Paškove podobenstvo o chudobných a rybách...dnešné Grécko

Čo je podstatou sociálnej demokracie? Aké sú jej prednosti voči úžerníckemu kapitalizmu či liberalizmu? Tak toto všetko sa snažil zachytiť predseda parlamentu Paška v podobenstve o pomoci chudobnému hladnému človekovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

O tom, či aj stranu Smer môžme zaradiť medzi sociálnu demokraciu, aj napriek tomu, že to v názve má, by sa dalo polemizovať. 
Takisto by sa dalo polemizovať o tom, do akej miery je sociálna demokracia vhodnejšou politickou koncepciou.

Predseda parlamentu Paška má v tom samozrejme jasno. Ukázal to na príklade podobenstva, ktorého autorom je nejaký sociálny demokrat z Veľkej Británie (bohužiaľ sa mi nepodarilo zachytiť jeho meno). Pokúsim sa to podobenstvo parafrázovať:

"Predstavme si človeka, ktorý je v hmotnej núdzi. Dokonca nemá ani čo do úst. Sociálna demokracia voči takémuto človeku nie je ľahostajná. Každé ráno ho nasýti - ponúkne mu čerstvo upečenú rybu, aby nehladoval.
Naproti tomu kapitalistické myslenie je sebecké. Chudobnému hladnému človeku rybu neupečie, nedá mu ju. Namiesto toho mu dá do rúk udicu a chce, aby sa naučil uloviť si rybu sám. 
Na tom nie je nič zlé. Ale on nemá drevo na oheň, tak udicu poláme a upečie si chytenú rybu. 
A na ďalší deň zase nič nemá a musí sa o seba postarať sám..."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do akej miery je toto podobenstvo logické je nepodstatné. Podstatná je vec, že sociálnej demokracii de facto chudoba vyhovuje. Ona tých chudobných ľudí potrebuje, pretože bez nich by stratila svoj zmysel. Stratila by jediné, čo v sebe zahŕňa. Keby niet chudobných, nebolo by ani komu denne dávať rybu - dávky. Nebolo by komu pomáhať.

Jednoduchá rovnica, ktorá logicky vyplýva: 
chudobní+neschopní+nesamostatní = odkázaní na pomoc = pomoc sociálnej demokracie

Najhorší deň pre sociálnu demokraciu by bolo, keby sa ľudia naučia starať sa sami o seba, naučili by sa využiť svoj potenciál a tým aj rozvíjať svoju osobnosť.

SkryťVypnúť reklamu

A čo dnešné Grécko?

Ľudia si zvykli na každodennú potravu. Nič nie je lepšie ako dostávať, dostávať a robiť preto čo najmenej. A tie zdroje predsa len nie sú bezodné ako soľnička v rozprávke "Soľ nad zlato". 
Sociálnej demokracii došli "ryby". Ľudia sa búria, demolujú si vlastné ulice, čím si dlh len zvyšujú.
Odháňajú turistov, ktorým sa moc do nepokojných miest nechce...

Je toto správna cesta pán Paška?
To je to, čo ste chceli na sociálnej demokracii vyzdvihnúť?
Je správne, že sa nesnažíte ľudí zmeniť, ale chcete aby boli stále takí istí chudáci na bode mrazu. Ľuďmi, čo žijú zo dňa na deň, z ruky do úst?

SkryťVypnúť reklamu

Vždy sa nájdu ľudia, ktorí v sebe ten potenciál nemajú, sú neschopní, alebo naozaj odkázaní na našu pomoc (postihnutí alebo ľudia s veľmi nešťastným životným osudom.). Nič nemám proti pomoci im, je to samozrejme správne.

Ale ak chce štát napredovať, musí vychovávať schopnú spoločnosť. Tú tvoria ľudia, ktorí veria v svoje schopnosti. Väčšina z nás nejaké má!!!

Ak teda chcete zmierniť chudobu, mali by ste v prvom rade zmeniť vaše uvažovanie!

Marek Strapko

Marek Strapko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  536
  •  | 
  • Páči sa:  5 358x

Všetci vravia, že som večný optimista. Asi som ten najlepší klaun na svete. Snažím sa nebáť sa. Zoznam autorových rubrík:  Domáca politikaSpoločnosťZ môjho životaZahraničná politikaŠkolaOsobnosti, zaujímavostiŠportHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu