Cokoladove, jahodove, slahackove... alebo len take obycajne, posypane krystalovym cukrom a pofrkane cerstvym citronom.
A ked som uz aj pred slovutnym Westminsterskym parlamentom videla typkov v oblekoch ako behaju s panvicou v ruke (!) a veselo si pri tom do kroku obracaju palacinky, tak som sa do palaciniek pustila aj ja.
Vysvetlenie? Ake jednoduche...
Slovenska Velka noc je fascinujuca hlavne folkornymi tradiciami pocas Velkonocneho pondelka (nikdy, ale naozaj nikdy, si nenecham ujst prilezitost porozpravat kolegom o tom ako nas, ruce slovenske devy, pridu hned z rana svarni mladenci vymlatit korbacmi a vymachat v studenej vode a my ich za to nie len ze nenahlasime na najblizsom policajnom oddeleni vysetrujucom nasilie pachane na zenach, ale dokonca ich s laskou odmenime stamperlikom do jednej nohy, do druhej nohy a dokonca aj do tej tretej, ked je to velky chlap).
Na Anglickej Velkej noci je vsak najzabavnejsi ‘spovedny utorok' (Shrove Tuesday) aka Palacinkovy den. Ten sa uz postarocia oslavuje vzdy v posledny utorok pred zaciatkom Velkonocneho postu.
Nasledych 40 dni postenia dnes uz asi dodrzuje naozaj len malokto. Ale anglicke pra-pra-prababky to mali poriadne prespekulovane - jednoducho v predvelkonocny utorok vyprazdnili komoru a zjedli vsetko, co by im pocas nadchadzajuceho postu mohlo zbytocne provokovat ich maskrtne jazycky. V dobe pred-TESCOvej to bolo hlavne maslo, muka, vajicka, mlieko, cukor...z ktorych sa nasledne dala urobit hora uzasnych palaciniek a napchat sa nimi az po usi.
A tak dodnes v ‘spovedny utorok' cely ostrov zije na palacinkach.
A ked poviem ze zije, tak fakt zije. Narod nie len ze konzujume, ale sa aj zabava, sutazi, vyhrava ci len tak oddychuje pri palacinkach.
Najtradicnejsia ludova zabava je stafeta s panvicou, pocas ktorej si treba prehadzovat praziacu sa palacinku. Vraj tento kuriozny beh vznikol niekedy v patnastom storoci, ked si jedna dobra gazdinka v dedinke Olney spokojne predvelkonocne kuchtila a tesila sa pritom z toho vyhadzovania palaciniek tesila, az uplne zabudla na to, ze bolo treba ist do kostola. Spamatala sa az vtedy, ked pocula vyzvanat kostolne zvony, naco len narychlo schytila svoju satku a ozlomkrky utekala do kostola (ktory bol mimichodom vzdialeny takmer pol kilometra). Gazdinka to bola asi fakt dobra, lebo v tom zhone dokonca zabudla aj na to, ze v rukach este stale drzi horucu panvicu aj s palacinkami a veselo si ich tak pocas behu vyhadzovala az kym nestala pred miestnou spovedelnicou.
Dodnes sa v dedinke Olney usporaduvaju preteky v behu s palacinkovym loparom - a uz starocia musia bezkyne startovat v zastere, so satkou a samozrejme s horucou palacinkou na panvici.
Beh s vyhadzovanim palacinky sa stal natolko popularny, ze pocas Palacinkoveho dna v nom teraz medzi sebou sutazia aj jednotlive dediny a mesta. Dokonca aj pred Parlamentom si daju proti sebe obednajsiu stafetu druzstva zo Snemovne Lordov, Snemovne poslancov a zopar novinarov (vytazok z tohto palacinkoveho cirkusu ide samozrejme na charitu).
Zatial co sa Tonyho nastupca promenaduje s loparikom pred Westminster Abbey, miestna chlapcenska skola praktizuje pocas Palacinkoveho dna zasa inu tradiciu - pocas nej riaditel skoly vyhodi vysoko do vzduchu obrovsku palacinku a nasledne sposobom ‘perte se a zerte se' ponecha pat vybranych studentov bojovat o to, kto si z nej urve najvacsi kus. Vitaz potom dostane malu financnu odmenu...
...no a akoby toho nebolo dost, niektori tradicionalisti pocas Palacinkoveho dna oblubuju chodit po svojej vieske z domu do domu a zbavovat sa svojho stareho a nechceneho porcelanu tym, ze ho obrieskaju na cimpr-campr o susedovie dvere a za odmenu sa dozaduju palaciniek.
Ja som nakoniec v ramci vcerajsich anglickych palacinkovych tradicii nas svadobny ruzovy porcelan usetrila (hoci ruky ma namojdusu svrbeli!) a kopu palaciniek som si s obrovskych zadostucinenim povyhadzovala sama. Na stol prisli s hribkmi na smotane a taragonom. Mnam.
(Tymto si zaradujem anglicky Palacinkovy den do rebricka oblubenych europskych tradicii, kde sa o prve miesto statocne deli so svajciarskym Ziebelemerit a slovenskou sibackou.)