Slová, slová, slová

Na deťoch vidím, aký je náš jazyk preukrutne komplikovaný. Deti totiž rozmýšľajú - a rozprávajú - pocitovo. A logicky. Skloňovanie sa ešte len učia. A počúvať ich je rozkošné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

„Maminka, aj ja som tak skočievala!" - zahlásila toť malá, keď v rozprávke niekto preskakoval z kopčeka na konček. No jasné, neurčitok „skočiť", môj obvyklý pokyn „neskáč toľko, už je neskoro" - a jej logický vývod od toho slova je - „skočievať".

Detská reč nemá chybu. „Nechcem tam chodievať!" „Aha, ten cukrík už je zjednutý." „Maminka, a odkiaľ oni vju ako to robiť?" No a keď sa k detskej logike pridá ešte to, že niektorým slovám nerozumejú, ale chcú ich hovoriť, nevyhnem sa úsmevu: „Blázivé vrabce čriepia sa s ním, čimčararačim."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo všetkých múdrych časopisoch sa píše, že: s deťmi treba veľa hovoriť, aby si rozširovali slovnú zásobu + treba im opravovať nesprávnu výslovnosť, aby sa naučili rozprávať správne. Nuž - rozprávame a vysvetľujeme veľa - inak to ani nejde, všakáno. Štádium „a prečo a ako a kedy a čo" máme v plnom rozkvete. Ale opravovať ich? No áno, chcem, aby moje deti vedeli rozprávať pekne. A často ich aj opravím, vysvetlím, rozviniem. Sú však niektoré (z rodičovského pohľadu) rozkošné detské relikty, ktoré si už v tomto štádiu opatrujem a neopravujem im ich. Nehráme sa pexeso, ale „pekpeso" - hovorieva to tak Julinka. Čítame „čačopis", Matúško nosí najradšej „mrakové" = maskáčové nohavice. Julinka spojila dve slová a máme „oslavnosť". A lentilky sú zásadne „tilky". Ťažko sa s ich novotvarmi lúčim. Akosi mi chýba „velicánke" - tak hovorila Julka, keď chcela povedať „velikánske". Alebo „dulá (= druhá) nožička".

Skryť Vypnúť reklamu

Vždy, keď nejaké slovo prestanú komoliť a začnú ho vyslovovať tak, ako sa má, príde mi trochu smutno. Ako keby odchádzala malá omrvinka z ich detstva.

Marie Stracenská

Marie Stracenská

Bloger 
  • Počet článkov:  858
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som žena. Novinárka, lektorka a konzultantka. Mama nádherných a šikovných dvojčiat. Manželka, dcéra, sestra, priateľka. Neľahostajná. Mám rada svet. Rovnako rýchlo sa viem nadchnúť, potešiť a rozosmiať ako pobúriť a nahlas rozhnevať. Zoznam autorových rubrík:  o deťocho vzťahocho kadečomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu