Human milk alebo Keď korektnosti nie je nikdy dosť

Zatiaľ, čo my riešime banality typu vojna, čo a či vôbec budeme jesť a či budeme mať na benzín, svet má aj iné starosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Napr. taká britská Akadémia pre dojčenie (Academy of Breastfeeding Medicine - ABM).

Odborníci z akadémie si všimli a upozornili na nespravodlivosť, že sa dojčenie vníma len ako výsada žien a navrhujú, aby sa pojem dojčenie z prsníka (v anglickom originály brestfeeding) nahradilo dojčením z hrudi (v anglickom originály chestfeeding) a materské mlieko by sa mohlo označovať ako mlieko ľudské. Je to vraj genderovo korektnejšie, čo potvrdzujú i súhlasné názory prichádzajúce spoza oceána.

Neviem síce, koho to vôbec napadlo a kto mal odvahu s takýmto niečím vyjsť na svetlo božie, ale objav to rozhodne je. Radosť z tejto správy budú mať najmä tí, ktorých príroda neobdarila prsiami, ale hruď im ponechala, prípadne ich síce prsiami obdarila, ale dotyční sa ešte definitívne nerozhodli, či sú mužmi, ženami, nejakým iným pohlavím, rodovo premenliví alebo prípadne jedinci, ktorí nemajú pohlavie žiadne. Moje staromódne videnie sveta mi síce našepkáva, že krajšie a romantickejšie je to s tými prsníkmi (kŕmenie z hrude mi skôr pripomína nejakú morbídnu scénu z hororu ako láskyplný akt), ale asi si nepomôžem a o rok o dva už budem na prednáškach pre mladých rodičov hovoriť (v súlade so smernicami EÚ) o význame kŕmenia z hrude.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nuž, pokrok nezastavíš a je len otázkou času, keď si z Akadémie pre dojčenie zoberú príklad aj iné akadémie.

Nielen materinské mlieko totiž diskriminuje (okrem žien) všetky ostatné známe a ešte nepoznané pohlavia.

Čo taká materina dúška, materinský jazyk, prípadne materská škola? To sú všetko výzvy budúcnosti čakajúce len a len na expertov, ktorí sa ešte nestihli zapísať nejakým objavom do dejín a tááák by chceli.

Zdroje:

https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/kirstin-alley-kojeni-materske-mleko-krmeni-transgender.A220127_092717_lidicky_sub

https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/bfm.2021.29188.abm

SkryťVypnúť reklamu

 

Věra Tepličková

Věra Tepličková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  700
  •  | 
  • Páči sa:  4 955x

V prvom rade som manželka, mama a babička, ktorá nadovšetko miluje svoju úžasnú rodinu. Profesionálne som sociálna pedagogička a vychovávateľka v centre voľného času. Fascinuje ma pozorovať a študovať správanie ľudí, medziľudské vzťahy v rodinách, pátrať po príčinách problémov a hľadať možnosti ich riešenia. Mojim krédom je citát Marca Vitruvia Pollia: Rodičia majú dať deťom na cestu veľkú výbavu, ktorá by pri stroskotaní lode vyplávala spolu s nimi na hladinu. Zoznam autorových rubrík:  LampáreňS politikmi netancujem.Výchova a vzdelávanie inak.Keď už nič, tak rýmy...Zo života ...NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu