Malé Svatoňovice

Boli ste už niekedy v rozprávke? Ja áno. Bolo to minulý rok. Z Prahy som do nej šiel vlakom a poviem vám, nechcelo sa mi z nej odísť. Navštívil som haviarsky kraj, dedinku Malé Svatoňovice: Navštívil som „Studánku“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Prídete tam úplne jednoducho: Nasadnete v Prahe(alebo v inom meste) na vlak, čakáte, kým vás očarí Hradec Králové a potom sa vydáte vlakom smerom na Trutnov. Je to síce dlhá cesta, ale stojí zato. Vystúpite z vlaku a privíta vás vôňa a tajomná moc krkonošských hôr.

Prostredie, do ktorého ste prišli, vyzerá presne tak ako v rozprávkovej knihe „Devatero pohádek". Mám veľmi rád tie rozprávky, obaja bratia do nej dali kúsok mladosti, domoviny, vôni a fantázie. Možno aj vďaka tejto knihe, je čaro krkonošských hôr o to krajšie, tajomnejšie, fantastickejšie a voňavejšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Došiel som do rozprávky, v ktorej behá Lotrando a milými spôsobmi sa snaží okradnúť ľudí. V tom lese za dedinou voňajú jedle úplne inak ako inde na svete. Predpokladám, že je tam zatúlaný pes Voříšek, ktorý určuje svojim chvostom smer jazdy na koči. A takisto je tam aj tulák, ktorého síce nikto nepozná. No a nakoniec tečie Malými Svatoňovicami aj rieka, v ktorej žije vodník. K tomu vodníkovi určite chodia na kus reči obaja bratia Čapkovci, keď ho potrebujú.

Dedina ako stvorená pre život v rozprávke. Je tam železnica, ktorá dopraví ľudí z rozprávky a do rozprávky. Možno vo vlaku stretnete aj samotného Lotranda. Ale je to inak nádherná predstava. Sedíte na kopci a dívate sa na vlak. Počítate vozne s Františkom Králom a hovoríte si, „Kam asi ten vlak ide? Čo nesie?" A popritom cítite ako si vás borovice, jedle, alebo aj smrekovce podmaňujú svojou vôňou.

SkryťVypnúť reklamu

Les je plný dobrodružstiev, prekvapení a kúzel. Z dedinky počuť studničku. To je tá Karlova povestná Studánka. Cítiť ten žblnkot vody, ktorá napája telo i ducha. Studnička, ktorá je čistá ako les pri nej. Ja som pri nej nikdy nebol, nikdy som ju nepil, ale cítim ju. Cítim ako ma napája, cítim jej oporu.

Dedinka je časť haviarskeho kraja. Kraj plný baníkov, kopajúcich v horách. Keď raz zablúdite do tejto dedinky v noci, všimnete si jablká a med pred domom. Neberte si ich, nie sú pre vás. Sú to dary pre permoníkov. Veď ktorý škriatok odmietne niečo sladké?

No a aká by to bola rozprávka bez pokladu? Ten rýchlo nájdete, nikde na svete nemajú také múzeum ako práve tam. Dostavíte sa do rodného domu Karla Čapka a môžete sýtiť oči. Najprv si všimnete obrovskú sochu, (viď. http://pweb.sk/clanok-pri-osobnostiach). To je obrovský vstup do múzea, jeden z bratov je záhradník a druhý maliar. No ja neviem ako vy, ale podľa mňa Studánka je záhrada plná kvetov. O tú záhradu sa stará Karel. A čo Josef? Josef ju dáva na svoje plátno.

SkryťVypnúť reklamu

No a ako je to v rodnom dome Karla Čapka? Je tam múzeum, jedno poschodie patrí Karlovi, druhé Josefovi. Obaja v tom múzeu majú mnoho tajomstiev, mnoho fotografií. Ale o nich vám nenapíšem. Tie tajomstvá, fotografie, ofotené rukopisy (napríklad RUR) nájdete v tom dome.

Ak budete mať cestu okolo, navštívte Studánku. Necháte plynúť čas, nech si ide svojou cestou. Ja som tam bol pár hodín, pár hodín som chodil po ceste, dýchal vzduch jedlí, borovíc a smrekovcov. Pár hodín, ktoré mi dobyli baterky.

Na záver vám ešte dám link, kde si môžete prečítať legendárnu rozprávku: http://ld.johanesville.net/capek-23-devatero-pohadek-a-jeste-jedna-od-josefa-capka-jako-privazek?page=0

SkryťVypnúť reklamu

Prajem vám krásny, rozprávkový výlet!

PS: Keď Nemci obsadili Malé Svatoňovice, Karel Čapek napísal o tom stĺpček. Všimnite si, koľko je v tom článku smútku. „Čtu a nemohu věřit svým očím: Malé Svatoňovice byly obsazeny německým okupačním vojskem. Malé Svatoňovice, moje rodiště, Malé Svatoňovice, kterým tamní lid říká Studánka, podle zázračného pramene Panenky Marie Svatoňovické." (Čapek, 1938, dostupné online: <http://www.mlp.cz/koweb/00/02/77/60/96/od_cloveka_k_cloveku_iii.html> [cit. 2009-07-04]

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  611
  •  | 
  • Páči sa:  83x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blog

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu