"Na Slovensku po slovensky... alebo po rusky!"

Sedíme v podniku, nahecovaní z vášnivého rozhovoru so Srbmi v meste kecáme naďalej anglicky. Vtom sa od vedľajšieho stola ozve neoľudácke známe: Na Slovensku po slovensky!...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

O dosť mladší kamaráti chcú ísť do konfliktu. Mimikou im naznačujem, aby to nechali tak. Jeden z nich pohotovo spustí po rusky. "Patriotovi" odvedľa razom nevadí používanie cudzieho jazyka a krásne si pokecajú.
Potom nám hovorí o tom, ako by sme mali byť pyšní na svoju krajinu, jazyk. Dodáva, ako mu na vojne angličtina narobila komplikácie. Pozeráme začudovane na seba a ďalej sa nepýtame. Týpek je zasadnutý proti Amerike, preto je diskusia zbytočná. O to viac, že promile koluje hlavou...

Žeby ďalší článok o tom, kto je medzinárodnej politickej scéne lepší? Je to Rusko, Amerika? Kto za všetko môže? Nie, tento večer nebol ani zďaleka o tom. Bol to večer plný príbehov a inteligentných debát. Bola to občianska výchova v praxi. Tí mladí chalani boli mojimi žiakmi na základnej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máme medzi sebou šikovnú mládež (dokonca aj pri pive)

Nerád počúvam o tom, akí sú dnes mladí nevychovaní. Aj tento večer mi potvrdil jedno, že na veku nezáleží. Sprostým môžeš byť v každom veku. Vystrájať a provokovať pod vplyvom alkoholu nie je výsadou mladistvých. 
Stretol som skupinku týchto mladíkov. Učil som ich, s niektorými hrávam futbal. Ich cieľom je v uliciach dobre si pokecať, možno vypiť nejaké to pivo. Z ich úst ale nepočuť vulgarizmy ani sprosté dvojzmyselné reči. Majú rozum a inteligenciu. Rozprávajú o škole, mature, plánoch, o výške alebo budúcom zamestnaní... Po čase nás ale opantá hlad a smerujeme do fastfoodu.

SkryťVypnúť reklamu

Srbi pri "hambáči"

Hneď som vedel, že sú to oni. Počuješ niečo podobné ruštine a vnímaš temperamentné vyjadrovanie. Nevedia sa vysomáriť pri objednávke, tak im ochotne pomáhame. Niektorí z nich tú pracujú, iní sú tu len na návšteve. Do rozhovoru sa púšťame všetci. Som rád, že chalani nemajú strach komunikovať v cudzom jazyku. 
Ako je mi vlastné, nedá mi otvoriť tému Miloševič. Je to pre nich nich hrdina, ja im vravím, že pre mňa vrah. Na Kosove sa jemne zhodujeme. Nádejam sa, že ma nepodrežú, aj keď s nejasným humorom konštatujú, že oni (Srbi) s tým nemajú problém. Ja ich na oplátku upozorňujem, aby v našich uliciach a baroch nevystrájali. Sú prekvapení priamosťou a nehanbia sa teda spýtať na "bi*ches". Vysvetľujeme im, že u nás máme iba slušné dievčatá, že "kukurice" nájdu v Trenčíne v nočnom bare. 

SkryťVypnúť reklamu

Rusko vs. Amerika

Srbi odchádzajú, ale naša debata sa len práve začala. Chalani vnímajú, že na Slovensku v poslednom čase ľudia a aj niektorí politici zbytočne riešia imaginárne boje. Rozprávame sa o vojne v Afganistane a Iraku, prechádzame Líbyu, Krym a Donbas. Je zaujímavé, že chalani nič nevedia o sovietskom vpáde do Afganistanu, o Zátoke svíň, vojnách v Čečensku a Abcházsku. Sami však inteligentne dodávajú, že niekto tu skresľuje; že menuje hriechy Ameriky, ale dejiny ráta až od pádu ZSSR.
Naša debata je vášnivá. Jej cieľom však nie je postaviť sa na jednu alebo druhú stranu. Na príklade Srbov vidíme, aké je ťažké zaujať stanovisko. Všetko, čo prežívaš má historické korene, osobné skúsenosti a hlavne, že svet nie je čiernobiely. 
Tí Srbi, na jednej strane nenávidia Ameriku a milujú Rusko. Na druhej strane hovoria perfektne anglicky, pracujú v inom štáte Európskej únie. Mohli by, ak by boli tak pripútaní k Rusku? Ich zmýšľanie sa podobá sympatizantom Kotlebu, ale ich rozum hovorí niečo iné. Kritizovať niečo, prečo nie? Byť však prilepený a držať sa stroho nejakej ideológie alebo hľadať nepriateľa. To nie je cesta. Zhodneme sa všetci.

SkryťVypnúť reklamu

Primitív v bare

Prichádza vrchol večera. Ako nasadené podľa scenára. Pokračujeme v angličtine, dotýkame sa citlivých tém. Riešime Kotlebu, brancov. To počuje chlapík odvedľa. A vtedy sa stretáme s tou primitívnosťou, ktorú sme cestou mestom odsúdili. So Srbmi, ktorí neznášajú Ameriku sa môžeš baviť anglicky, ale v nejakom bare to niekomu môže vadiť. Dostávame sa do sféry vplyvu po totalite bažiaceho človeka, pre ktorého je sloboda niečím samozrejmým, až do takej miery, že ju chce brať iným. 
Chlapci sú mladí, chceli by sa pohádať a možno aj pobiť. Aj po pár pivách sú však natoľko inteligentní, že pochopia - so somárom sa nikdy nehádaj. 
 

Stop neznášanlivosti!

Tento rok jej bolo až až. A nie len u nás, ale po celom svete. Silné reči politikov, nacionalistické vášne, vystúpiť z Únie, zahnať všetkých niekam, nájsť nepriateľa a kopať do neho...

Nie, to nie je cesta. Nespraví to z teba lepšieho človeka, nebudeme sa cítiť bezpečnejšie vo vlakoch ani na uliciach. V srdci plnom nenávisti sa rodí zlo, neodpustenie, sebectvo a často aj falošný patriotizmus. Ale aj títo mladí ľudia sú malým svetielkom. Treba ho len chrániť, aby sme sa raz všetci neprebrali v tme.

Do nového roka množstvo milostí, aby sme dokázali otvoriť ústa, keď je to treba, ale aby sme sa nikdy nedali opiť tónom nenávisti.

Šťastný nový rok ÚPLNE všetkým!


 

Marek Strapko

Marek Strapko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  423
  •  | 
  • Páči sa:  528x

Všetci vravia, že som večný optimista. Asi som ten najlepší klaun na svete. Snažím sa nebáť sa. Zoznam autorových rubrík:  Domáca politikaSpoločnosťZ môjho životaZahraničná politikaŠkolaOsobnosti, zaujímavostiŠportHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu