Súkromné školy už majú o prezidentovi jasno

Rozhodnutie rodičov detí zo súkromných škôl a školských zariadení je jasné - budú voliť prezidentského kandidáta, ktorý rozhodne odmietol podpísať diskriminačný zákon o ich financovaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)
Obrázok blogu

V novembri minulého roku zverejnil minister školstva Dušan Čaplovič svoj zámer odňať žiakom zo súkromných škôl od roku 2015 tretinu finančných prostriedkov na ich vzdelávanie. Tento zámer sa má naplniť v návrhu zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ktorý sa vláda SR zaviazala prijať už v júni tohto roka. Najneskôr na jeseň by ho teda mal podpísať budúci prezident.

Všetkých kandidátov, ktorí to s prezidentskou kandidatúrou myslia vážne, sme sa v mene súkromných škôl opýtali, či by po svojom zvolení za prezidenta Slovenskej republiky takýto diskriminačný a škodlivý zákon podpísali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ich odpovede boli takmer zhodné: NIE. Až na jedného z kandidátov - Róberta Fica, súčasného premiéra. Za toho jeho stranícka hovorkyňa odpovedala, že sa ankety s touto otázkou nezúčastní.

Prvým z kandidátov, ktorý na otázku zareagoval, bol Pavol Hrušovský. Vo svojom stanovisku sa zaviazal, že "využije všetky svoje politické skúsenosti a prirodzený rešpekt, ktorý získal v rôznych ústavných funkciách, aby sa spravodlivosť do financovania školstva opäť vrátila."

Andrej Kiska je rovnako "presvedčený, že podmienky financovania škôl, v ktorých sa učia naše deti, by mali byť rovnaké bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom. Úlohou štátu je predovšetkým nastavovať pravidlá a kontrolovať kvalitu vyučovacieho procesu."

SkryťVypnúť reklamu

Milan Kňažko dal takémuto návrhu zákona rovnako jasné nie a zákon by ako prezident nepodpísal. "To či je subjekt resp. školské zariadenie, ktoré ho poskytuje štátne, cirkevné alebo súkromné, nemôže pri prideľovaní financií na žiaka hrať žiadnu rolu. V opačnom prípade ide o jasnú diskrimináciu. O to smutnejšie je, ak tak činia predstavitelia štátu, ktorí tým diskriminujú deti a rodičov."

Radoslav Procházka je toho názoru, že "rodičia, ktorí pre svoje deti vybrali neštátnu školu, sa na spoločnom financovaní vzdelávania podieľajú rovnako, ako rodičia, ktorí si vybrali štátnu školu. Majú preto taký istý morálny nárok na to, aby štát na vzdelanie ich detí prispieval rovnakou sumou." Preto by aj on takýto návrh zákona odmietol.

SkryťVypnúť reklamu

Milan Melník by podľa svojich slov rovnako "taký zákon nepodpísal. Parlament nemá prijímať zákony, ktoré sú v rozpore s ústavou, je to neúcta k základnému zákonu a prejav právneho nihilizmu."

Jozef Šimko by sa tiež postavil proti takémuto zákonu, "pretože súčasné právne normy v tejto oblasti zaručujú rovnaké postavenie súkromných i štátnych škôl, nehovoriac o tom, že by sme sa mohli dostať do konfliktu s právnymi normami Európskej únie."

Hovorkyňa Strany SMER - sociálna demokracia Monika Počátková sa poďakovala za "záujem o názor prezidentskeho kandidata Roberta Fica". Jej vyjadrenie: "rozhodli sme sa nezúčastniť na prezidentskej ankete“ je však rovnako signálom o tom, ako sa súčasný predseda vlády a kandidát na funkciu prezidenta SR reálne stavia k očakávanému zákonu.

SkryťVypnúť reklamu

Úlohou prezidenta je chrániť ústavné princípy fungovania našej krajiny a jedným z nich je aj rovnosť jej občanov, vyplývajúca z Ústavy SR. Odvaha postaviť sa za tento princíp a jasne odmietnuť nespravodlivosť a diskrimáciu sa prejaví nielen pri financovaní jedného druhu škôl.

Bude sa týkať všetkého a nás všetkých, ktorí v tejto krajine žijeme.

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Správy, úvahy, informácie a eseje, týkajúce sa neštátnych škôl a školských zariadení. Zoznam autorových rubrík:  Príbehy z našich škôlSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu