Kolujúce bábovky

Ha! Aha ju! A vraj novinka! Veď som ju minulý týždeň piekla! Padli na ňu posledné zásoby mrazených černíc z mamkinej záhradky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Pozerám sa na obrázok krásnej piškótovej bábovky s lesným ovocím s jemnou bielou polevou. Predtým som si recept vystrihla z jedného prílohového časopisu, dnes je v ďalšom, k iným novinám. Presne ten istý záber. No naschvál si doma tie dva recepty porovnám. Zvláštne. Buď tú bábovku niekto toť vymyslel a je to novinka, ktorá koluje niekde po internete a časopisy si ju preberajú, alebo ju niekto možno predáva rôznym titulom alebo - možno si to jeden od druhého tie časopisy iba obyčajne kopírujú.

Mám recept tej ovocnej bábovky založený a pridanú k nemu poznámku - netreba toľko cukru, výborná. Býva spolu so stovkami ďalších v hrubočiznom šanóne - mojej osobnej kuchárke. Stojí v polici s kuchárskymi knihami, ale listujem v ňom ďaleko častejšie než v nich. Je v ňom môj malý kuchársky poklad. Recepty odskúšané, ochutnané, obľúbené. Moje. Raz ho zdedí niektoré z detí alebo vnúčat. Možno. Verím, že oň bude stáť - tak, ako sme sa my dve sestry preťahovali o legendárnu zásobáreň receptov našej babičky.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Babička mala na recepty veľký zošit. Boli nahodené jej krásnym hranatým písmom a doplnené kresbami - ako to má vo výsledku vyzerať. Zošiť sme podedili a nikomu nedáme. Sú tam totiž recepty na skutočnú rodinnú pohodu. Tú strávenú vo voňavej kuchyni, keď prišla zásielka orechov, ktoré bolo treba potĺcť. Aj na tú, keď sme delili rôzne cestá a polotovary na vianočné „cukroví". Aj na chvíle, ku ktorým patrilo vylizovanie hrncov, triedenie džemov, keď sme sa učili vyťahovať štrúdľové cesto, natierali čerstvo roztopené polevy, vykrajovali úhľadné mesiačiky... Tých hodín v kuchyni bolo! Nimi všetkými babičkin receptový zošit vonia. Na niektoré kultové recepty si netrúfam. Najmä preto, že sa bojím, že by to v mojom podaní chutilo inak. A to nechcem. Radšej si chcem pamätať ideálnu chuť.

Skryť Vypnúť reklamu

Už sa mi stalo viackrát, že som jeden recept našla uverejnený na rôznych miestach. Viem, v zásade - existuje istý počet základných receptov, nespočetne veľa je len ich variácií. Tak asi preto ich nachádzam v opakovaní. A vystrihujem a odkladám si tie chutné a podarené. Tak nech si ich len číta čo najviac ľudí. Nech nám chutí na svete :)

Marie Stracenská

Marie Stracenská

Bloger 
  • Počet článkov:  858
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som žena. Novinárka, lektorka a konzultantka. Mama nádherných a šikovných dvojčiat. Manželka, dcéra, sestra, priateľka. Neľahostajná. Mám rada svet. Rovnako rýchlo sa viem nadchnúť, potešiť a rozosmiať ako pobúriť a nahlas rozhnevať. Zoznam autorových rubrík:  o deťocho vzťahocho kadečomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu