O dvadsaťpäť rokov

Chceme vedieť viac o budúcnosti školstva na Slovensku. Chceme? No... ja chcem, povedala som si, keď mi priateľka poslala pozvánku na workshop s týmto názvom. Nevedela som čo, čakať. „Hlas rodiča je pre nás rovnako dôležitý ako hlas docenta pedagogiky,“ začal prednášajúci. Šamorín bol prvým mestom, kde sa organizácia Chceme vedieť viac pustila do diskusie, ktorej cieľom je zistiť, ako by sa dalo zlepšiť školstvo. Ako a prečo ho niekam nasmerovať, aby bolo podľa predstáv rodičov a učiteľov zmysluplnejšie a pre deti prínosnejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V kruhu nás sedelo štrnásť, vrátane organizátorov. Rodičia, učitelia. Veľa? Málo? V meste máme dve základné školy, riaditeľka jednej z nich prišla tiež. Bol to prvý zo série workshopov, majú byť v nasledujúcom roku a pol po celom Slovensku. Aké budú školy v roku 2040 a aké by sme ich chceli? Predpoludním sa to pýtali deviatakov, popoludní dospelých. Deviataci nakreslili triedu bez učiteľa. Zamýšľali sa nad množstvom technológií, aj nad tým, že aj o dvadsať rokov by sa stále chceli učiť spolu a nie každý za svojím počítačom doma. Veľa o ich predstavách nám však organizátori nepovedali. Boli zvedaví na naše. Aká má byť škola a čo má deťom dávať?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mohla by byť hocikde. Jej časť napríklad aj v domove dôchodcov, aby sa deti naučili úcte k starším a ako ich potrebujú. Alebo v knižnici, kde by sa mohli učiť o histórii a komunikácii, v športovom centre alebo v zdravotnom stredisku, tam by mohli robiť chemické pokusy alebo sa učiť o zdraví a bezpečnosti. Deti by nemuseli byť známkované podľa štátom stanovených noriem, ale podľa toho, na čo majú a ako to dosahujú. Školy by mohli navzájom spolupracovať a zdieľať to, v čom sú dobré - tá v jazykoch, iná v športe, ďalšia v učení novým technológiám. Možno nechať deti učiť deti, staršie mladších, rovnako staré nechať viesť sa v rôznych predmetoch navzájom. Integrovať „iné" deti bez obáv a predsudkov, lebo to môže byť obohacujúce pre všetkých. Viac spoznať a zapájať rodičov, využívať ich zručnosti pri vyučovaní alebo v krúžkoch a školskom klube.

SkryťVypnúť reklamu

Roky vnímam reči o rôznych reformách školstva. Ale nepamätám si, že by som počula o tom, že sa niečo robí preto, aby sa dosiahol ten a ten konkrétny výsledok. Že školy sú poprednou témou politikov. Že niekto má presnú predstavu a naozaj sa snaží niečo zmysluplne zmeniť. Teraz sa to pár nadšencov snaží niekam nasmerovať. Bolo nás štrnásť náhodne poschádzaných dospelých a o školách sme sa rozprávali štyri a pol hodiny. Boli sme prví oslovení. Záleží nám na tom, kde a čo sa učia naše deti. Možno to budú až naše vnúčatá, kto sa bude učiť v novom a po novom. Nech. Keď sa pýtajú, odpovedaj, naučili ma kedysi. Lebo ak to neurobíš, nemôžeš sa sťažovať, že svet utvárajú tí druhí.

SkryťVypnúť reklamu

www.chcemevedietviac.sk

Marie Stracenská

Marie Stracenská

Bloger 
  • Počet článkov:  858
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Som žena. Novinárka, lektorka a konzultantka. Mama nádherných a šikovných dvojčiat. Manželka, dcéra, sestra, priateľka. Neľahostajná. Mám rada svet. Rovnako rýchlo sa viem nadchnúť, potešiť a rozosmiať ako pobúriť a nahlas rozhnevať. Zoznam autorových rubrík:  o deťocho vzťahocho kadečomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu