Klobúk dole pán Dzurinda!

Málokto asi čakal, že Dzurinda bude niekedy schopný vzdať sa miesta na kandidátke svojej strany. Bude mať toto gesto úspech v očiach voličov? Je to znak toho, že Mikuláš Dzurinda sa vzdal, alebo práve hodil rukavicu do boja?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)
Obrázok blogu

Na slovenskej politickej scéne sa od roku 1989 udialo množstvo zaujímavých politických činov. Politici pricházali, zožali úspech a odišli do zabudnutia. Iní zase zakladali strany, ktorých úspech trval maximálne jedno volebné obdobie. Bolo množstvo takých, ktorí si trúfli odísť zo svojej materskej strany a založiť niečo nové. Niektorí s tým uspeli (Smer), iní zase pohoreli (KDS..?!). 
V rámci vedenia niektorých strán dochádzalo k hádkam.

Popri tom nájdeme politické strany, ktoré majú rovnakého lídra už dlhšie obdobie. Lídri sa väčšinou vyznačujú snahou o utváranie základnej filozofie svojej organizácie, ktorá spočíva v cieľoch, hodnotách...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri pohľade na takýto typ politických strán u nás (HZDS , SMER, SDKÚ) môžme pozorovať jedno. Všetkých troch lídrov týchto strán spája určitá túžba po moci. Neradi sa vzdávajú šance vládnuť. Aj keď sa jeden z nich už raz pokúsil z politiky nadobro odísť (dokonca nám aj zaspieval), nedalo mu to. Nedokáže sa toho mocenského pudu vzdať... je to ako droga.

Ale teraz k veci. Mikuláš Dzurinda sa rozhodol nekandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Jeho gesto má odzrkadliť snahu boja a o vytvorenie alternatívy voči "sociálnej" politike Smeru a jeho kvázi vládnych partnerov (kvázi preto, lebo Smer vládne... partneri len odhlasujú keď treba).
Dzurinda evidentne pochopil, že je prekážkou. Pochopil, že to, čo sa dnes na politickej scéne u nás hrá je na hrane medzi klasickými politickými hrami a vytváraním hlúpych nezmyslov (ktovie ako to naozaj je s tým financovaním SDKÚ). Jeho možná prítomnosť v parlamente ( asi nie vo vláde) v budúcom volebnom období sa pre nesmierne množstvo voličov (aj sympatizantov SDKÚ) stalo prekážkou. Dnešné výroky premiéra to všetko zaklincovali.
Dzurinda na kandidáke nebude, ale predsedom strany ostáva. Niekto sa možno pýta k čomu to teda všetko je - je to jednoduché: SDKÚ ešte zatiaľ nemá potenciálneho náhradníka Dzurindu na šéfovskej stoličke.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho gesto sa dá pochopiť ako krásny predvolebný ťah. A myslím, že sčasti prinesie aspoň malý úspech.

Určite sa teraz ozvú nepríjemné hlasy z radov Smeru a koalície, ktoré budú prejav snahy o úspešnosť svojej strany komentovať prejavením slabosti, prípadne ho budú považovať za Dzurindove priznanie k pochybným finančným transakciám SDKÚ.

Jedno ja ale naozaj markantné: Dzurinda sa stal v ponovembrovej histórii slovenskej politickej scény prvým "veľkým lídrom", ktorý sa v prospech svojej strany dokázal vzdať tej silnej túžby po moci, ktorá je vo väčšine politických strán hlavným dôvodom k ich založeniu a vstupu do politiky.

SkryťVypnúť reklamu

Klobúk dole!

Marek Strapko

Marek Strapko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  423
  •  | 
  • Páči sa:  528x

Všetci vravia, že som večný optimista. Asi som ten najlepší klaun na svete. Snažím sa nebáť sa. Zoznam autorových rubrík:  Domáca politikaSpoločnosťZ môjho životaZahraničná politikaŠkolaOsobnosti, zaujímavostiŠportHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu