Aké sú požiadavky na našich volených zástupcov ?
a. vysoké
b. žiadne
Ak ste tipovali, že vysoké, tak sa mýlite.
"Za poslanca možno zvoliť občana, ktorý má volebné právo, dosiahol vek 21 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky".
Poslanec nemusí v podstate spĺňať ŽIADNE požiadavky. Teda okrem veku, volebného práva a trvalého pobytu. Neviem ako vám, ale mne sa to zdá byť trochu málo.
Napríklad taký vodič autobusu, ktorý zodpovedá za zdravie a životy niekoľko desiatok ľudí, potrebuje okrem vodičského preukazu skupiny D aj prax. Okrem toho zdravotnú prehliadku aj kartičku psychologickej spôsobilosti. Tú dostane na základe psychologického vyšetrenia.
Poslanec Národnej rady SR rozhoduje o životoch viac ako 5 miliónov ľudí a nepotrebuje nič z toho. Žiadnu prax, žiadnu kvalifikáciu, žiadnu kartičku psychologickej spôsobilosti. Pritom viacerí poslanci opakovane vyslovujú podozrenie o psychickej spôsobilosti niektorých kolegov. Andrej Danko dokonca v predvolebnej kampani vyzýva, aby sme spoločne zastavili bláznov. Neviem, koho má na mysli, ale verím, že svoj predvolebný postoj nezmení a okamžite vyrazí do boja proti bláznom v našom zákonodárnom zbore. Možno osobný príklad a pozametanie v jeho jedenástke by boli dobrým príkladom pre ostatných. Ako hovorili starí Rimania, príklady tiahnu ( exempla trahunt ).
Z tohoto pohľadu je pozoruhodný aj postoj ďalšieho člena víťaznej trojkoalície :
„Ak nemá byť niekto z kandidátov členom vlády, tak nemohol byť ani zvolený za poslanca Národnej rady SR. Veď poslanec parlamentu je vyššie, ako je člen vlády. Tak, ak je dobrý na poslanca, musí byť dobrý aj za člena vlády,“ povedal nádejný premiér Robert Fico.
Neviem ako vám, ale mne sa táto konštrukcia veľmi nepozdáva. Už len to, že ministrov máme len 14. Keď sa A.Dankovi zadarí, tak čoskoro 15. Poslancov máme 150. Od ministra sa očakáva, že bude riadiť ministerstvo, čo znamená niekoľko sto až tisíc ľudí. Väčšina poslancov má oprávnenie maximálne na riadenie vozidla pre 8 ľudí + vodič. Na druhej strane musím dať R.Ficovi za pravdu.
Ak je niekto dobrý za poslanca, tak je dobrý aj za člena vlády.
Podľa toho to aj tak vyzerá. Nielen v parlamente, ale aj vo vláde.
PS : Tak to potom vyzerá na Slovensku aj 30 rokov po revolúcii. Ale o tom na budúce.