Škóti sú veľmi hrdým národom. Niekoľkokrát som mal tú česť stretnúť a rozprávať sa s nimi (aj keď im je ťažko rozumieť). Skutočnosť o ich hrdosti mi potvrdil aj dobrý kamarát, ktorý tam pracuje už viac ako tri roky a vyjadruje ju aj samotná hymna. V nej sa okrem iného spieva, že aj napriek akceptácii spolunažívania s Angličanmi, nie je vylúčené, že sa niekedy nemôže stať, že Škóti opäť povstanú. Sú to zjavne slová patriotov, ktoré miestami vyznievajú strašidelne. Najmä ak ich spieva niekoľko tisícok fanúšikov počas športových podujatí.
Už od roku 1707 žijú Škóti, spolu s Welšanmi v únii s Angličanmi. Vytvorením únie sa skončili dlhé roky bojov a nenávisti. Británia, aj keď sa jej často hovorí ako o spiacom obrovi, patrila medzi najbohatšie impériá sveta. Po sociálnej stránke medzi ne stále patrí. Môj kamarát Ír zo Severného Írska, ktoré sa v 20. storočí stalo tiež súčasťou Únie, tiež neopomína vynikajúci sociálny systém. A to aj napriek tomu, že by rád videl svoju krajinu politicky súčasťou zeleného Írska.
Čo tak naštartovalo Škótov?
Snahy o väčšiu nezávislosť sprevádzali obyvateľstvo už dávnejšie. Treba aj dodať, že zo značnými úspechmi. Netreba dopodrobna rozoberať škótsky politický systém, ale právomoci jeho parlamentu sú bohaté. Ak teda porovnávame s Walesom alebo parlamentom Severného Írska. Právomoci v oblasti školstva, polície, súdnictva rovnako reprezentujú odlišné pohľady a preto samotné Śkótsko a teda Škóti smerujú svoje predstavy vlastným smerom. Jedným z hlavných argumentov súčasnej vládnucej strany v Škótsku je zhoršujúca sa sociálna situácia obyvateľov a diskriminácia a zneužívanie v oblasti čerpania vzácnych nerastných zdrojov Severného mora. Preto má byť rozhodnutie v prospech nezávislosti krokom k úspešnejšiemu Škótsku.
Za všetkým hľadaj politiku
Už spomenutá vládnúca strana - Škótska národná strana (podobnosť z SNS čisto náhodná?), je pri moci od roku 2011. Vtedy vyhrala vo voľbách so ziskom nadpolovičného počtu kresiel. Jej hlavným bodom kampane bolo...nie je to ťažké uhádnuť - nezávislosť. A práve tu naráža kosa na kameň.
Do akej miery je správne, respektíve rozumné, stavať svoju kampaň výlučne na nacionalistickom podtóne?
Zo skúseností z našej politickej scény vieme, ako dokáže jedna politická strana umelo vytvoriť pocit ohrozenosti. Ak si všimneme, že teraz, keď ani nie je v parlamente a u našich južných susedov vládne "psychopat"; aj napriek tejto skutočnosti sú vzťahy relatívne a až nadmieru pokojné.
Viem, ťažko je hľadať absolútnu paralelu a to aj neslobodno robiť, pretože sa to nedá, ale podobnosť tam určite existuje. Nacionalistické strany nepriateľa vždy určite majú. Pre Škótov je to podľa SNP nateraz dlhoročný partner.
Škótska národná strana sa už po víťazstve v roku 2007 usilovala o referendum. Podarilo sa jej to až vo svojom druhom volebnom období pri hlavnom koryte. A k moci sa dostala jednoduchým trikom - zahrala na city obyvateľov Škótska - na jej hrdých obyvateľov.
Ich hrdosť využila na svoje politické ambície. Zašla dokonca tak ďaleko, že za vzor im predsúvala rozdelenie Česko-Slovenska! Presvedčila Škótov, že sa naozaj majú veľmi zle. Presvedčila ich, že samostatne dokážu žiť lepšie, veď majú bohaté zásoby ropy a zemného plynu. Nič to, že možno do 40 rokov nezostane zo zásob nič. Nehovorí im ani o tom, že samotný prístup k ich ložiskám je veľmi komplikovaný a že na to slúžia veľmi drahé projekty Británie. Kalkuluje číslami o raste ziskov a nemáva ciframi o zvýšených nákladoch na ťažbu.
Rovnako aj v oblasti pracovných príležitostí. Tvrdí, že sa vytvoria lepšie šance a zvýši sa rovnosť šancí. Neuvedomujú si snáď samotní Škóti, že vďaka spoločnej únii, jednotnej mene a neexistencii hraníc a ciel majú anglické firmy vynikajúcu šancu pôsobiť na ich trhu?
Tých sľubovaných A a zamlčiavaných B je nespočet a ťažko do nich vidieť. Londýn však pred nimi varuje. Áno, do veľkej miery chce zachraňovať aj svoje záujmy, to je jasné, ale do veľkej miery chce aj podčiarknuť, že existencia Únie je pre dobro oboch národov. Koniec-koncov, britská vláda predostrela nemalý návrh ústupkov, v podobe zvýšenia právomocí škótskeho parlamentu.
Problém je však inde
Ekonomické a sociálne aspekty sa síce stávajú hlavným bodom diskusiíí a kampane, ja však vnímam omnoho závažnejší problém.
Tým problémom je samotná povaha politiky vládnucej strany - nacionalistickej strany. Je ním skutočnosť, že vnímame snahy o nastolenie rovnosti a odstránenia sociálnej rozdielov a to na základe osamostatnenia. Inými slovami: Sociálne rozdiely a problémy má zotrieť nacionalizmus!!!
Je to nebezpečná myšlienka, ktorá sa pri pohľade do histórie javí ako hriešna. Nacionalizmus totiž ešte v histórii ľudstva nič nevyriešil. Práve naopak, priniesol vždy len väčšiu biedu a v krajnom prípade, nebajbože, aj vojny.
A v tej súvislosti sa načrtá aj otázka reťazovej reakcie - nikto predsa nechce roztrieštenú a nepokojnú Európu.
Patriotizmus v správnej miere a národné cítenie určite partia k znakom vyspelého národa. Nacionalizmus je však ich extrémna obdoba.
Ja osobne si myslím, že Škótom patriotizmus nechýba. Sú hrdým národom, ktorý nezabúda na svojich predkov, dokonca ani na obdobie vojen s Angličanmi. Považujem ho ale za národ múdry, ktorý pred emóciami dáva prednosť rozumu.
Preto verím a dúfam, že 18. septembra zaznie väčšinové "NO".