Masarykov slovníkz roku 1929, ktorý držím v ruke píše o Plachom, „člen řádu jes. V Praze; při hájeníStrého a Nového města Pražského proti Švédům(28. VII .- 2. IX. 1648).“(Masarykůvslovník naučný, 1929, s. 725)
Ottův slovník náučný z roku1902 píše, že sa narodil v roku 1606 v Budejoviciach. Vstúpil do radujezuitov, vyučoval 5 rokov na akadémii v Olomouci, potom prišiel do Prahy.V legendárnej Prahe vyučoval teológiu.
Do histórie sa zapísalpočas tridsaťročnej vojny. Komenského slovník náučný z roku 1938 píšeo Plachom, že aklo vodca študentov sa vyznamenal v roku 1648 priobrane Starého mesta. Počas tridsaťročnej vojny prišli do Čiech Švédi. Získalimnoho vojenskej koristi, okrem iného, vzácne knihy z knižnice Strahovskéhokláštora, získali aj najťažšiu knihu sveta, Codex Gigas.
V Prahe Švédi chceliovládnuť aj staré mesto a naplniť si truhlice. Chceli sa dostať do Prahycez Karlov
most. Jiří Plachý zorganizoval skupinu študentov a brániliKarlov most. Bránili ho od 28.júla do 2.novembra. Študenti bránili svoje mesto,Plachý bol vynikajúci organizátor. Švédi sa Karlovho mostu nemohli zmocniť.Strácali postupne sily a nakoniec sa stiahli, Jiří Plachý Karlov mostubránil. Švédi ho uznávali a hovorili o ňom, že je „dlouhým páteřem“.Nakoniec umrel v roku 1664 v „jezuitskej koleji.“
Pre mňa predstavujesymbol hrdinu, keď chodím do práce smerom z Karlovho mosta, stále sak nemu pristavím a akoby tá socha ožila, žmurkla na mňa a to midáva odvahu. Z času na čas sa prechádzam aj po Karlovom moste, hlavne ránosa oplatí. Z neho hľadím na pražského rytiera, ktorý ma zlatý meč. Nech jeto kto chce, pre mňa to bude stále Jiří Plachý.
Zoznam bibliografickýchodkazov:
Komenského slovník naučný Svazek IX. Praha : Nakladatelství a vydavatelstvíKomenského slovníku naučného, 1938. 604 s.
Masarykův slovník naučný Díl V. Praha : Českolsovenský kompas, 1931. 1130 s.
Ottův slovník naučný devatenácty díl. Praha : J.Otto, 1902. 1051 s.