Za čo sa hanbíš?

„Za čo sa hanbíš? Veď tú slepotu si neukradol!“ Na tú vetu nezabudnem. Budú to presne o tomto čase štyri roky, čo som sa po prvý raz stretla s pánom Ličkom. Chceli sme robiť niečo so školou pre nevidiacich a slabozrakých v Levoči. Pani riaditeľka Múdra (nomen omen na ňu platí absolútne) mi dala telefónne číslo na pána, ktorý nám o svete ľudí bez zraku bude vedieť veľa povedať. Zavolala som. Dvihla pani Ličková. Manžel je v záhrade, zavolá ho. Cez telefón sme si dohodli stretnutie o pár dní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Prišiel drobný starý pán, opretý o peknú blondínku. Krásny pár. Ešte predtým, než po prvý raz prehovorili, to z nich sršalo. Láska a podpora.

Pán Ličko mi podal ľavú ruku. Namiesto pravej má protézu.

Stalo sa to dávno. Bolo po vojne, Janko bol malý chlapec. Jeho mamka v ten deň dala na plot sedmokrásky. Koľko členov rodiny, toľko kvietkov. Všetky vydržali krásne – okrem jediného. Janíčko, dávaj dnes na seba pozor, nech sa ti nič nestane - povedala mu. Janko, poď sa hrať k potoku! – volali o chvíľu chlapci. Ťažko odolať kamarátom. Pri potoku bolo kadečo. Natrafili na hrdzavý granát. Aké vzrušujúce! Ukáž! – pýtal si Jankov kamarát. Potom sa ozval výbuch. Janko sa stihol otočiť bokom. Ostatné si nepamätá. Tá chvíľka ho stála ruku. A oči. Celé mesiace strávil v nemocnici. Keď sa vrátil domov, všetci ho ľutovali. On sa však ľutovať nechcel nechať. Mal dvanásť rokov. Prečo by sa nemohol ďalej učiť? A tak pokračoval v škole – obecnej, strednej a aj vysokej. A školu neopustil ani potom. Skoro celý pracovný život učil – deti, ktoré nemali zrak, rovnako ako on. Pri práci s nevidiacimi a slabozrakými stretol aj svoju pani. Doteraz jej píše básne. Hoci má skoro osemdesiat, obaja sa stále aktívne venujú začleňovania nevidiacich do bežného života. A chodia o nich prednášať vidiacim.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pán Ličko nám ukázal ako nevidiaci píšu. Čítal nám, vysvetlil, ako sa orientujú. A že často lepšie ako my, keď svoje oči zatvoríme, sme si mohli aj skúsiť. Vysvetľoval nám ako ľudia bez zraku vedia, koľko je hodín. Ako môžu variť a nepopáliť sa. Ukazoval prístroje, ktoré im pomáhajú. Keď sme si potom spolu sadali k stolu, jeho pani bola tesne vedľa neho. Nakrájala mu mäso, natočila tanier. „Mäso máš na trojke, ryžu na deviatke. Dobrú chuť.“ Nevidiaci pán pomaly sám vyprázdnil tanier. S láskou mu potom podala servítku a pomohla vstať.

„Stále si pamätám farby. Vo farbách sa mi sníva. Som vďačný, že som kedysi videl. Vôbec nevidieť, to musí byť ťažké. Veľa slepých sa hanbí – a ja im vždy vravím: Prečo sa hanbíš? Veď si tú slepotu neukradol.“ Počúvali sme pána Lička, hltali každé jeho slovo.

SkryťVypnúť reklamu

Na stromoch dozrievajú jablká. Predstavujem si pána Lička, ako ich oberá s vnukom. Človek, ktorý má vnútornú silu ako málokto.

Marie Stracenská

Marie Stracenská

Bloger 
  • Počet článkov:  858
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Som žena. Novinárka, lektorka a konzultantka. Mama nádherných a šikovných dvojčiat. Manželka, dcéra, sestra, priateľka. Neľahostajná. Mám rada svet. Rovnako rýchlo sa viem nadchnúť, potešiť a rozosmiať ako pobúriť a nahlas rozhnevať. Zoznam autorových rubrík:  o deťocho vzťahocho kadečomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu