Každý, kto niekedy skúsil šťastie v stávkových hrách prípadne v lotérii vie, že štastie je vrtkavé. Mnohokrát vyhráva favorit, ale takisto často favorit zlyhá. Stáva sa to najma vtedy, keď to dotyčný najmenej čaká a to ho vie niekedy poriadne vytočiť.
Ale späť k prezidentským voľbám. Stávkujúci si môže vybrať z množstva možností. Podať môže, na jednej strane na udalosti, ktoré sa tak ľahko predvídať nedajú (percentuálna účasť voličov, percentuálne vyjadrený počet voličských hlasov) ale môže podať aj na celkového víťaza, či lepšieho z dvojie kandidátov v prvom kole. Samozerjem človek, ktorý sa politike trošku viac venuje dokáže isté skutočnosti uhádnuť (napríklad kto postúpi do druhého kola).
Samozrejme ako to už v stávkovej býva, kurzy na favoritov sú väčšinou menej lákavé, dokonca niekedy až priam odpudivé, v extrémoch aj neziskové. Inak tomu nie je ani v ponuke na potencionálnych víťazov alebo už vyššie spomínaného postupu do druhého kola.
Toto však nie je skutočnosť, ktorá ma prekvapuje a ktorej som sa chcel venovať.
Pri hlbšom zamyslení sa ma napadli bláznivé nápady. Tie chcem zhrnúť do 2 kapitol.
1. kapitola: Spyknutie stávkarov:
Stávkové kancelárie sú dennodenne preplnené zúfalcami, srandistami, špekulantami, asociálmi, neplnoletými tipermi a "odborníkmi". Veĺké percento tiperov prežíva každý deň, alebo aspon raz za týždeň, chvíle sklamania.
Štastie je vrtkavé. Čo tak sa s ním pohrať?
Prestavte si situáciu, že tie tisíce tiperov sa spyknú a povedia si:"Dosť bolo prehrávania". Že to množstvo ľudí, ktorí túžia vyhrať sa spojí. Pridajú sa k nim aj ľudia, ktorí inokedy netipujú. Pozrú sa na kurzy, zhodnotia ich a dohodnú sa na tom, že idú všetci do toho. Kandidát, na ktorého je najvyšší kurz zrazu vyhrá voľby. Nikto to nečaká, ani stávkové kancelárie,...
...ktoré medzičasom pomaličky krachujú...
2. kapitola:Neobvyklá volebná kampaň:
Kurzy na favoritov (a) sú nie moc lákavé. Aj keď šanca výhry je veľká, vyžaduje si vynaloženie väčších finančných prostriedkov, aby sme sa z výhry mohli radovať.
Podobne nie moc ružové sú šance niektorých (asi 5) kandidátov. Takže k veci...predstavte si veľký, farebne lákavý billboard s vysmiatou sympatickou fotkou kandidáta s heslom: "Voľte mňa, vyhráme obaja!" Na kandidáta XY je predsa kurz 500, 750, ba dokonca 1000. stači dať desinku, aspoň tú desinku a človek si pekne prilepší. Teda za predpokladu, že bude voliť kandidáta z billboardu, podá si na neho a podobne učinia všetci namotaní stávkari.
Spokojní bude aj kandidát XY, ktorý sa stane neočakávane prezidentom.
Čo z toho vyplýva?
No viem, že tieto situácie su nereálne, znejú neskutočne a sú zvláštne, presne tak ako je zvláštna táto lukratívna stávková možnosť.
Nikdy sa zrejme ľudia nedokážu zhodnúť na spoločnom človeku, aj keď sila peňazí je neskutočne veľká. Samozrejme aj stávkové spoločnosti by už pri podozrení na podobné manipulácie pružne zareagovali a určite by ponuku stiahli.
Čo sa týka kapitoly 2 mojho článku, tak v tom prípade neviem. Nie som na to odborník a neviem či by slogan "Voľte mňa, vyhráme obaja" bol v súľade s pravidlami kampane.
Na záver chcem len podotknúť, že v tomto prípda by nám prezident naozaj niečo dal a neboli by to len prázdne frázy o konaní zmien, na ktoré prezident podľa ústavy ani nemá právomoc.
Ale skutočne som veľmi zvedavý, či favorit vyhrá, aj keď v tomto prípade by som sa nenahneval keby tomu tak nebolo...