
Gabriel Šipoš vo svojom blogu výborne vystihol dvojitý, niekedy až extrémne schizofrenický, pohľad politických komentátorov na problematiku internetového portálu Wikileaks. Je pravdou, že veľa ľudí nazerá na túto tému niekedy pozitívne a inokedy negatívne. Šipoš to krásne vystihol, ale na niečo zabudol. Zabudol charakterizovať, že čo ľudí k tomuto dvojitému pohľadu vedie.
Rovnaký dvojitý pohľad mám totiž aj ja. Ten sa odvíja od podstaty užitočnosti a zmyslu celého posolstva, ktoré chcú stúpenci Wikileaks svetu zvestovať.
Pozitívny postoj:
zverejnenie informácie a dôkazov, že vedci zavádzali v otázkach globálneho otepľovania
informácie o sledovaní diplomatov OSN
informácie o vraždách civilistov v Iraku
...
...
Odhaľovať zločiny je naozaj prospešné a určite správne. Môže sa tým predísť manipulácii s ľuďmi, rôznym špekuláciám a dokonca to môže prispieť k záchrane životov.
Na druhej strane Wikileaks zverejňuje tajné a dôležité informácie, ako napríklad
strategické priemyselné miesta
tajné úkryty
informácie bánk, ministerstiev
tajné depeše diplomatov
...
...
Je to prospešné? Prospešné komu??
Fungovanie svetového poriadku je založené na rovnováhe, ktorá je veľmi krehká. Bez tajných dohôd medzi štátmi, bez tajných informácií a plánov by táto rovnováha nemohla existovať. Alebo snáď áno?
Každému by sa páčil svet, ktorý by fungoval v harmónii, na báze transparentnosti a v pravde, čestnosti a úprimnosti.
Každému by sa páčil svet, kde by sa všetci k sebe chovali otvorene, bez bočných úmyslov, bez pretvárky.
Áno, takýto svet by mohol existovať, keby. Keby všetci ľudia na svete, všetky tie miliardy ľudí na svete zmýšľali čestne a nie egoisticky.
V živote každého človeka sa nachádzajú situácie, kedy nepovie čistú pravdu. Či to robí so zámerom vlastného profitu alebo pre dobro iného. Takýchto situácií je kvantum. Rovnako je tomu aj vo svete štátov a národov. Diplomati si medzi sebou hovoria tajné veci, štáty kujú tajné plány. Rovnako, ako každý ma svoje tajomstvá, tak aj štáty si si strážia svoje strategické materiály.
A na toto všetko Wikileaks zabúda. Neviem či úmyselne, alebo si to naozaj ľudia, ktorí ju podporujú, neuvedomujú. Slepo veria myšlienke, že keď všetko budú vedieť, keď všetky informácie budú zverejnené, keď nič nebude tajné.... tak svet bude krajší a plný mieru.
A čo teroristi, čo režimy, ktorým ide o získanie moci za každú cenu, aj za cenu vojny? Keď zverejnia strategické miesta, ktoré sú hrozbou pre teroristov, tak následne teroristi zo solidarity na tieto miesta nezaútočia?....veď tomu chýba akákoľvek logika.
Celý svet sa kliknutím hackerskej myši nezmení! Slepým zverejňovaním všetkého o všetkom sa zmýšľanie ľudí v okamihu nezmení na sväté.
Nič nie je zlé na odhaľovaní klamstiev a zločinov, ale myšlienka vytvorenia nového sveta je minimálne utópiou.
A Wikileaks to vedia. Je to ako sekta, ktorá pomocou túžby ľudí po informáciách v dnešnej preinformatizovanej spoločnosti vymýva milióny mozgov.
A to všetko pod zástierkou budovania poriadku a lepšieho sveta. Ak však chceš zmeniť svet, musíš začať od seba a v prvom rade ty sám musiš ísť príkladom (pán Assange...). Wikileaks má dobré stránky, bohužiaľ negatíva ich značne prevyšujú. Namiesto poriadku vkladajú, do už tak chaotického sveta, ešte viac chaosu a neporiadku, namiesto transparetnosti ho robia ešte viac neprehľadným.
Sloboda prejavu, sloboda informácií, sloboda celkovo nemôže byť neobmedzená. Budovanie nového svetového poriadku týmto spôsobom je cestou veľmi nebezpečnou, je to šialenstvom!