Všetko najlepšie, pán profesor!

Písmo: A- | A+

K čomu by nám bol jazyk, ak by sme prostredníctvom neho nedokázali vytvárať príbehy? (J.R.R.Tolkien) Pán profesor, počkajte ma, prosím u Skákajúceho poníka.

Milý pán profesor, 

dovoľte mi, aby som vám poprial k vašim narodeninám. Je to už niekoľko rokov, kedy sa snáď všetci milovníci vášho diela stretávajú a oslavujú tento deň. Naučili ste nás milovať svet tajomných postáv a svetov.

Keď som bol ešte mladší, čítal som si príbeh o Fáfnirovi, Sigurdovi a hlavne o tom prsteni. Vášnivo som si čítal nádherné príbehy plné akejsi mágie. Potom som síce dostal škaredú známku z dejepisu, lebo som nevedel nič. Ale tá láska a vášeň k príbehom bola silnejšia. (A je silnejšia dodnes.) 

Veď aj vy ste nás naučili, že príbehy plnej mágie vytvárajú národy. Z príbehu sa stane mýtus, ktorý pretrvá. No a takto som si ja vždy v hlave slovo mytológia. 

Časom som sa dostal k vášmu dielu a celého si ma podmanilo. Okrem drakov, trpaslíkov, elfov, ste vytvorili niečo silnejšie. Niečo, čo tu príbehy nemali. Jednoduché, a predsa silné. Do literárneho sveta vstúpili hobiti. 

Tak, ako som čítal príbehy severskej mytológie s neskutočnou láskou, tak som čítal Hobita. Tešil som sa na knihu a spoločne putoval s Bilbom.

Podmanili si ma aj ďalšie knihy. Viete, pán profesor, Vaše knihy sú pre mňa akoby som sa dostal do nejakého starého archívu a čítal si, spoznával váš svet. Veľkým pokladom je aj List od Nimrala a všetky tie ďalšie nádherné príbehy.

Pán profesor, okrem svojho nádherného diela ste dokázali niečo veľmi cenné. Na svete žije obrovské množstvo ľudí, ktorých spája láska ku knihám J.R.R.Tolkiena. 

Tolkien vytvoril v literatúre úplne nový žáner a ja som veľmi rád, že som sa stal súčasťou a milovníkom spomínaného žánru.


Pripíjam si teda na vaše zdravie, počkajte ma u Skákajúceho poníka. Budem vás hľadať tam, kde sedí Mr. Underhill. Snáď tam ešte čapujú pinty.

PS: Ten rok 1892 bol naozaj skvelý!

Obrázok: https://static.wikia.nocookie.net/childrensbooks/images/6/68/J.R.R.jpg/revision/latest/scale-to-width-down/340?cb=20200130040612

Skryť Zatvoriť reklamu