reklama

Hrad Dúbravica

Zvyšky hradu Dúbravica môžete nájsť priamo v obci Dúbravica.

Hrad Dúbravica
Hrad Dúbravica (Zdroj: Szomolaiová)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vedela som, že zrúcanina sa nachádza priamo v obci, ale nečakala som, že bude hneď vedľa cesty.

Parkujeme hneď vedľa pri kostole. A hoci je hrad už na pohľad v naozaj hroznom stave, môžete si posedieť na lavičkách neďaleko cesty a prečítať si pár slov o histórii hradu.

O hrade, a hlavne o tom kedy vznikol nie sú nikde uvedené presné informácie. Vznikol okolo 15.storočia a môžete ho kľudne nájsť na internete aj ako kaštieľ, hrádok, zámok alebo hrad. Postavil ho chorvátsky rod Dúbravických. A hoci my sme podľa popisu hľadali "hrad vyčistený od vegetácie", ako vidíte na fotkách, dokonca sme sa ani dnu nedostali. Pri vchode nás čakala hora odpadkov, tak sme sa dovnútra ani neodvážili. A na vedľajšej budove bola výstraha že sme na súkromnom pozemku a teda je vstup zakázaný. Nuž...nepochodili sme. Tak sme si hrad pofotili zvonka. Ak máte radi šípky, aspoň tie si tu môžete do sýtosti nazbierať. :-)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Hrad Dúbravica
Hrad Dúbravica (zdroj: Szomolaiová)

Aktuálne má vraj pozemok pod hradom vyše 120 vlastníkov, čo hodne komplikuje jeho rekonštrukciu - a vyzerá to tak že aj vyčistenie objektu aby bol prístupný pre verejnosť.

Hrad Dúbravica
Hrad Dúbravica (zdroj: Szomolaiová)

K hradu a erbu Dúbravického rodu sa viaže povesť o poľovaní Mateja Korvína na dve biele labute pri Hrone. Kráľ sľúbil, že daruje územie Dúbravice poľovníkovi, ktorý šípom zasiahne krk labute. Juraj Hottothyni trafil jednu z labutí, ale druhá mu ušla. Kráľ mu napriek tomu daroval Dúbravicu a dovolil mu postaviť si tu zámok. Podľa názvu dediny prijal zemepán meno Dúbravický z Dúbravice a vo svojom erbe začal rod Dúbravickovcov bielu labuť prestrelenú zlatým šípom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Hrad Dúbravica
Hrad Dúbravica (zdroj: Szomolaiová)

Pri tabuli Dúbravica na začiatku obce od Banskej Bystrice sa nachádza ďalšia atrakcia - tzv. Rebrík do neba - rebrík ktorý sa o nič neopiera a predsa nespadne. Jedná sa o rebrík dlhý 5m ( pod zemou 1,5m), na ktorý keď vyleziete uvidíte krásnu scenériu Nízkych Tatier či okolitých obcí ako sú Poníky, Ponická Huta či Dúbravica. Čo čert nechcel, počasie sme síce mali luxusné, výhľady tiež, ale rebrík na kopci chýbal.....Pevne verím, že táto často navštevovaná turistická atrakcia sa tu zjaví opäť a iba sa rekonštruuje....

Rebrík do neba bez rebríka do neba
Rebrík do neba bez rebríka do neba (zdroj: Szomolaiová)
Výhľad z kopca
Výhľad z kopca (zdroj: Szomolaiová)

Alžbeta Szomolaiová

Alžbeta Szomolaiová

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  114x

Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu, vareniu, maľovaniu, turistike a Geocachingu. Rada by som sa s vami podelila o svoje zážitky a možno aj prispela nápadmi kde sa ubytovať, kde sa chutne najesť a čo určite v danom meste navštíviť. Zoznam autorových rubrík:  CestovanieTuristikaMoto zážitky

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

291 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu