Rakúsko: Nacisti utekajú cez Dunaj

FPÖ a migrácia elít.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

"Von der Leyenová a Zelenskij. Azylová kríza. Vojnoštváčstvo. Ekokomunizmus. Zastavme EÚ-šialenstvo". Volebný plagát FPÖ.
"Von der Leyenová a Zelenskij. Azylová kríza. Vojnoštváčstvo. Ekokomunizmus. Zastavme EÚ-šialenstvo". Volebný plagát FPÖ. 

2. júla 1945 sa v Linzi rozšírila fáma, že Rusi majú obsadiť oblasť severne od Dunaja. V tú noc začali ľudia prechádzať cez most do oblasti, o ktorej sa verilo, že bude budúcou americkou zónou […] Jeden dôstojník vojenskej polície odhaduje, že cez ňu prešlo 25000 osôb. […] Dvaja informátori, ktorí sa vydali na cestu do oblasti severne od Dunaja, hlásia, že prebieha niečo ako všeobecný exodus.

-- Americký úrad pre strategické služby

Celý chaos bol spôsobený tým, že v oblasti Horného Rakúska došlo v lete 1945 k nečakanej zmene. Oblasť na sever od Dunaja, ktorá mala pôvodne spadať pod americkú kontrolu sa zrazu z čisto vojenských dôvodov dostala do sovietskej okupačnej zóny.

Mapa okupačných zón. Horné Rakúsko vyznačené hrubou čiarou.
Mapa okupačných zón. Horné Rakúsko vyznačené hrubou čiarou. 

Ochsner a Roesel v štúdii z roku 2020 upresňujú:

Historici, politológovia a dobové články v novinách sa zhodujú, že tento exodus v lete 1945 bol vysoko selektívny. Boli to predovšetkým Nacisti, kto emigroval na južný breh Dunaja. [...] Nacisti v severnom Hornom Rakúsku mali dobré dôvody utekať pred Červenou Armádou; báli sa sovietskej odvety. Napríklad počas "Muhlviertelský hon na zajace" vo februári 1945 nacisti chytili a zabili približne 500 sovietskych väzňov, ktorí utiekli z koncentračného tábora Mauthausen-Gusen.

Išlo o veľmi selektívnu migráciu. Nadpriemerne boli zastúpení nielen bežní členovia nacistickej strany, ale v ešte oveľa väčšej miere nacistické elity. Roku 1946 bolo v americkej zóne v porovnaní so sovietskou zónou 153% registrovaných nacistov, ale až 282% tzv. "inkriminovaných osôb" ("Belastete"), čiže nacistických elít.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ochsner a Roesel využívajú tento prirodzený experiment na to, aby zistili, ako migrácia elít ovplyvňuje miestnu politiku.

Aby sme sa však rýchlo dostali do kontextu, pripomeňme si pár faktov z histórie.

Nemecko bolo ešte v polovici XIX. storočia len kopa malých štátikov a nová, vtedy progresívna, nacionalistická ideológia viedla k túžbe po vytvorení jednotného nemeckého národného štátu. Existovali dve politické krídla: Malonemecká frakcia mala na mysli spojenie nemeckých štátov bez účasti Rakúska. Veľkonemecká bola za zahrnutie Rakúska. To však bolo problematické, pretože vtedajšia Rakúsko-Uhorská monarchia bola z väčšej časti inojazyčná. Čo v takom prípade s Čechmi, Maďarmi, alebo Chorvátmi?

SkryťVypnúť reklamu

Pangermánske hnutie v Rakúsku malo zas svoje korene v období po rakúsko-maďarskom vyrovnaní roku 1867. Nemecké nacionalistické zoskupenia sa vtedy báli, že stratia kontrolu nad monarchiou. Požadovali pripojenie Rakúska k práve vzniknutému Nemecku. Ako píše Joseph Roth v Kapucínskej Krypte (knižku nemám poruke, takže citujem z hlavy): "Sú to korunné [teda inojazyčné] zeme, čo spievajú Zachovaj nám Hospodine [rakúsko-uhorská hymna]. Nemci spievajú Wacht am Rhein [nemecká nacionalistická pieseň]." Pangermáni boli proti monarchii, proti marxistom, proti židom a proti cirkvi.

Situácia sa však zmenila až po prvej svetovej vojne. Monarchia sa rozpadla. Z Rakúska zostal orezaný, nefunkčný kýpeť. Zúrila kríza, zúrila inflácia. Inojazyčné národy ale boli preč a pre pangermánov bolo pripojenie k Nemecku jediný logický ďalší krok.

SkryťVypnúť reklamu

Takto vyzerala podpora krajne pravicových strán (teda rakúskej vetvy NSDAP a Heimatblocku) v Hornom Rakúsku v roku 1930. Je viac-menej pravidelne rozptýlená po celej oblasti:

Obrázok blogu

Keď roku 1939 Nemecko anektovalo Rakúsko, chápali to pangermáni ako definitívne dovŕšenie nemeckého zjednotenia z roku 1866. Potom však prišla vojna, obsadenie Rakúska spojeneckými vojskami a napokon už spomínaný presun nacistických elít zo severnej, Sovietmi okupovanej, časti Horného Rakúska do južnej, americkej zóny.

Medzi rokmi 1947 a 1949 dostalo 90% bývalých nacistov opäť volebné právo, ktoré im bolo po vojne dočasne odobrané. Založili VdU (Verband der Unabhängigen) a vo voľbách roku 1949 získavali na celoštátnej úrovni 11% hlasov, v Hornom Rakúsku dokonca 21%.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé však je najmä geografické rozloženie hlasov. Kým pred vojnou bola podpora v Hornom Rakúsku pravidelne rozložená, teraz je zrazu koncentrovaná v časti na juh od Dunaja, a je vyššia ako by sa dalo vysvetliť len prostým presunom nacistických elít.

Obrázok blogu

Ochsner a Roesel píšu:

Títo migranti mali silné know-how v oblasti straníckej organizácie, politiky, mali vodcovské schopnosti a boli ochotní kandidovať. Niekoľko prominentných príkladov ilustruje činnosť bývalých nacistických migrantov: Po prvé, Otto Resch bol bývalý SS-Hauptsturmführer, ktorý slúžil v nacistickej správe Horného Rakúska v Linzi a bol roku 1948 uväznený za vojnové zločiny. Potom kandidoval ako kandidát FPÖ pre mestskú radu v Neuhofen an der Krems v bývalej americkej zóne. Druhým známym prípadom je Stefan Schachermayr, SA-Obersturmführer a blízky spolupracovník hornorakúskeho nacistického vodcu Augusta Eigrubera. Schachermayr v posledných dňoch vojny utiekol do Steyrlingu v južnom Hornom Rakúsku. Podobne ako Otto Resch, aj Schachermayr bol popredným nacistom a po druhej svetovej vojne bol uväznený. Po roku 1948 sa vrátil do politiky a verboval bývalých členov nacistickej strany do krajne pravicovej VdU. Vďaka svojim výraznému, ale pre verejnosť neviditeľnému konaniu sa po druhej svetovej vojne stal šedou eminenciou krajne pravicového tábora v Hornom Rakúsku.

Skrátka, nešlo len o to, že bývalí nacisti volili krajne pravicové strany. Išlo o to, že sa aktívne angažovali v politike a keďže išlo o elity, mali s tým skúsenosti a podarilo sa im na svoju stranu dostať aj časť politicky menej vyhraneného obyvateľstva.

Nezhody v strane viedli roku 1955 k rozpadu strany. Vznikla nová FPÖ, očistená od pôvodného liberálneho krídla VdU:

Vo počiatkoch bola FPÖ oveľa viac národno-pravicovou stranou ako bývalá VdU. Prví vodcovia FPÖ hrali počas druhej svetovej vojny aktívnu úlohu ako členovia NSDAP, nacistickej armády, SA a SS. Prví dvaja vodcovia FPÖ, Anton Reinthaller a Friedrich Peter, boli obaja vedúcimi členmi NSDAP a Waffen-SS. Počas druhej svetovej vojny pôsobil Reinthaller ako štátny tajomník NSDAP pre potraviny a poľnohospodárstvo a Peter slúžil ako dôstojník vo Waffen-SS.

Keď začali mať vodcovia strany v 70. a začiatkom 80. rokoch liberálnejšiu rétoriku, volebný efekt vymizol, ale len preto, aby sa pri návrate k populistickej rétorike v polovici 80. rokov opäť v plnej sile vrátil. Podpora strany opäť stúpla. Miestne stranícke pobočky teda slúžili ako akési časové kapsuly, ktoré prežili liberálnejšiu éru FPÖ a prepojili éru neonacistov po druhej svetovej vojne s modernou populistickou FPÖ.

Tu sú volebné výsledky z roku 2017 (výsledky z roku 2024 v štúdii nie sú, ale pravdepodobne sa príliš nelíšia):

Obrázok blogu

Po celých sedemdesiatich rokoch je politický dopad nacistickej migrácie cez Dunaj ešte stále jasne viditeľný!

Opäť Ochsner a Roesel:

Ukázali sme, že migrujúci nacisti na novom mieste zakladali a prenikali do miestnych straníckych pobočiek. Tieto stranícke inštitúcie existovali počas celého obdobia po 2. svetovej vojne vždy častejšie v bývalých nacistických destináciách. Miestne stranícke pobočky dokážu pestovať a uchovávať krajne pravicovú ideológiu po celé generácie.

[...]

Tiež sme ukázali, že migrujúci extrémisti môžu z dlhodobého hľadiska posunúť politické preferencie cieľových regiónov smerom k svojej politickej ideológii. [...] Naproti tomu bežná migrácia neovplyvňuje geografiu politických preferencií.

Migrácia elít je teda vplyvná a dlhodobá. Nemusí ale ísť nevyhnutne o katastrofu. Môže byť aj pozitívna. Po zlyhaných revolúciách v Európe roku 1848 napríklad odišlo veľa z ich vodcov do Ameriky. Zdanlivo sa nič nedialo, ale potom v 60. rokoch nastala občianska vojna medzi priemyselným severom a otrokárskym juhom.

Dippel & Heblich (2021) zaznamenali vplyv týchto "osemaštyridsiatnikov" na prihlášky do armády protiotrokárskeho severu. Ich prítomnosť v meste zvýšila nábor o ohromujúcich 66-67%. Ak bol osemaštyridsiatnik veliteľom jednotky, dezercia sa tam znížila o 23 až 31%. Nemci, medzi ktorými bolo najviac osemaštyridsiatnikov mali zo všetkých národností, s výnimkou domácich Američanov, najnižšiu mieru dezercie.

V konečnom dôsledku mali osemaštyridsiatnici podstatný vplyv na liberalizáciu celej americkej politiky.

Elitní prisťahovalci môžu mať tiež výrazný vplyv na hospodárstvo krajiny.

Keď Švajčiarsko v polovici XVI. storočia prijalo protestantov vyhnaných z Talianska, títo tu následne založili textilný protopriemysel aj bankovníctvo. Aj taká intímne švajčiarska záležitosť, ako je firma, čo tlačí švajčiarske bankovky má dodnes meno po jednej z týchto talianskych rodín.

Podobne to bolo s francúzskymi kalvínskymi huguenotmi. Po zrušení Nantského ediktu, ktorý im dával náboženskú slobodu a rovné práva, sa huguenotské elity rozpŕchli po Európe a francúzsky priemyselný pokrok sa spolu s nimi presunul do Holandska, Anglicka a Pruska.

V dnešnej dobe zas môžeme v tejto súvislosti uvažovať napríklad o tom, aký vplyv budú mať na európsku politiku vracajúci sa bojovníci Islamského Štátu, avšak najväčšou otázkou v našich končinách je určite vplyv masívnej migrácie z krajín bývalého Ostbloku na západ. (Slovensko prišlo o 6% obyvateľstva, Bulharsko dokonca o 20%.) Možno ide jednoducho o neselektívnu, viac-menej náhodnú migráciu. Neviem, nemám na túto tému dáta. Ak však ide predovšetkým o migráciu elít, ak teda na západ odchádzajú lekári, vedci a podnikatelia, potom vplyv tejto migračnej vlny na domácu politiku aj hospodárstvo môže byť nezanedbateľný.

---

Pôvodne som mal na pláne sériu článkov na spôsob "správy z regiónov" o jednotlivých európskych štátoch. Tu už je jedna esej o Británii a Poľsku a v šuplíku mi ešte ležia Taliansko a Holandsko. Keďže však v Rakúsku práve vyhrala voľby FPÖ, Rakúsko dostalo prednosť.

Zdroje:

Christian Ochsner, Felix Roesel: Migrating Extremists

Christian Dippel, Stephan Heblich: Leadership in Social Movements: Evidence from the "Forty-Eighters" in the Civil War

Markus Somm: Warum die Schweiz reich geworden ist, Stämpfli Verlag, 2022

Joel Mokyr: The Lever of Riches: Technological Creativity and Economic Progress, Oxford University Press, 1992

Martin Sústrik

Martin Sústrik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  123
  •  | 
  • Páči sa:  1 823x

Ako funguje svet. Blog po anglicky: https://250bpm.substack.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 15h
  • Páči sa: 11x
  • Prečítané: 389x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 93x
  • Prečítané: 1 525x
  • 2
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 311x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 937x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 138x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 104x
  • Prečítané: 2 021x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Výrazne drahší iPhone, autá aj tenisky. Clá vytrestajú Američanov, Apple stratil 400 miliárd

Jozef Tvardzík

Výrazne drahší iPhone, autá aj tenisky. Clá vytrestajú Američanov, Apple stratil 400 miliárd

Ak sa clá zavedú do praxe, Američania si priplatia prakticky za všetko.

  • 4h
Pri Dunajskej Strede potvrdili nové ohnisko slintačky, Slovensko uzavrie 17 hraničných priechodov
Načo zbrojiť, pýtal sa na Slavíne Fico. Na pietnej spomienke rečnil aj ruský veľvyslanec
Najväčší konkurent Tesly prišiel na Slovensko, šoférovali sme BYD Seal
reklama
SkryťZatvoriť reklamu