Život bez strachu

"Strach je pocit znepokojenia z blížiaceho sa zla." Podľa tejto definície je strach dôležitým prvkom na vyhnutie sa zlu alebo nebezpečiu. Je však naozaj strach pozitívom v našom živote? Nie je väčšinou brzdou ľudského rozvoja a nebezpečím samým o sebe?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Nájsť odpoveď na túto otázku nie je vždy ľahkou záležitosťou. Otázka strachu už od počiatku zamestnáva mysle filozofov a psychológov po celom svete. Niektorí ho považujú za niečo, čo je neoddeliteľnou súčasťou osobnosti človeka. Iní o ňom hovoria ako o prekážke úspešného života.

Strach sám o sebe môže mať rôzne príčiny a určite môže byť aj užitočným. Vďaka strachu sa v určitých situáciách môžme vyhnúť nebezpečiu a tým si prípadne zachrániť minimálne svoje zdravie. Takisto treba brať ohľad na strach, ktorý vznikne prekonaním veľmi napätej situácie alebo šokového zážitku (po havárii, úraze atď.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobne som na fenomén strachu nazeral aj ja. V podstate som sa nad tým vôbec nezamýšľal, až do jednej chvíle...

Pred pár mesiacmi som sa stretol s kamarátom. Dlho sme sa nestretli a prvá novinka, ktorú mi oznámil bola, že ho nechala priateľka. Bol z toho sklamaný a evidentne sa potreboval vyrozprávať. Neustále sa sám seba pýtal, že kde nastal v ich vzťahu zlom, prečo to dopadlo tak, ako to dopadlo.

A vtedy to prišlo. Pri chutnom obede zrazu položil lyžičku a povedal, že za všetko môže ten strach -strach, ktorý sa stal komunikačnou bariérou v jeho neúspešnom vzťahu.

Za čo všetko ešte ten strach môže? 
Koľkokrát sme zo strachu pred reakciou druhého nepovedali úprimné slovo?
Koľkokrát nám práve ten strach zabránil rozhodnúť alebo zachovať sa správne?
Koľkokrát sme zo strachu o seba samého ublížili tým druhým?

SkryťVypnúť reklamu

strach, strach, strach...

Ten nebezpečný nepriateľ ľudskosti. Votrelec, ktorý spôsobuje krízy vzťahov, manželstiev...vnáša žiarlivosť, nenávisť, závisť, neochotu, sebeckosť, nečinnosť, lenivosť, zatrpknutosť, podráždenie...

Nie je podstatou realistického vnímania medzinárodných vzťahov práve strach tým, čo vedie štáty k boju? Strach je teda aj pôvodcom násilia...vojen, zabíjania, vrážd.

Žiadny konflikt, ktorý nastane vo vzťahoch ľudí sa nezaobíde bez strachu! Ak strach nie je jeho prvotnou príčinou, tak aspoň dopĺňa tento model nepokoja.

Veľakrát by pri tom len stačilo nebáť sa. Viac si veriť. Veriť svojim schopnostiam, ale takisto aj budovať dôveru vo vzťahoch, aspoň vo vzťahoch s blízkymi osobami. Nebáť sa komunikovať, priznať si chybu, ale takisto aj upozorniť na zlé konanie iných, a to všetko bez strachu z jeho reakcie a bez strachu o seba samého.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Morgana Sccota Pecka je strach jednou z foriem lenivosti. Človek radšej nekoná, lebo sa bojí, že stratí to, čo má. To ho uzemňuje a zabraňuje mu v budovaní vlastnej kariéry a takisto aj k budovaniu zrelých vzťahov (či už v rodine alebo mimo nej).

Strach podľa indického filozofa Jiddu Krišnamurtihu bráni zrelosti.

Preto sa naučme nebáť sa, aj keď nie vždy je to ľahké. Môžno pomôže spomenúť si na situácie, kedy nám strach zabránil vykonať niečo správne, alebo si spomeňme na slová Jána Pavla II., ktoré vyriekol pri vystupovaní z lietadla na Slovensku: "Nebojte sa!"


Marek Strapko

Marek Strapko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  535
  •  | 
  • Páči sa:  5 126x

Všetci vravia, že som večný optimista. Asi som ten najlepší klaun na svete. Snažím sa nebáť sa. Zoznam autorových rubrík:  Domáca politikaSpoločnosťZ môjho životaZahraničná politikaŠkolaOsobnosti, zaujímavostiŠportHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

314 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

138 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu