Zuzana Stožická
Leto so slovenskou fantastikou: Obrancovia Liptova
Aké dobrodružstvo čaká čitateľa na alternatívnom Liptove od Daniela Šmihulu?
Som idealistka, scifistka, milovníčka prírody. Najradšej metabolizujem písmenká a lovím svetelné odlesky svetskej krásy. Zoznam autorových rubrík: FOTÁ, Nostalgická zásuvka, Kňyški, SF_Akcie, Ideológie, Svet podľa..., Súkromné, Nezaradené
Aké dobrodružstvo čaká čitateľa na alternatívnom Liptove od Daniela Šmihulu?
Za cisára pána bolo lepšie. Muži so zmyslom pre česť, noblesné dámy v rukavičkách, poctivá ručná práca, neotrasiteľné tradičné hodnoty... Alebo sa nám to teraz iba zdá, možno preto, že tie časy sa už dávno skončili?
Vydavateľstvo Triton mi urobilo radosť, keď minulý rok vypustilo do vôd českého a slovenského knižného trhu román "... o psu nemluvě" od Connie Willisovej, ovenčený cenami Hugo a Locus. Práve včas, aby som sa o ňom stihla dozvedieť a kúpiť ho niekomu blízkemu na Vianoce (s pokútnym zámerom, že si ho po sviatkoch sama prečítam). Lenže niektoré knihy nám nestačí prečítať. Chceme šíriť ich dobré meno, nech svet vidí a číta tiež. Nanútime ich priateľom, odporúčame známym a snažíme sa o nich nenápadne zmieniť náhodným okoloidúcim. A samozrejme, blogujeme o nich. Takže ani tento článok nie je recenzia, skôr taký malý nadšený výkriček.
Nedávno sa mi do rúk dostala útla knižka. Švédsky spisovateľ Per Olov Enquist, známy najmä originálnymi spracovaniami životov historických postáv, splieta dokopy osudy dvoch žien na rôznych póloch vedeckého výskumu - Marie Sklodowskej-Curie a Blanche Wittmanovej. Legenda prírodných vied verzus ostro sledovaný pokusný králik výskumu ženskej hystérie - obe zožali istý podiel slávy vo vedeckých kruhoch svojich čias. O Marie a jej objavoch sa dnes učí každé dieťa na hodinách fyziky a chémie, meno Blanche Wittmanovej poznajú možno študenti psychológie či psychiatrie ako kuriozitu. Kniha o Blanche a Marii (vyd. Milanium, 2009, preklad: Milan Richter) však rozpráva príbeh, ktorý by sme v učebniciach hľadali márne.
Na papierovom útese v oceáne lacných kníh som objavila poklad. Titul, ktorý by som vo výpredaji za 35 korún nikdy neočakávala. V pevnej väzbe, bohato ilustrovaný. Ako sa tam dostal? Môže za to nejasné žánrové zaradenie? Nedostatok reklamy? Neviem, ale chcem to trochu napraviť. Nasledujúci text neberte ani náhodou ako recenziu na Jméno korábu od Pavla Renčína. Tá kniha mi až príliš zachutila - jednoducho nemám náladu hľadať na nej chyby. Vypínam kritické myslenie a idem bezostyšne chváliť.
Kirill má problém. Keď jedného večera príde domov, nájde tam cudziu ženu. Čo horšie, škaredú cudziu ženu. Cudziu ženu, ktorá privolaným policajtom ukazuje papiere na byt so svojím menom. Cudziu ženu, ktorá tvrdí, že Kirillov milovaný pes Kešu patrí jej. A Kešu svojho bývalého pána nespoznáva. Kirill má problém. Ktosi sa ho snaží vymazať z reality.