Ibrox disaster (1971)

Písmo: A- | A+

V sobotu 2. januára 2021 sa v Glasgowe medzi sebou stretnú katolíci a protestanti. Old Firm derby ma bohatú históriu, ale aj veľmi krutý deň v histórii škótskeho derby.

2. januára v roku 1971 bola úplne obyčajná sobota. Avšak, počasie asi nie úplne futbalové, mrazivé a hmlisté. Ibrox Stadium sa však pripravoval na veľký deň. Ibrox Stadium je domáci štadión Glasgow Rangers. Medzi katolíkmi (Celtic) a protestantami (Rangers) to vrelo už od nepamäti. Ibrox bol vypredaný, 80 tisícový kotol doslova vrel. 

Futbalisti ešte neboli takí bohatí a chodievali na zápasy rovnakými dopravnými prostriedkami ako bežní fanúšikovia. Niekedy sa stalo, že futbalistu spoznali, ale chceli ho nechať tak, aby sa nerozptýlil. V ten deň sa tešili všetci, veď tesne po novom roku tu bolo obrovské derby.

 

Celý zápas bol obrovskou drámou. V 89. minúte sa Celtic dočkal a Jimmy Johnstone otvoril skóre (0:1 pre Celtic). Bol to signál pre mnohých, že je čas odísť. Avšak, k lopte sa dostal Colin Stein a vyrovnal. (1:1)

 

Na tribúne sa odohrávala oveľa horšia dráma. Niektorí ľudia už šli domov, potom sa chceli vrátiť, ale strhla sa tam davová hystéria. Tlačili sa, stúpali po sebe a povolilo schodisko 13. Dôsledkom toho bolo 66 mŕtvych a viac ako 200 ľudí zranených. Do futbalovej histórie sa to zapísalo ako Ibrox Disaster. (Ibrox Disaster v roku 1971, na tomto futbalovom štadióne sa odohralo ešte jedno nešťastie, v roku 1902 a nesie rovnaký názov.)

 

Ubehlo už 50 rokov od tragédia v Glasgowe. Uctime si pamiatku spomínaného dňa a robme všetko preto, aby sa už podobné udalosti nikdy neopakovali.

 

 

PS: Pokiaľ budem môcť, derby si veľmi rád pozriem. Old Firm derby som už dlho nevidel. 

 

Obrázok: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/59/The_1971_Ibrox_Disaster_Memorial_%28geograph_5756553%29.jpg

 

Skryť Zatvoriť reklamu