reklama

Gáborkovi rodičia

Vážim si Gáborkových rodičov. Za to, že s ním nehovoria svojím materinským jazykom. Hovorili tak s ním spočiatku, keď bol malé bábätko. Maznali sa s ním po maďarsky, po maďarsky mu mamka spievala, hovorila prvé rozprávky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

Ale keď mal asi dva roky, zmenila to. A začala sa s ním rozprávať po slovensky. Malý to najprv neprijímal: „Nehovor so mnou tak!", bránil sa a hneval. Mamka aj otec vydržali. Po roku už Gáborko po slovensky rozumel a keď sa veľmi snažil, aj rozprával. Gáborka dali do slovenskej škôlky. Raz poňho popoludní prišli a zistili niečo nemilé. Učiteľky v slovenskej triede sa s deťmi, ktoré na ne reagovali po maďarsky, rozprávali rovnako. „Nerobte to tak, prosíme, s Gáborom", požiadali. „Preto sme ho dali sem, aby sa naučil dobre po slovensky." Pred rokom sa Gáborkovi narodila sestrička. Je jediná, s ktorou Gáborko doma teraz po maďarsky rozpráva. Viem to z návštev - keď my veľkí sedíme s kávou v tieni a naši chlapci sa naháňajú po trávniku nešetriac bojovými pokrikmi a dievčatká spolu polievajú kvety. Slovenčinu u rodičov sa Gáborko naučil akceptovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Gáborko o rok zo škôlky odíde. Pôjde do školy - slovenskej. Odtiaľ sa mu potom ľahšie pôjde do ďalšej školy. Tiež slovenskej. Bude mať väčší výber, je ich u nás viac než maďarských. „Okrem toho", vravia jeho rodičia, „slovenčinu potrebuje, žije na Slovensku."

Veľmi si vážim aj Geryho rodičov, aj Majkiných, Eszterkiných, Šimonkových a kopu ďalších. Všetkých, ktorí sa v istom momente rozhodnú a prestanú sa so svojimi deťmi rozprávať vlastným materinským jazykom. Musí to byť veľmi ťažké. Sebe to komplikujú - svojím deťom veľmi pomáhajú. A - veľkú službu nerobia zďaleka len im...

Marie Stracenská

Marie Stracenská

Bloger 
  • Počet článkov:  858
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som žena. Novinárka, lektorka a konzultantka. Mama nádherných a šikovných dvojčiat. Manželka, dcéra, sestra, priateľka. Neľahostajná. Mám rada svet. Rovnako rýchlo sa viem nadchnúť, potešiť a rozosmiať ako pobúriť a nahlas rozhnevať. Zoznam autorových rubrík:  o deťocho vzťahocho kadečomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu