého hradu stále ponúkajú krásny výhľad na ohyby Váhu...

... aj "cestu nebezpečnú", ktorá bola postavená na základoch pôvodnej stredovekej cesty (na niektorých miestach vraj možno zdola od rieky vidieť jej staré kamene).

Výlet plťou po Váhu odporúčam každému milovníkovi vody a umierneného dobrodružstva. Prevažne krotké pohojdávanie plte na perejách okolo Besnej a Margity oživuje zábavný výklad pltníka, plný histórie, historiek, zaujímavostí a "pltníckej latiny". Cestujúci, ktorí (ako ja) dávali v škole pozor na hodinách literatúry, ale pri zemepise už pospávali, sa dozvedia rôzne novoty a prídu aj o trochu ilúzií. Nebezpečné bralá Margita a Besná totiž v tridsiatych rokoch minulého storočia odstrelili dynamitom, aby uľahčili pltníkom plavbu a obmedzili straty na životoch. Z majestátnych skál ostali len smutné torzá (na obrázku hore vidíme všetko, čo ostalo z Besnej).

Materiál použili na stavbu koľaje (ktorú sme hneď pokrstili Besná koľaj). Iróniou osudu táto koľaj zobrala pltníkom prácu, lebo železnica prepravila materiál rýchlejšie a vo väčšom množstve ako plte.

Dnes plavbu po Váhu ohrozuje skôr klesanie vodnej hladiny.

Posledné nebezpečné miesto na Váhu volali pltníci Kapria skala (pripomína otvorené kaprie ústa) alebo Vytririť - pravdepodobne kvôli gestu, ktoré si mohli dovoliť ukázať všetkým skalám, keď preplávali cez tento úsek.

Lesy a lúky okolo Strečna ponúkajú pre novodobých lovcov okamihov množstvo koristi.

Babôčka pávooká sa nenechá rušiť pri pastve na mačuche.

Osudom skúšaný perlovec.

"Včelí medveďko" (čmeľ skalný) - najčastejší medveď, akého sme stretli v tomto kraji.


Pani fúzačová obyčajná? Nepredstavila sa...

Čermeľ roľný - kvet ako z iného sveta.

Do histórie Strečna sa nezmazateľne zapísali boje druhej stetovej vojny a povstania. Tento pamätník nad obcou patrí francúzskym partizánom, ktorí tu bojovali a padli. Chlapci, študenti (vekový priemer okolo 21 rokov), utiekli z pracovného tábora a pridali sa k odboju. Rodiny z obce Strečno vraj dodnes udržiavajú kontakty s rodinami týchto vojakov.

Na úpätí pamätníka na kopci Zvonica kvitnú klinčeky...

... a skorocel. Ťažko si možno želať krajšie kvety na mieste posledného odpočinku.

Stožiare bez zástav melancholicky hľadia do krajiny - krásnej i poznačenej sivými krabicami výrobných hál.

Rozlúčka so Strečnom - magický mesiac a vzdušné zámky...

... a nočný hrad - svetlý bod uprostred temných lesov.