Pri kaplnke

„Maminka, a kedy sa sem prídeme pomodliť?", pýta sa ma Matúško už asi po desiaty raz. K bytu, do ktorého sa sťahujeme, vedú dve cesty a ja som zas vybrala tú okolo malej kaplnky. „Tu býva Ježiško", dodáva Julka, aby ukázala, že aj ona tomu rozumie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

„Nebýva. Ježiško umrel. Tu sa chodia ľudia modliť. Však, maminka", kontruje malý. „A prečo to teraz nikto nie je?"

So vďačná za prehodenie výhybky: „Kedysi sem chodili modliť sa, Matúško, asi. Teraz sa chodia do kostlíka. A sem len občas prinesú kvetinky a keď tade idú, niektorí sa prežehnajú."

„A kedy pôjdeme do kostlíka my, maminka?" Uf. „No, to sa budeš musieť opýtať tatinka, Matúško. Môžeš ho v nedeľu poprosiť a môžete ísť, ak budete chcieť."

Tato veriaci, mama nie. Obaja vieme, prečo máme svoj názor a nechceme ho meniť. Asi je to tak v mnohých rodinách. Každá sa s tým vysporiadala po svojom. U nás to akosi vyústilo do dohody, že ani jeden ani druhý sa nebudeme navzájom do ničoho tlačiť ani si v ničom brániť. A deťom vysvetlíme, že vnímanie sveta má dve podoby a je na každom človeku, ktorú si vyberie. Takto rozumieme slovu rešpekt.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vraciame sa o pár hodín s deťmi, rovnakou cestou. „Maminka, a kedy sa sem my prídeme požehnať?" Hlava na plné obrátky. Ahá, prežehnať asi malá myslí! „Hoci aj teraz", deti zastavujú bicyklíky, ja svoju kolobežku. „A ako sa to, maminka, robí?" „Takto. Dáš si ručičku sem, a potom takto robíš a hovoríš - v mene otca i syna i ducha svätého amen. Nie, druhú ručičku. Takto. A takto."

Stojíme pred maličkou žltou kaplnkou, dospelá žena a dve štvorročné deti. Rovnám malým gestá, učím nekomoliť slová. Ich význam zatiaľ nepoznajú. Ja im zas neverím. Ale chcem, aby aj tie slová boli ich súčasťou poznania sveta. Zvyšok už bude na iných. A na nich samých, ako si ich budú časom, keď im hlávky dozrejú, vykladať.

Marie Stracenská

Marie Stracenská

Bloger 
  • Počet článkov:  858
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som žena. Novinárka, lektorka a konzultantka. Mama nádherných a šikovných dvojčiat. Manželka, dcéra, sestra, priateľka. Neľahostajná. Mám rada svet. Rovnako rýchlo sa viem nadchnúť, potešiť a rozosmiať ako pobúriť a nahlas rozhnevať. Zoznam autorových rubrík:  o deťocho vzťahocho kadečomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu