"Manželstvo neprichádzalo do úvahy," vysvetľuje Seo-Ran: „Nemáme sexuálny vzťah, ani sa nepokúšame zobrať. A aj keby to tak bolo, nemohli by sme sa vziať, pretože manželstvá osôb rovnakého pohlavia nie sú v Južnej Kórei povolené.“
[...]
Ženy sú už sedem rokov najlepšími kamarátkami a bývajú spolu. Minulý rok v máji Seo-Ran adoptovala Eo-Rie v zúfalej spoločnej snahe stať sa rodinou v súlade s prísnym juhokórejským zákonom o rodine. Podľa tohto zákona sa za rodinu uznáva len pokrvný príbuzenský vzťah, manželstvo medzi mužom a ženou, alebo adopcia.
[...]
"Eo-Rie a ja sme sa veľa rozprávali o tom, ako by sa na staré kolená dalo žiť dobre a šťastne a dospeli sme k záveru, že život s rovnako zmýšlajúcim priateľom je jedna z najlepších možností," vysvetľuje Seo-Ran: "Dospela som k presvedčeniu, že skutočná rodina sú tí, čo zdieľajú spoločný život, pričom sa navzájom rešpektujú a sú si lojálni, či už sú to pokrvní príbuzní, alebo manželia, alebo nie.“
O niekoľko rokov neskôr, keď sa toto usporiadanie osvedčilo, rozhodli sa, že si kúpia spoločný byt. Ale keď Seo-Ran [...] museli niekoľkokrát previezť na pohotovosť, začali rozmýšľať o tom, ako by si mohli navzájom podpisovať formulár na súhlas s lekárskym ošetrením. Juhokórejské nemocnice zo strachu žalobami zvyčajne odmietajú poskytnúť neodkladnú starostlivosť – vrátane chirurgického zákroku – pokiaľ k tomu nedá súhlas zákonná rodina pacienta.
[...]
"Chceli sme jednoduché veci – postarať sa jedna o druhú, napríklad podpísať lekársky súhlas, vziať si OČR-ku, keď je jedna z nás chorá, alebo zorganizovať pohreb, keď jedna neskôr zomrie," hovorí Seo-Ran a povzdychne si: "Ale nič z toho nie je v Južnej Kórei možné, ak nie sme zákonná rodina. Rozhodli sme sa teda využiť túto právnu medzeru, nech už to vyzerá akokoľvek čudne."
[...]
25. mája 2022 [...] sa oficiálne stali matkou a dcérou.
Južná Kórea má najnižšiu pôrodnosť na svete, podľa najčerstvejších správ len 0.7 dieťaťa na ženu. Inak povedané, zo štyroch žien majú tri v priemere po jednom dieťati a štvrtá žiadne. Pred desiatimi rokmi, keď som žil v Kórei, absencia detí bola citeľná už aj len pri bežnej prechádzke po ulici. Dnes to musí byť ešte horšie. Predpokladá sa, že do roku 2050 bude viac ako 40 percent populácie starších ako 65 rokov a po roku 2070 to bude celá polovica.
Slovensko je tom o niečo lepšie, pôrodnosť je 1.57 dieťaťa na ženu, ale aj to je stále hlboko pod hranicou, kde by populácia prestala starnúť. A mladí ľudia odchádzajúci do zahraničia situáciu nijako nezlepšujú. Kórea je preto pre nás niečo ako okno do budúcnosti, či už sa jedná o pochopenie nadchádzajúcich problémov, alebo aj o prípadné možnosti ich riešenia.

Min-Ji, ktorá robí podcast o ľuďoch žijúcich mimo manželstva, hovorí:
"Je to jedna z najhorúcejších tém, ktorou sa zaoberáme. Vážne diskutujeme o tom, kde a ako si kúpiť spoločné bývanie, alebo ako sa o seba navzájom postarať, keď ochorieme."
Nateraz vytvorili v messaging aplikácii KakaoTalk skupinu "prezváňania počas raňajok", kde sa každé ráno všetci prihlásia a potom navštívia tých, ktorí po dva dni po sebe neodpovedajú. V konečnom dôsledku však Min-Ji a niektorí z jej priateľov uvažujú o tom, že by žili spolu.
Nechýbajú ani pokusy problém vyriešiť na úrovni zákona:
V apríli sa Yong Hye-In, nová juhokórejská zákonodarkyňa, podujala urobiť kľúčový krok k riešeniu krízy starostlivosti [o starých ľudí], a to návrhom zákona, ktorý by rozšíril právnu definíciu rodiny.
Tento zákon, ktorý propaguje pod heslom "právo nebyť osamelý", by pomohol priateľom, alebo párom žijúcim spolu, vrátane často zanedbávaných starších ľudí, ktorí sú buď rozvedení, ovdovení alebo sa odcudzili vlastným deťom.
[...]
„Keďže naša spoločnosť rýchlo starne a stále viac ľudí žije osamote, mnohí ľudia žijú v izolácii a osamelosti, alebo im to prinajmenšom hrozí,“ vysvetlil Yong. "Mali by sme im umožniť, aby mohli zdieľať svoj život a solidaritu s inými... a pomôcť im postarať sa jeden o druhého."
Jej návrh zarezonoval u veľkého množstva ľudí, pretože krajina čelí rastúcemu problému "osamelej smrti", kde telá zostávajú neobjavené ešte dlho po smrti. Južná Kórea zaznamenala v roku 2021 takmer 3 400 osamelých úmrtí, čiže "godoksa". Je to 40-percentný nárast za päť rokov. Drvivú väčšinu z nich tvorili muži vo veku 50 až 60 rokov.
Nový zákon sa samozrejme stretol s odporom kresťanských skupín, ktoré majú v Južnej Kórei veľkú lobistickú silu:
Zlý zákon "zničí" inštitúciu manželstva a rodiny, ako aj životy detí tým, že umožní manželstvá osôb rovnakého pohlavia a podporí pôrody mimo manželstva, uviedlo v spoločnom vyhlásení približne 500 konzervatívnych organizácií.
"Ak si odmyslíme manželstvá osôb rovnakého pohlavia, je ťažké pochopiť, prečo si ľudia, ktorí spolu žijú, nárokujú rovnakú právnu ochranu ako normálne rodiny," povedal mi hovorca Kresťanskej rady Kórey (CCK), ktorý si neželal byť menovaný: "Ak ste chorý a potrebujete lekárske ošetrenie, vaša skutočná rodina by mala okamžite zasiahnuť a podpísať [súhlas s lekárskym ošetrením] a to bez ohľadu na to, ako ďaleko žijú. Prečo by mal tú prácu robiť niekto iný?"
Všetko z vynikajúcej reportáže od al-Džazíry: https://www.aljazeera.com/features/2023/12/2/the-south-korean-woman-who-adopted-her-best-friend