Vodopád Bystré

Vodopád Bystré
Pri vodopáde Bystrého potoka (Zdroj: Szomolaiová)
Písmo: A- | A+

Keď padajú teplotné rekordy, najlepšie nám je pri vode. Niekto by sa možno vybral k jazeru či na kúpalisko...my sme si zvolili iné osvieženie. Navštívili sme vodopád Bystré, miestnymi zvaný aj Bystrô.

Vodopád Bystré je prírodná pamiatka, ktorá sa nachádza neďaleko Hriňovej.

Je vysoký až 23 metrov, vznikol stuhnutím lávy a hoci sme sa sem vybrali v období sucha, na jeho kráse mu to rozhodne neubralo. K vodopádu sa dostanete značenými turistickými trasami buď z Hriňovej alebo od Hotela Poľana.

Navigácia nám ukazovala jednu trasu a značenie pri ceste druhú. Tentoraz sme dôverovali značeniam na ceste. Neskôr sme sa dozvedeli, že ak by sme sa držali navigácie, k vodopádu by sme sa dostali od hotela Poľana - odtiaľ je to kratšie a k vodopádu sa dostanete do polhodinky.

Nesťažujeme sa a parkujeme na konci dediny, kde začína aj náučný chodník upozorňujúci na výskyt medveďov. V príjemnom chládku sa vyberieme po zeleno značenej cestičke. Turistov je zatiaľ málo , hoci je víkend už v plnom prúde.

Čoskoro prichádzame k Rechtorovej studničke. Neodoláme a pristavíme sa pri nej. Mimochodom tento počin sa nám vypomstil večer. Neviem aké skúsenosti majú iný turisti, ale my sme sa veru večer na záchode striedali ako na páse. Odvtedy sa síce pri každej studničke stavíme, ale vody sa väčšinou ani nedotkneme :-) Tak ale uznajte, kto by odolal na pohľad čistej vode v horúčavách, pri akých sa spotíte ešte predtým ako spravíte prvý krok?

Rechtorova studnička
Rechtorova studnička (zdroj: Szomolaiová)

Rechtorova studnička
Rechtorova studnička (zdroj: Szomolaiová)

Mierne stúpanie popri vyrúbanom lese a tečúcom potôčiku vystrieda džungľa a popadané stromy. Šľapeme do kopca za zvukom špliechajúcej vody a my tušíme, že sa dostávame k nášmu cieľu.

Stúpanie pod Vodopádom Bystrého potoka
Stúpanie pod Vodopádom Bystrého potoka (zdroj: Szomolaiová)

Pod vodopádom Bystrého potoka
Pod vodopádom Bystrého potoka (zdroj: Szomolaiová)

Hoci je tu menej vody ako sme videli na fotkách, mohutnosť vodopádu nám vyráža dych. Svižným tempom prejdeme posledných pár metrov a už sme po členky vo vode a nadchýname sa tou krásou.

Drevené lávky pod vodopádom
Drevené lávky pod vodopádom (zdroj: Szomolaiová)

Vodopád Bystré
Vodopád Bystré (zdroj: Szomolaiová)

Vodopád Bystré
Vodopád Bystré (zdroj: Szomolaiová)

Turistov pomaličky pribúda a dostávame od jedného z nich tip, že sa dá dostať aj nad vodopád. Opatrne stúpame po rebríku, ktorý nevyzerá veľmi stabilne až k tabuli Bystrého potoka. Sme to výške 990 m.n.m. Dozvedáme sa, že Vodopád Bystrého potoka sa radí medzi najväčšie vodopády vo vulkanitoch Západných Karpát.

Pri vodopáde Bystrého potoka
Pri vodopáde Bystrého potoka (zdroj: Szomolaiová)

Nad Vodopádom Bystého potoka
Nad Vodopádom Bystého potoka (zdroj: Szomolaiová)

Rebríky pri vodopáde
Rebríky pri vodopáde (zdroj: Szomolaiová)

Robíme si pár fotiek, vyťahujeme obed a oddychujeme na odľahlom mieste pod stromami mimo očí turistov, zato s nádherným výhľadom z najvyššieho bodu vodopádu.

Vraciame sa po tej istej trase späť až k autu. Celkovo nám to zabralo cca 3 hodiny aj s oddychom nad vodopádom v spoločnosti rožkov so salámou. Ak si to chcete uľahčiť, určite sa sem vyberte od Hotela Poľana. Ak vám ale nevadí stúpanie do kopca a radi sa prejdete tak od Hriňovej je turistický chodník menej frekventovaný a čakajú vás krásne pohľady na okolitú prírodu či príjemný zurčiaci potôčik. P.S: Pozor na studničku! :-)

Skryť Zatvoriť reklamu