Školské kluby potrebujú pomoc, nie absurdné zákazy

Bývalé školské družiny, po novom školské kluby, dostali od januára absurdný zákaz robiť aktivity, ktoré sa dejú aj v centre voľného času. Ich úloha sa v zákone degradovala iba na oddych po vyučovaní a prípravu domácich úloh. Pri drastickom trojnásobnom znížení finančných prostriedkov na ich činnosť sa tak rodičia budú musieť zmieriť s tým, že zo školského klubu sa stane hromadná úschovňa detí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Podľa novej školskej legislatívy bude školský klub detí "zabezpečovať pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na základnej škole, činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na oddych v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin". Činnosť, ktorú zabezpečuje školský klub detí, nemá byť pritom totožná s činnosťou zabezpečovanou centrom voľného času.

Toto znenie mohol navrhnúť niekto, kto o poslaní ŠK a jeho výchovnom programe nemá ani potuchy. Každý školský klub má totiž vypracovaný štvorročný Výchovný program a v ňom tématické oblasti výchovy - vzdelávaciu, spoločenskovednú, pracovnotechnickú, prírodovednoenviromentálnu, estetickovýchovnú, telovýchovnú a športovú, ktoré sú rovnomerne rozvrhnuté v týždenných plánoch výchovnej činnosti a v režime dňa. Zrozumiteľne povedané, v dobrej družine deti trávia voľný čas tak, ako je to pre nich najprirodzenejšie. Hrajú divadlo, docvičujú v telocvični kotúle, tancujú, majstrujú, chodia na výlety a učia sa poznávať prírodu okolo seba. Najmä v malých obciach, kde nie je zriadené centrum voľného času ani základná umelecká škola, je pre deti na prvom stupni školskej dochádzky klub často jediným miestom, v ktorom môžu po vyučovaní rozvíjať svoje záujmy a nadanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Podľa tohoto ustanovenia nebude možné v školskom klube pokračovať podľa Výchovného programu, keďže sa jeho funkcie redukujú na vzdelávaciu a relaxačnú", myslí si Eva Hudecová, ktorá má 40 ročnú prax v školskom klube a je vysokoškolsky vzdelanou vychovávateľkou s absolutóriom v pedagogike a etickej výchove a I. atestáciou. "Archaický je aj pojem oddych po vyučovaní - nezodpovedá ani metodológii, ani štruktúre Vzorového Školského výchovného programu, ktoré vydalo samotné ministerstvo školstva", dodáva.

Zmeny sa dotkli aj financovania - po novom dostane zriaďovateľ na činnosť školského klubu takmer trikrát menej, ako v minulom roku. Ak je v školskom klube 60 detí, škola na ne dostane približne 480,- Eur mesačne, čo nepokryje ani mzdu jednej vychovávateľky. Pritom na taký počet detí sú potrebné 2 až 3 kvalifikované sily. Rodičia tak budú za školský klub musieť zaplatiť ešte raz, hoci naň prispeli svojimi daňami, alebo sa zmieriť s tým, že bude fungovať v úplne obmedzenom režime, alebo vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

Dana Palatinusová pôsobí 17 rokov v školskom klube ZŠ v Selci, kde majú v oddelení aj viac ako 30 detí a práve krúžky im pomáhajú riešiť situáciu tak, aby deti zmysluplne trávili čas mimo vyučovania. "Poplatok sme mali donedávna 2€, od vlaňajška 5€ a teraz pôjde na 10 Eur", hovorí. "Spolupráca so zriaďovateľom je na veľmi dobrej úrovni, ale kde nie je, ani čert neberie. Projekty už žiadne vyhovujúce nie sú, zriaďovateľ má z roka na rok väčšie finančné problémy s krátením peňazí, ktoré má dostať od štátu. Sponzorov v maličkej obci veľa nenájdeme, ale nevzdávame sa. Máme úctu a podporu väčšiny rodičov i obyvateľov v obci a verím, že sa niekto vyššie spamätá a uvedomí si, že ŠK nie je úschovňa batožiny, ktorú môžeme zavrieť. ŠK má svoje trvalé poslanie a v dnešnej dobe, keď vidíme, ako upadá morálka, hodnotový systém, je nanajvýš dôležité, aby sa deťom niekto kvalifikovane venoval," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Do školstva je potrebné vniesť zmeny, ale tie, ktoré sa týkajú činnosti školských klubov od januára budúceho roku, naozaj nepatria k tým pozitívnym.

Keď dieťa sedí na koberci a robí veľkonočnú výzdobu, číta v čitateľskom maratóne, víta Elwooda či majstruje vlastné vozidlo, je úplne jedno, či sa to naučilo v školskom klube, či centre voľného času..

Takéto aktivity je jednoducho potrebné podporovať - finančne aj metodicky.

Ak sa aj Vás a Vášho dieťaťa zmeny vo fungovaní dotknú, prosím napíšte nám o svojich skúsenostiach na stránku školskej petície:info@skolskapeticia.sk. Usilujeme sa zmeniť financovanie školstva, a to bez ohľadu na to, či ide o školy súkromné, cirkevné či verejné a Vaše konkrétne skúsenosti nám pomôžu argumentovať pri presadzovaní pozitívnych zmien.

SkryťVypnúť reklamu

Saskia Repčíková

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Správy, úvahy, informácie a eseje, týkajúce sa neštátnych škôl a školských zariadení. Zoznam autorových rubrík:  Príbehy z našich škôlSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu