Veľkonočné tradície

Konečne sa čierne stromy začínajú farbiť dočervena. Jar má mnoho podôb, mnoho krás. Počas jari cítim vzduch iskriť a všetko okolo mňa krásne vonia. A keď si na jar spomeniem, tak počas tohto magického obdobia mám najviac pozitívnych zážitkov. S jarou súvisia aj sviatky jari. Kto by ich nepoznal? Ja mám na Veľkej noci najradšej tú pestrosť. A pestrosť je aj tradíciami, aké nám ponúka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)
Obrázok blogu

Veľká noc patrí k najväčším cirkevným sviatkom, ale takisto to nie je iba sviatok kresťanstva. Napr. Židia oslavujú vykúpenie z otroctva. A čo pohania a naši predkovia? Slovania sa tešili týmto sviatkom, pretože oslavovali príchod jari. (A dodnes sa tešia.)

Medzi najznámejšie udalosti príchodu jari patrí topenie Moreny. Keďže bohyňa bola neraz označovaná za krutú, silnú, chladnú, necitlivú, ľudia sa tešili, že jej obdobie konečne skončilo. Topenie Moreny malo zaujímavý rituál. „V některých krajích se jednalo o malou loutku, jinde se velikostí blížila lidské postavě. Dělala se obvykle tak, že se na dřevěnou hůl obalenou slámou navlékly dívčí šaty. Zdobila se pentlemi a na krk se jí věšely „korále" z bílých vyfouknutých vajec a prázdných šnečích ulit (symbolů smrti). Průvod vynesl figurínu - symbol smrti, nemoci, bídy a všeho zlého - za vesnici a hodil ji do vody nebo svrhnul ze skály. Původně se snad i kamenovala a pálila." (Červené svátky aneb jak slavili staří Slované jarní rovnodennost, 2008)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z ďalších obradov bola Živá voda. Povráva sa, že ľudia sa umývali rosou, alebo utekali umyť sa k potoku. Malo to ochrannú funkciu pred chorobami. Zrejme počas Veľkej noci mal potok liečivé, ba až hojivé účinky. Vraj najzdravšie sa mal ten, kto sa umyl ešte počas tmavej noci.

Veľmi významnou udalosťou boli vetvičky vŕby. Vraví sa, že ľudia si odtrhovali vetvičky a nechali si ich pokropiť svätenou vodou. Počas Bielej soboty sa zapichovali vetvičky do polí a tento obrad slúžil ako posvätná ochrana úrody.

Ďalším známym rituálom je šibanie a polievanie dievčat. Korene Veľkonočného pondelku by sme mohli hľadať v 14.storočí. No šibať devy snáď smeli iba tí šarvanci, ktorí si vedeli upliesť korbáč sami. Korbáč mal byť vyrobený z vŕby. Takisto sa povráva, že žena, ktorá nevedela vstať zavčasu, bola poliata vodou. Symbolom toho sviatku je to, aby dievčice boli navždy mladé a krásne. Tento zvyk poznáme dodnes, je najznámejší. Hoci po pravde, niekedy mám pocit, že je v ňom viac chlapskej retardácie ako rituálu.

SkryťVypnúť reklamu

Slovania si nevedeli predstaviť obrad akéhokoľvek sviatku bez ohňa. Počas sviatkov jari existoval Veľkonočný oheň. Bol to symbol ochrany pred požiarom, povodňou a všakovakými inými pohromami. Neskôr sa ohňu hovorilo „Judášov oheň"-

Teraz vám čosi napíšem o neslovanských tradíciách.

Neviem si predstaviť Veľkú noc bez veľkonočných vajec. Ide o prvú veľkonočnú tradíciu, ktorú založili podľa všetkého starí Egypťania. Veľkonočné vajíčka boli darom pre pevcov kolied. Maľovali sa 7. farbami a na stránke http://www.velikonoce.org/velikonocni-tradice/ sa dočítate, čo všetko slúžilo k výrobe kraslíc.

Známy je aj veľkonočný baranček. Baránok je známy ako symbol pastiera božieho stáda. Od obdobia stredoveku je známy ako jedlo na obradnej hostine. Keďže baranina bola veľmi vzácna, ľudia sa častejšie začali kŕmiť pečivom s tvarom barana.

SkryťVypnúť reklamu

A čo veľkonočný zajac? Pôvod má v Nemecku. Niektoré jazyky šepkajú, že zajac sa vyskytoval dosť často ľudských obydlí a hľadal potravu. Ďalšie vysvetlenie hovorí, že ľudia často piekli chlieb v tvare zajaca a dávali uprostred vajíčka.

Tak Vám prajem krásne sviatky jari!

Bibliografia:

<http://www.velikonoce.org/velikonocni-tradice/> [cit.2009-04-10]

<http://www.e-stredovek.cz/view.php?nazevclanku=cervene-svatkybraneb-jak-slavili-stari-slovane-jarni-rovnodennost&cisloclanku=2008030003> [cit.2009-04-10]

Zdroj obrázkov:

<http://www.hka.cz/_KULTURA/_tech_k/img/2005/velikonoce.jpg> [cit.2009-04-09]

<http://www.vysoke-myto.cz/portal/images/stories/velikonoce1.jpg> [cit.2009-04-04]

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  615
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blogDievčatko so zápalkami

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu