Slovenská Kórea

Písmo: A- | A+

Dnes sme s gymplákmi pozerali dokument o krajine, ktorá je najjagavejším príkladom policajného štátu a absurdnej totality v jednom. Bolo to veľmi podnetné a tak vzdialené, že človek by sa neváhal zasmiať...

A táto dobrá nálada ma sprevádzala počas celého dňa, až kým si neprečítal komentár primára interného oddelenia považskobystrickej nemocnice, ktorý v zúfalom príspevku, spolu s brutálnou snímkou pľúc pacienta, všetko prehováranie vzdáva. Necháva to na ľuďoch, nech sa rozhodnú.
A že má pravdu? Veď predsa nežijeme v Severnej Kórei, kde je všetko v tvojom živote naprogramované a za teba rozhodujú iní. Budeš môcť kúpiť si auto, mobil alebo sa aspoň dobre naješ? Alebo skončíš v koncentráku a tam bude tvoja budúca rodina? Alebo dostaneš prístup do nemocnice, ak dostaneš covid? Teda, prepáčte mi súdruhovia! Zabudol som, že u vás je tak skvelé, že aj ten malý vírus sa radšej stráni vstúpiť za betónové hranice, obohnané ostnatým drôtom. Nuž, Severné Kórea je stále "covid-free".

No ale späť k primárovi a nemocnici, kde pracuje moja sesternica aj s rodinou. Jej dcéra sa dozaista v práci nenudí, pľúcne oddelenie je na vyčerpanie ako stvorené.
Myslel som si ale, že túto tému naozaj nechám tak a radšej napíšem, akí sú títo moji mladí fantastickí a že aj vďaka nim verím na svetlejšiu budúcnosť. Ale prostredie, v ktorom som začal pôsobiť a ktoré vyžaruje civilizovanejšieho ducha ma nenecháva mlčať. Všetko aj vďaka vynikajúcemu postrehu jedného z diskutérov, ktorý primárovi úctivo oponoval pravdivým tvrdením:

Mnohí z pacientov sa nerozhodli slobodne. Rozhodli za nich ich najbližší alebo príbuzní. A za nich často rozhodli buď "retardovaní" konšpirátori, pre ktorých sa stal internet miestom ventilácie psychických porúch všetkého druhu.... Čo je však horšie, vo väčšine prípadov za nich rozhodli politici, ktorým slepo veria a obdivujú ich. Sú často ako zhypnotizovaní a za svojich "otcov národa" (ktorí sú v skutočnosti hnusné hyeny) by neváhali dať aj život. Čo je smutné, že mnohí tak aj skutočne urobili a urobia...vedome, ale čo je ešte drastickejšie - mnohí starší a zraniteľní úplne nevedomky.

A že je to pravda? Vnímanie môjho okolia je toho dôkazom. A vôbec nemusím ísť ďaleko do lesa. Je to úplne všade - od dobrých kamarátov až po vlastné rodiny. Ale hnev nesmeruje na nich.
Kto je vinný?
Viera ma učí nesúdiť, ale rovnako zakazuje mlčať. Povedať, že sú tu medzi nami ľudia, ktorí utrpenie sveta využívajú na dosiahnutie politických cieľov, moci a už aj ochrannej pomoci (pred trestným stíhaním) je jednoducho realita a fakt.
Rovnako je faktom, že tam za múrmi nemocníc leží väčšina, ktorým by primitívne vpichnutie ihly zachránilo život a zdravie.
Faktom ale aj je, že medzi nami žije nemierne množstvo ľudí, ktorí intelektuálne, ale hlavne mentálne nemajú na viac. Oni to tam tomu Robovi, Peťovi, Milanovi (atď.) hodia opäť.

Toto je naša Kórea, "Slovenská Kórea" - krajina znásilnená dvoma totalitami. Ovocie tejto zloby žneme dodnes a ešte dlho žať budeme...


Skryť Zatvoriť reklamu