Obama a banán...príbeh rasistického Ruska

Milujem paródiu, satiru a najmä karikatúry. Sú to väčšinou skryté narážky na hlúposť koho toho, najmä teda politikov. Nič preto nemám proti krásnemu a niekedy aj trošku pikantnému zobrazeniu krivostí charakteru, absencii chrbtovej kosti alebo štipke zdravého rozumu. Avšak fotka Obamu s banánom a zvláštnym výrazom tváre, ktorý už aj mojej 5-ročnej neterke pripomína šimpanzíka z Lešnej určite neptarí do kategórie humoru. Jedná sa o obyčajný primitívny rasizmus. Fakt, že ho zverejnila a rozširuje poslankyňa parlamentu svetovej veľmoci tento zahanbujúci čin ešte násobí...kiež by si to mysleli všetci..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Obamov "opičí" výraz a pred ním úmyselne nastrčený banán. Nikto by sa nijak extra nevenoval tejto fotke, keby si ju nezverejnila na svojom profile ruská poslankyňa, mimochodom bývalá úspešná sovietska športovkyňa. A ako tak čítam diskusie pod článkom, neverím vlastným očiam. Ževraj nejde o rasistickú fotku a kto v nej vidí niečo zlé, sám je zakomplexovaný.

Ževraj tam človek vidí len to, čo chce sám vidieť

Niežeby černoch a banán nebol už stáročia symbolom neúcty k občanom tmavej pleti. To asi len každý z nás, ktorí mvnímame svet negatívne, vidíme v tom symbol opice.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ach, kam sme to dospeli, keď činy zahanbujúce, stávajú sa z pohľadu mnohých nevinným žartíkom a dokonca si získavajú úctu a obdiv.

Áno, je to pochopiteľné. Jedná sa zase raz o nenávidenú Ameriku, ktorá sa cíti byť dotknutá;teda aspoň tak tvrdia niektorí diskutéri. Ak vám to pomôže, ani ja nie som fanúšik Obamovej politiky (dôvody si ponechám pre seba). Aj napriek tomu má táto fotka šokovala. A to nie preto, že by ju niekto "zkolážoval", ale preto, lebo si zavesila na svoj Twitter poslankyňa Ruskej dumy.

A zase sa mi otvorili staré rany a ja si spomínam na nemiestne vyjadrenia mnohých našich politikov, či už tých vplyvnejších alebo najnovšie toho komunálneho - starostu neviem odkiaľ, ktorý sa prezentoval svojou znalosťou židovskej problematiky...

SkryťVypnúť reklamu

Pľujem na vás - "autority". Kto vám dáva mandát robiť takéto veci? A navyše všetko takmer vždy beztrestne?

To, že Rusko už roky bojuje s brutálnym a stále trvalo rastúcim problémom extrémnej pravice, xenofóbie a rasovo motivovaných vrážd nie je žiadnym tajomstvom. Stačí si pozrieť dokument "Rudé zlo". Ktovie ako sa snažia politici riešiť tento problém, kedy skupinka týpkov na ulici brutálne, pred očami mnohých svedkov, dokáže dobodať nevinného človeka len preto, lebo ja aziat... Ruskí politici sa môžu aj rozthať, ak oficiálne nevyjadria ani poľutovanie nad týmto primtívnym činom. Ba dokonca tento čin úplne bagatelizujú.
Mimochodom, tým bývalým športovcom v parlamentoch rôznych krajín dokáže dosť často prepínať....Ale to je už na inú debatu.

SkryťVypnúť reklamu

Tak vysvetľuj potom primtívom na štadiónoch

Sám bol toho svedkom, ako malý chlapec, keď k nám prišiel hrať do mesta černoch. Brutálna akvizícia a exotika, ale bohužiaľ aj neprijemné pokriky a trápne správanie. A to niekedy aj zo strany domácich fanúšikov. A vidno to takmer všade, najmä teda v krajinách, kde si s tým nevedia rady - Balkán, Taliansko, Španielsko, Turecko, východná Európa.
Aj mne bolo do plaču, keď Emmanuel Eboué, hráč z Pobrežia Slonoviny, hrajúci za turecký Galatasaray s plačom opúšťal ihrisko, pretože jednoducho už nedokázal uniesť pokriky a opičie zvuky debilkov z hľadiska.

A rovnako mi je do smutno z reakcií množstva ľudí v diskusiách k článku o Obamovi a banáne na Twitteri zadrhnutej krasokorčuliarky - poslankyne, ktorí spolu s ňou svoje antiamerické cítenie dokážu preniesť aj do tej najúbohejšej podoby. Aspoň teda myslím, že rasizmus do tejto katégórie bezpodmienečne spadá.

SkryťVypnúť reklamu

Niekomu však nevysvetliš, niekomu niet pomoci. Niekto je ľahostajný, niekto zľahčuje. Rasizmus jednoducho nepatrí do ľudskej spoločnosti, bez ohľadu na to, či sa jedná o Rusko, Ameriku, Afriku alebo o naše malé, tiež niekedy rasistické, Slovensko...

Marek Strapko

Marek Strapko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  423
  •  | 
  • Páči sa:  528x

Všetci vravia, že som večný optimista. Asi som ten najlepší klaun na svete. Snažím sa nebáť sa. Zoznam autorových rubrík:  Domáca politikaSpoločnosťZ môjho životaZahraničná politikaŠkolaOsobnosti, zaujímavostiŠportHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu