Prší prší

„Julinka, a toto poznáš?“ Prsty jemne vybrnkajú melódiu. Prší prší. „Viem Išlo dievča po vodu a Kohútik jarabý, toto nie,“ odpovie malá. Vie zahrať viac, ale z ľudoviek len tieto dve. „Tak počúvaj,“ a môj otec, jej dedo, zahrá celú pesničku. Julka skúsi fúknuť do flauty. Rytmus sedí, tóny nie. „Julinka, to asi v C dur. Skús – cé cé dé cé,“ chcem jej pomôcť. Obidvaja sa na mňa pozrú, ako by som spadla z višne. „To nie je cé cé dé cé predsa,“ povie malá. „No jasné, kde by sa tam zobralo cé, to je až na konci,“ doplní ju môj otec. „Veď to počujem,“ potvrdí malá a dúchne gé. „Presne tak,“ prisvedčí jej dedo. Malá prekladá prsty a skúša – a na štvrtý raz vyfúka správne celú melódiu. Bez nôt, podľa ucha. Dedo sa smeje a hneď sa pridá. Ďalšiu strofu už hrajú spolu – on na gitare, ona na flaute. Bezchybne. Darí sa, keď sa im do toho nepletie mama, ktorá tomu nerozumie...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nikdy som nevedela hrať len tak a nehrávala som s potešením, hoci ma naši k tomu niekoľko rokov viedli. V rodine plnej hudobníkov a očakávaní to nebolo bohviečo. No hudobný talent zjavne preskočil generáciu. Julka siaha po nástroji keď má chvíľu voľno a hráva si, čo ju napadne. Babka má narodeniny? Naučí sa Veľa šťastia zdravia. Brat hrá na akordeón Dú valasi dú? Naučí sa tiež, aby ho mohla sprevádzať.

S dedom hudobníkom, ktorý ovláda skoro na každý nástroj, sa vídajú málo. Škoda, vravím si, keď sa pri ich spoločnom hraní na nich pozerám akoby spoza opony. Veľký chlap a ryšavé dievčatko. Malá deda hltá očami. Dohrá a spolu rozmýšľajú, čo by ešte mohli skúsiť. To, čo ich spája, ide mimo mňa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Babky a dedovia sú zázrak. Dávajú si navzájom tak veľa a to, čo rodičia nie sú schopní. Mala som to pred očami celé roky. A došlo mi to až pri tomto obyčajnom Prší prší. My – generácia uprostred nich - môžeme jediné. Dopriať im takýchto chvíľ čo najviac. 

Marie Stracenská

Marie Stracenská

Bloger 
  • Počet článkov:  858
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som žena. Novinárka, lektorka a konzultantka. Mama nádherných a šikovných dvojčiat. Manželka, dcéra, sestra, priateľka. Neľahostajná. Mám rada svet. Rovnako rýchlo sa viem nadchnúť, potešiť a rozosmiať ako pobúriť a nahlas rozhnevať. Zoznam autorových rubrík:  o deťocho vzťahocho kadečomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu