Tieto názory zaznievajú dennodenne z médií a následne aj v rozhovoroch a názoroch ľudí. Všetci občania sú znechutení, veď vajcia kupuje a konzumuje asi každý. Navyše sú neoodeliteľnou súčasťou pečenia, varenia, šalátov. A najmä prichádzajúca Veľká noc je charakteristická rôznymi maškrtami, ktorých je v tomto čase na stoloch domácností neúrekom.
Vajec je nedostatok
Dôvodov je hneď niekoľko.
Okrem toho logického - blíži sa spomínaná Veľká noc, je ďalším z nich fakt, že okolo vajec sa médiami a spoločnosťou šíri nesmierna panika. "Vajcia sú drahé a ešte zdražejú", zaznieva každý deň v televizii, píše sa každý deň v novinách.
Ľudia následne kupujú ako besní, robia zásoby ala škrečok...len aby ušetrili. Kupujú viac vajec, ako potrebujú.
Dá sa to prirovnať k istej forme davovej psychózy...
Ďalším dôvodom je naozaj skutočnosť, že vajec je nedostatok. Ich výrobcovia (producenti), jednoducho neprispôsbili svoje zariadenia jednotnej smernici, preto sa počet vajec na trhy znížil. Podobne tak (ne)učinili aj výrobcovia v susedných krajinách. Dovoz je teda obmedzený.
Kto je ale skutočne na vine??
Z uvedeného vyplýva a rovnako tak vyplýva aj z dennodenných informácií, že jasným vinníkom je Európska únia, respektíve len a len Európska únia. Skutočne, bez fanatického obhajovania jej krokov, treba povedať a uzná to každý rozumný človek, že sliiepky často kladú vajcia v neprimeraných podmienkach. A určite tým trpíme aj my, pretože ich následná kvalita isto nie je zrovnateľná s kvalitou vajec sliepok s akým-takým výbehom.
V tomto smere som prekvapený, že podozrivo ticho sú všetci ochrancovia zvierat a podobné združenia, ktorých evidentne často počuť, keď netreba...ale to je na inú tému.
Daná smernica však POCHÁDZA Z ROKU 1999 !!! Nemusím byť matematicky zdatný a vyrátať si, že na prispôsobenie výroby mali výrobcovia 13 rokov (o čosi menej, ak rátame od roku vstupu do EÚ))!
A to je, myslím si, dostatočný časový priestor na renováciu. Ak už nie kompletnú, tak aspoň čiastočnú, ktorou by sa zabránilo a predišlo súčasnej "vajcovej kríze".
Kto je teda na vine?
"Nalejme si čistého vína" a priznajme, že EÚ sa v poslednom čase, najmä v období krízy, stala vďačným terčom a nepriateľom zvonka, ktorý môže vždy za všetko.
Jej tému využívajú nielen politické strany pre svoj prospech, ale rovnako pre svoj zisk aj obchodníci - ako aj v tomto prípade.
Veľmi dobre museli predvídať, čo sa v roku 2012, kedy smernica bude normou, stane a že na tom budú mať šancu predviesť svoje obchodné triky. Teraz majú pádny dôvod na to , aby rapídne zdvihli ceny.
Obchodné reťazce sa samozrejme na tom priživia, ale to nie je asi žiadna novinka.
Farizejstvo
Na záver už len postreh môjho známeho, ktorý roky pracoval v poľnohosodárskom družstve. Na margo kritiky smerníc EÚ, ktoré nútia domácich spotrebiteľov prispôsobovať sa im podotkol, že len vďaka príspevkom a fondom EÚ mnohí z poľnohospodárov a výrobcov krmovín a podobných produktov dokázali prežiť otvorenie trhu. Zadováženie potrebných financií na stroje, traktory a iné mechanizácie by nebolo možné bez pomoci únie.
Sme jednoducho jej súčasťou. Nesieme výhody, ale musíme sa sem-tam aj pokoriť.
Určite nesúhlasím so všetkými krokmi Bruselu, niektoré z nich sú ozaj smutné... ale väčší priestor sliepkam určite medzi ne nepatrí.
Médiá však jednoznačne predostierajú len to, čo sa dobre číta. Negatívne myšlienky v podobe nepriateľa zvonku.
Možno by bolo dobré nevidieť všetko čiernobielo...
Za "vajcovou krízou" stojí jednoducho chamtivosť...